Jack Wild

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tuba Büyüküstün
Serie. Jack Wild (Dodger in film Oliver) tijdens persconferentie in bioscoop D, Bestanddeelnr 921-8847 (cropped).jpg
Informacione personale
Vendlindja Royton, Lancashire, Angli
Vendvdekja Tebworth, Bedfordshire, Angli
Filma & seriale 
 shquar
Oliver!
Bashkëshort(ja) Gaynor Jones(m.1976, div.1985)
Claire Harding (m.2005)

Jack Wild (30 shtator 1952 - 1 mars 2006) ishte aktor dhe këngëtar anglezë, i njohur për rolin e tij Artful Dodger në filmin Oliver! (1986) për të cilin ai fitoi Academy Award për Aktorin më të Mirë poashtu fitoi Golden Globe dhe BAFTA.

Wild është gjithashtu i njohur për rolin e tij si Jimmy në filmin H.R. Pufnstuf (1969) dhe Robin Hood: Princi i Hajdutëve (1991).

Në pranverën e vitit 1966, Wild la shfaqjen Oliver! për të bërë serialin Danny the Dragon për Fundacionin e Filmit të Fëmijëve.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wild u lind Royton, Lancashire. Ai u transferua në Hounslow, në Middlesex, me prindërit e tij dhe vëllain e tij më të madh Arthur në vitin 1960 në moshën tetë vjeç, ku mori një punë për të ndihmuar mamanë, e cila pagoi rreth pesë shilinga.

Collins regjistroi Jack dhe Arthur në Barbara Speake Stage School, një shkollë e pavarur në Acton në Londrën e Perëndimit.

Alkoolizëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga mosha 21 vjeç, ai ishte një alkoolist dhe diabetik. Pas rraskapitjes së pasurisë së tij të mbetur, Wild ka jetuar me babain e tij në pension për disa vjet.[2] Alkoolizmi i tij shkaktoi tre sulme kardiake dhe rezultoi në qëndrime të shumta spitalore.[2] Në vitin 1981 ai duhej të luante me Suzi Quatro në një seri për një ditë moderne Bonnie dhe Clyde për televizionin britanik, por u anulua në minutën e fundit. Alkoolizmi i tij shkatërroi karrierën dhe martesën e tij me Gaynor Jones, i cili e la atë në vitin 1985 për shkak të pirjes së tepërt të tij.[3] Ai më vonë pranoi se alkoolizmi i tij ishte kaq i dobësuar, ai kishte qenë i paaftë të bënte çdo lloj pune.[4]

Wild përfundimisht ndaloi alkoholin më 6 mars 1989 pas bashkimit me grupin mbështetës të krishterë Alcoholics Victorious.[4]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wild vdiq më 1 mars 2006.[5] Ai u varros në Bedfordshire.[6]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Roli
Poor Cow 1967 Boy Playing Football [Wearing Hat]
Danny the Dragon 1967 Gavin
Oliver! 1968 The Artful Dodger
H.R. Pufnstuf 1969 Jimmy
Pufnstuf 1970 Jimmy
Melody 1971 Ornshaw
Flight of the Doves 1971 Finn Dove
The Pied Piper 1972 Gavin
The Onedin Line 1972 Peter Thompson
The 14 1973 Reg
Sigmund and the Sea Monsters 1973
Keep It Up Downstairs 1976 Peregrine Cockshute
Alicja 1982 Mock Turtle
Robin Hood: Princi i Hajdutëve 1991 Much Djali i Millerit
Basil 1998 Peddler
Moussaka & Chips 2005 Durgen Fleece

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Jack Wild Album (1970)[7]
A1 "Sugar and Spice"
A2 "Early in the Morning"
A3 "Fish And Chips"
A4 "Some Beautiful"
A5 "A Picture of You"
B1 "Wait For Summer"
B2 "Maxwell's Silver Hammer"
B3 "Melody"
B4 "When I'm Sixty-Four"
B5 "Lazy Sunday"
 • Everything's Coming Up Roses (1971)[8]
A1 "(Holy Moses!) Everything's Coming Up Roses"
A2 "The Pushbike Song"
A3 "Cotton Candy"
A4 "Bring Yourself Back To Me"
A5 "Hello (Jack)"
B1 "The Old Man Song (Na Na Na Na)"
B2 "Apeman"
B3 "Takin' It Easy"
B4 "Ob-La-Di, Ob-La-Da"
B5 "What Have They Done to My Song Ma"
 • A Beautiful World (1972)[9]
A1 "A Beautiful World"
A2 "Punch and Judy"
A3 "Sweet Sweet Lovin'"
A4 "Bird in the Hand"
A5 "The Lord"
B1 "Beggar Boy"
B2 "Songs of Freedom"
B3 "Being With You"
B4 "E.O.I.O."
B5 "Bunny Bunny"

Vetëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Some Beautiful" (1970)
 • "Wait For Summer" (1970
 • "Everything's Coming Up Roses" (1971)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Official Jack Wild Website - Theatre Work". Jackwild.info. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Jack Wild". The Daily Telegraph. London. 3 mars 2006.  0307-1235. OCLC 49632006. Marrë më 5 shtator 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Jack Wild". The Independent. 3 mars 2006. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Ian Wylie (29 dhjetor 2004). "Jack's Wild life | Manchester Evening News". menmedia.co.uk. Marrë më 30 prill 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ General Register Office of England and Wales, Deaths, March quarter 2006, Bedford, District 3091G, Register No G7D, entry 099
 6. ^ https://www.findagrave.com/cemetery/2184551/toddington-parish-cemetery
 7. ^ "Jack Wild - The Jack Wild Album". Discogs. Marrë më 26 tetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Jack Wild - Everything's Coming Up Roses". Discogs. Marrë më 26 tetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Jack Wild - A Beautiful World". Discogs. Marrë më 26 tetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)