Kunie Tanaka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kunie Tanaka (Japonisht: 田中 邦衛; lindi më 23 nëntor 1932) është aktor japonezë. Ai ka luajtur për herë të parë si bandit në filmin e Akira Kurosawa The Bad Sleep Well dhe ka punuar prapë me regjisorin në filmin Sanjuro. Ai është i njohur për rolet e tij në filmat e Kinji Fukasaku.

Ai u nominua për pesë Çmime Akademike Japoneze, duke fituar çmimin si aktori përkrahës më i mirë në vitin 1993.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stuart Galbraith IV (16 maj 2008). The Toho Studios Story: A History and Complete Filmography. Scarecrow Press. f. 227. ISBN 978-1-4616-7374-3. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)