Jump to content

Akira Kurosawa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Akira Kurosawa

Akira Kurosawa (23 mars 1910 - 6 dhjetor 1998) ishte regjisor japonez.

Akira Kurosawa filloi karrierën e tij si piktor. Pikturimi për të nuk ishte shumë i suksesshëm dhe kështu, vonë në 1930 do të punonte si regjisor. Suksesin e tij e arriti me filmin Rashomon1951, i cili mori famë botërore. Në fund të karrierës së tij, ai u cilsonte si një nga regjisorët më të mirë të Japonisë. Në skenën e xhirimit, ai cilsohej si “Perandori” për shkak të rreptësisë dhe seriozitetit të tij.

Disa nga filmat e Akirës janë rixhiruar në filma “Western” si Shtatë Samurajët dhe Yoshimbo. Për më shumë, krijuesi i filmave “Star Wars” (Luftrat e Yjeve), George Lucas (Xhorxh Lukas) ka deklaruar se filmat e tij janë frymëzuar pikërisht nga filmi i Akirës “Fortesa e fshehur” (The Hidden Fortress).

Maxim Munzuk si Dersu Uzala (majtas) dhe Yury Solomin si Vladimir Arsenyev (djathtas) më 1975 në filmin Dersu Uzala.
  • 1951 – Golden Lion (Luani i Artë) në Festivalin e Filmit të Venecias për Rashomon
  • 1952 – Honorary Academy Award: Filmi më i mirë në gjuhë të huaj për Rashomon
  • 1955 – Silver Lion (Luani i Argjentë) në Festivalin e Filmit të Venecias për Seven Samurai (Shtatë Samurait)
  • 1976 – Academy Award: Filmi më i mirë në gjuhë të huaj për Dersu Uzala
  • 1980 – Golden Palm (Plma e Artë) në Festivalin e Filmit të Kanës për Kagemusha
  • 1982 – Career Golden Lion (Luani i Artë për Karrierën) në Festivalin e Filmit të Venecias
  • 1984 – Legion d'Honneur (Legjioni i Nderit)
  • 1990 – Honorary Academy Award

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]