Jump to content

Borsalino

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një fedora e bërë nga Borsalino

Borsalino është kompania më e vjetër italiane e specializuar në prodhimin e kapelave luksoze. Kompania u themelua në vitin 1857 në Alessandria nga Giuseppe Borsalino.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 prill 1857, Giuseppe Borsalino filloi një seminar në Alessandria që u specializua në prodhimin e kapelave të ndjera. Punëtoria përfundimisht u rrit në prodhimin industrial, dhe në vitin 1888 kompania u zhvendos në një fabrikë të re të krijuar nga Arnaldo Gardella, e vendosur në Corso Cento Cannoni, Alessandria. Në këto vite Borsalino prodhonte 2.500 kapele në ditë, por kur kompania fitoi Grand Prix, një çertifikatë e rëndësishme për cilësinë, në Paris Exposition Universelle, përhapi famën e markës në nivel global. Suksesi i Giuseppe Borsalino ishte i ndërlikuar: trashëgimtari i caktuar, Teresio Borsalino, ishte kundër kushëririt të tij Giovanni Borsalino, djali i Lazzaro, i cili përuroi një fabrikë të re të kapelave duke përdorur emrin e familjes. Midis Borsalino Antica Casa dhe Borsalino Fu Lazzaro ishin vite të betejave të vështira tregtare, por në fund Teresio doli dhe emri Borsalino u bë përsëri.

Në prag të Luftës së Parë Botërore Borsalino prodhonte rreth 2,000,000 kapele në vit. Prodhimi punësoi mbi 2.500 të punësuar, që përfaqësojnë një burim të rëndësishëm në ekonominë e qytetit Piemonti. Jashtë vendit, marka u përhap kudo, duke pushtuar tregjet më të rëndësishme: britanikët, por veçanërisht amerikanët, ku kapelet e prodhuara në Alessandria u miratuan nga sistemi i yjeve të Hollivudit.

Zvogëlimi i kompanisë ndodhi në vitin 1950 në bashkëpunim me fillimin e rënies në shpërdorim të kapelave zyrtare: Borsalino kështu shndërrohet nga produkti në masë në një objekt kulti. Në vitin 1987 fabrika e kapelave u zhvendos nga qendra historike në Alessandria në atë aktuale të Spinetta Marengo, në periferi të qytetit, dhe presidenti Vittorio Vaccarino, pasardhësi i fundit i familjes Borsalino, ia shiti kompaninë një grupi sipërmarrësish milanez.

Në vitet '90-ta kompania ndryshoi pronësinë disa herë për t'u blerë përfundimisht nga sipërmarrësi Marco Marenco, i përfshirë në një krizë financiare prej 3.5 miliardë eurosh. Më 18 dhjetor 2017 Gjykata e Alessandrisë shpalli falimentimin e Borsalino Giuseppe dhe Fratello Spa.[1][2] Haeres Equita, një fond i kapitalit privat i cili administron aktivitetet e markës që nga viti 2016, konfirmon vullnetin për të vazhduar prodhimin, shpërndarjen dhe aktivitetet promovuese të koleksioneve të ardhshme, duke mbajtur të gjitha punësimet dhe mirëmbajtjen e sitit të prodhimit në Alessandria (Piemonte).[3] Në vitin 2017, me rastin e 160 vjetorit të kompanisë, Ministria Italiane e Zhvillimit Ekonomik njohu Borsalino si një nga 'Ekselencat e sistemit të prodhimit', duke i kushtuar asaj një pullë me vlerë prej 0.95 euro.[4] Më 12 korrik 2018, kompania u shit në një ankand gjyqësor për 6.4 milion euro Haeres Equita.[5]

Muzeu i Kapelës Borsalino[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në pranverën e vitit 2006, Muzeu i Kapelës Borsalino u hap në selinë historike të kompanisë në Corso 100 Cannoni, Alessandria. Një iniciativë e përbashkët nga këshilli i qytetit Alessandria dhe ndërmarrja Borsalino, muzeu mbulon një sipërfaqe ekspozite prej 400 m2 dhe strehon rreth dy mijë kapele, të shfaqura në kabinetet historike të stilit Chippendale të bëra në vitet 1920 nga Arnaldo Gardella për dhomën e mostrës së fabrikës. Në vitin 2018, muzeu po planifikon të transferohet në një vend më të madh me një ekspozitë të rinovuar plotësisht.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Squires, Nick (19 dhjetor 2017). "Indiana Jones' Italian hatmaker Borsalino goes bust". The Telegraph. Marrë më 20 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Famed Italian hatmaker Borsalino declared bankrupt". France 24. Agence France-Presse. 19 dhjetor 2017. Marrë më 20 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ http://www.lastampa.it/2017/12/18/edizioni/alessandria/borsalino-lattivit-continua-la-societ-di-philippe-camperio-conferma-la-volont-di-andare-avanti-qpQFTj5VypqKSPeFOWoSwL/pagina.html
  4. ^ http://wwd.com/fashion-news/fashion-scoops/borsalino-160th-anniversary-celebrated-postage-stamp-italy-10857782/
  5. ^ Segreti, Giulia (13 korrik 2018). "New owners plot listing for Italian hat maker Borsalino". Reuters. Marrë më 9 shkurt 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ http://www.lastampa.it/2017/10/05/edizioni/alessandria/finito-il-cantiere-per-il-museo-borsalino-ora-si-deve-riallestire-ci-vorranno-mesi-DZl3crV7CHCkfQILVjRJcI/pagina.html

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]