Jump to content

One Piece: Stampede

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
One Piece: Stampede
Regjia ngaTakashi Otsuka
Masayuki Saito (drejtori i animacionit)
Hotaka Okamoto, Nobuhito Sue (drejtor të artit)
Shkruar ngaAtsuhiro Tomioka
Otsuka Takashi
Bazuar nëOne Piece nga Eiichiro Oda
ProdhuesiHiroki Koyama[1]
LuajnëMayumi Tanaka
Kazuya Nakai
Akemi Okamura
Kappei Yamaguchi
Hiroaki Hirata
Ikue Ohtani
Yuriko Yamaguchi
Kazuki Yao
Chō
MuzikaKohei Tanaka[2]

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaToei Company
Data e publikimit
9 gusht 2019
Kohëzgjatja
101 min.
ShtetiJaponi
GjuhaJaponisht
Fitimi¥4.1 bilionë[3]

One Piece: Stampede (ワンピース スタンピード Wan Pīsu Sutanpīdo) është filmi i 14-të i One Piece. Filmi u lansua më 9 gusht 2019 në Japoni për të përkujtuar 20 vjetorin e animes.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi zhvillohet gjatë Pirates Expo, "e bërë nga piratët, për piratët", ku piratët në të gjithë botën, përfshirë disa nga më të famshmit e tij, bashkohen për një gjueti të një thesari të madh për të gjetur një thesar të humbur, këtë herë thesarin nuk i përket askujt tjetër përveç Gold Roger! Por për këtë, ata do të duhet të luftojnë një ish-anëtar të Piratëve të Roger, Douglas Bullet, i quajtur gjithashtu "trashëgimtari i demonit". Piratët dhe marinsat nuk luftojnë vetëm kundër Bullet, por gjithashtu kundër njërit-tjetrit për marrjen e thesarit. Pasi Monkey D. Luffy mposht Bullet me ndihmën e Trafalgar Law, Boa Hancock, Buggy, Smoker dhe Sabo, e merr thesarin. Brenda thesarit ishte një Log Pose i Përjetshëm që çon drejt Raftel, por ai e then dhe i shpjegon ekuipazhit të tij se ai nuk dëshiron të shkoj atje duke marrur një rrugë të shkurtër.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhet Dublues në japonisht
Monkey D. Luffy Mayumi Tanaka
Roronoa Zoro Kazuya Nakai
Nami Akemi Okamura
Ussop Kappei Yamaguchi
Sanji Vinsmoke Hiroaki Hirata
Tony Tony Chopper Ikue Ohtani
Nico Robin Yuriko Yamaguchi
Franky Kazuki Yao
Brook Chō
Douglas Bullet Tsutomu Isobe
Buena Festa Yūsuke Santamaria
Donald Moderate Ryota Yamasato
Trafalgar Law Hiroshi Kamiya
Eustass Kidd Daisuke Namikawa
Killer Kenji Hamada
Jewelry Bonney Reiko Kiuchi
Capone Bege Naoki Tatsuta
Basil Hawkins Shigenori Sōya
Scratchmen Apoo Mitsuaki Madono
Urouge Taiten Kusunoki
X Drake Eiji Takemoto
Smoker Mahito Ōba
Tashigi Junko Noda
Buggy Shigeru Chiba
Boa Hancock Kotono Mitsuishi
Dracule Mihawk Hirohiko Kakegawa
Galdino Nobuyuki Hiyama
Alvida Yōko Matsuoka
Mohji Shigenori Soya
Cabaji Endō Moriya
Richie Tetsu Inada
Issho Ikuya Sawaki
Borsalino Ryōtarō Okiayu
Sakazuki Fumihiko Tachiki
Hina Tomoko Naka
Koby Mika Doi
Helmeppo Kōichi Nagano
Sentomaru Kazue Ikura
Monkey D. Garp Hiroshi Naka
Sengoku Tōru Ōkawa
Sabo Tōru Furuya
Koala Satsuki Yukino
Rob Lucci Tomokazu Seki
Marshall D. Teach Akio Ōtsuka
Ann Rino Sashihara
Krokodili Ryūzaburō Ōtomo
Foxy Bin Shimada
Wapol Bin Shimada
Bartolomeo Showtaro Morikubo
Cavendish Akira Ishida
Perona Kumiko Nishihara
Gol D. Roger Masane Tsukayama

