Artful Dodger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Artful Dodger nga "Kyd"

Jack Dawkins, i njohut më mirë si The Artful Dodger (Mashtrues i zoti), është një personazh në romanin e Charles Dickens Oliver Twist. The Dodger është një hajdut xhepash. Ai është udhëheqës i një bande kriminele të fëmijëve, të trajnuar nga plaku Fagin.

Në roman, ai bëhet shoku më i ngushtë i Oliverit (megjithëse e tradhton Oliverin kur Oliveri është kapur) dhe ai përpiqet të bëjë atë një hajdut xhepash, por së shpejti e kupton se Oliver nuk do të ketë sukses dhe ndjen keqardhje për të, duke thënë: "Sa keq është ai nuk është një vjedhës! " Ai gjithashtu ka një marrëdhënie të ngushtë me Charley Bates. The Dodger Artful karakterizohet si një fëmijë që vepron si një i rritur. Ai është përshkruar si veshur rroba të rritura të cilat janë shumë të mëdha për të. Ashtu si një i rritur, ai rrallë i jep ndihmë fëmijëve.

Në fund të fundit, Dodger është kapur me një kuti vjedhje të argjendtë dhe me sa duket është dërguar në një koloni penale në Australi (vetëm aludohet në romanin). Absurditeti i hajdutit xhepash duke u kapur për diçka kaq të vogël është vërejtur në libër.

The Dodger zgjedh të konsiderojë veten një "viktimë e shoqërisë", duke zhuritur në sallën e gjyqit, "Unë jam një anglez, ku janë privilegjet e mia?" Gjyqtari ka pak durim për pozicionin e Dodgerit dhe e urdhëron atë nga gjykatorja menjëherë pasi juria e dënon atë për vjedhje.

Dickens kishte përdorur për herë të parë një term të ngjashëm në romanin e tij të mëparshëm, The Pickwick Papers. Në mbylljen e kapitullit 16, Sam Weller i referohet skemave të fundit të z. Jingle: "Reg'lar do, zotëri, dodge artful".[1]

The Dodger Artful, ndonëse është një hajdut xhepash, nuk është një karakter i pashpirt. Ai ka një respekt të madh për Fagin, të cilit ai i dërgon të gjitha paratë e ndezur pa dyshim.

Aktorët që kanë luajtur rolin e Dodger[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roli i Artful Dodger është luajtur nga shumë aktorë. Aktori britanikë Anthony Newley luajti rolin në një film të vitit 1948. Elijah Wood gjithashtu portretizoi personazhin në filmin televiziv të vitit 1997 që u transmetua si pjesë e Bota e Mrekullueshme e DisneyABC. Ai u luajt nga Harry Edenfilmin e vitit 2005 me regji të Roman Polanski.

Në filmin e vitit 1968 Oliver!, Jack Wild luajti rolin dhe u nominua për një Academy Award për Aktorin më të Mirë mbështetës.[2]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futbollisti argjentinas dhe kapiteni fitues i 1986 FIFA Kupës së Botës Diego Maradona është quajtur Artful Dodger (mashtrues i zoti) për shkak personalitetit dhe aftësisë së tij për faulla jo të penalizuara.[3][4][5][6]

Të paktën dy libra të ndryshëm në lidhje me klubin e Major League Baseball të njohur si "Dodgers" kanë përdorur emrin e këtij karakteri si një lojë-për-fjalë për titujt e tyre: The Dodgers Artful, redaktuar nga Tom Meany; dhe The Dodger Artful, nga Tommy Lasorda me David Fisher.

Revista e Artiful Dodge u emërua pas këtij personazhi.

Në një epizod të Gilmore Girls, "Nick & Nora, Sid & Nancy", Rory quan Jess "Dodger" (mashtrues) pasi ai i'a vjedh librin e saj.

Filmi i animuar An American Tail, Tony Toponi, një miush me prejardhje italiane, ka ngjajshmëri me Artful Dodger.

Personazhi Adric në serinë Doctor Who u parashikua fillimisht si një karakter i stilit të Artful Dodger.

Personazhi i One Piece, Sabo është i ngjajshëm me Artful Dodger. Ai ishte poashtu hajdut xhepash kur ishte i vogël dhe poashtu paraqitja e tij me kapelë të lartë dhe xhaketë të të rriturve është gjithashtu e ngjajshme me Artful Dodger.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Posthumous Papers of the Pickwick Club (në anglisht). Carey, Lea and Blanchard.
  2. ^ "Obituaries — Jack Wild". London: The Times. 3 mars 2007. Marrë më 1 qershor 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "World Cup Legends #1: Diego Maradona" Archived 3 February 2015[Date mismatch] at the Wayback Machine..
  4. ^ "Argentina coach Diego Maradona writes another chapter in a turbulent life". The Telegraph. Marrur më 3 shkurt 2015
  5. ^ Taylor, Chris (9 nëntor 2005). "A Big Hand". The Guardian. Marrur më 3 shkurt 2015
  6. ^ Jimmy Burns (2011). "Maradona: The Hand of God". p. 17. A&C Black