Box Office[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi pati pjesëmarrjen më të madhe të ditës së parë në Japoni në vitin 2019.[4] Ai u hap në numrin një në kutinë japoneze, duke fituar ¥1.646.321.500 (rreth 15.64 milion dollarë amerikanë)[5] nga 1.254.372 shitjet e biletave në katër ditët e tij të para.[6][7][8] Filmi shiti 2.31 milion bileta në nëntë ditë, duke fituar ¥3.05 bilion dollarë (rreth 28.7 milion dollarë amerikanë),[9] duke e bërë atë filmin më të shpejtë të shpërndarë Toei që të arrijë në ¥3 bilion moment historik që nga viti 2000.[10][11][12]

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Oda nuk do ta kishte bërë këtë film po të mos ishte përkujtimi i 20 vjetorit të animes.
 • Filmi zhvillohet pas Whole Cake Island arc pasi shihet shpërblimi i ri i Luffy dhe Sanji që morrën pas ngjarjes së saj.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ 尾田栄一郎. "いよいよ前売券発売開始!最新作の劇場版『ONE PIECE STAMPEDE』小山弘起プロデューサーから最新情報をキャッチ! | ニュース". ONE PIECE.com(ワンピース ドットコム) (në japonisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-03-22. Marrë më 2019-02-27.
 2. ^ "「ONE PIECE ワンピース」DVD公式サイト". Log Collection (në japonisht). Marrë më 2019-07-28.
 3. ^ "『天気の子』、2週間ぶりに動員数1位に返り咲き 歴代興収は30位に到達". ORICON NEWS (në japonisht). Marrë më 2019-08-26.
 4. ^ "One Piece Stampede Film Sees Biggest 1st-Day Attendance in Japan So Far in 2019". Anime News Network (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-08-10. Marrë më 2019-08-10.
 5. ^ "One Piece Stampede Opens at #1, Weathering With You Drops to #3". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 2019-08-18.
 6. ^ Komatsu, Mikikazu. "ONE PIECE STAMPEDE Surpasses GOLD's First Four-Day Gross Record". Crunchyroll (në anglishte amerikane). Marrë më 2019-08-13.
 7. ^ Inc, Natasha. "【映画動員ランキング】「ONE PIECE STAMPEDE」初登場で週末動員1位!「ライオン・キング」が2位に続く". 映画ナタリー (në japonisht). Marrë më 2019-08-13. {{cite web}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)
 8. ^ "ONE PIECE劇場版最新作『ONE PIECE STAMPEDE』が大ヒットスタートで堂々の興収ランキング1位を記録!". Qetic (në japonisht). 2019-08-13. Marrë më 2019-08-13.
 9. ^ "One Piece Stampede Film Tops 3 Billion Yen in Just 9 Days". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 2019-08-18.
 10. ^ Inc, Natasha. "田中真弓が「ONE PIECE」台本に「電話帳みたい」、千葉繁&三石琴乃とトーク". 映画ナタリー (në japonisht). Marrë më 2019-08-18. {{cite web}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)
 11. ^ "ONE PIECE:劇場版最新作が9日間で興収30億円突破 田中真弓「まだまだ旅の途中」と笑顔". MANTANWEB(まんたんウェブ) (në japonisht). Marrë më 2019-08-18.
 12. ^ "ルフィ役・田中真弓が名曲を熱唱!劇場版『ONE PIECE STAMPEDE』興収30億突破&応援上映が決定 - 映画 Movie Walker". Movie Walker (në japonisht). Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2019. Marrë më 2019-08-18.