Jump to content

Festivali i Filmit në Kanë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Starlet në Kannes

Festivali i Filmit në Kanë është një Festival filmi Arkivuar 24 tetor 2016 tek Wayback Machine që mbahet çdo vit në qytetin Cannes, Francë.

Cmimet Fituese Best Actor Albania (Video) Arkivuar 24 tetor 2016 tek Wayback Machine

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i Filmit të Kanës ka origjinën e vet në vitin 1932, kur Jean Zay, ministri francez i Arsimit Kombëtar, me propozimin e Philippe Erlanger dhe me mbështetjen e britanikëve dhe amerikanëve, të ngritur një festival kinematografik ndërkombëtar. Në vitin 1947, festivali është mbajtur si "film Festival du de Cannes", ku u prezantuan filma nga vende të gjashtëmbëdhjetë. Në atë kohë parimi i barazisë u prezantua, me një juri e përbërë nga vetëm një përfaqësues për vendin. Festivali mbahet tani në Palais des Festivals në, të ndërtuara shprehimisht për këtë rast, edhe pse për 1949 e saj inauguruese çati është e papërfunduar dhe shpërtheu jashtë gjatë një stuhie. Festivali nuk është mbajtur në vitin 1948 dhe 1950 për shkak të problemeve buxhetore. Edhe pse origjina e saj mund t'i atribuohet pjesërisht me dëshirën francez për të konkurruar me Festivalin e Filmit të Venecias Vjeshtë-së, në vitin 1951 Cannes u zhvendos për të pranverës për të shmangur një përplasje bien.

Starlette

Në vitin 1955, Palme d'Or është krijuar, duke zëvendësuar Prix du Festivalin e Madh i cili ishte dhënë deri në atë vit. Në vitin 1957, Dolores del Rio ishte anëtari i parë femër e jurisë si officielle përzgjedhjes - Anëtar. Në vitin 1959, du Marché Film (e Film Market) është themeluar, duke i dhënë festivali karakter tregtar dhe për të lehtësuar shkëmbimet midis shitësit dhe blerësit në industrinë e filmit. Sot ajo është bërë platforma e parë ndërkombëtare për tregti filmit.

Në vitin 1962, Java kritikët Ndërkombëtare ka lindur, krijuar nga Bashkimi francez e Kritikëve të Filmit, si pjesën e parë paralel të Festivalit të Filmit në Kanë. Qëllimi i saj ishte të shfaqë veprat e parë dhe të dytë nga drejtorët nga e gjithë bota, të mos rënë pre e tendencave komerciale. Në vitin 1965, një Hommage është kushtuar Jean Cocteau pas vdekjes së tij, dhe ai u emërua President Nderi për jetën. Vitin e ardhshëm, Olivia de Havilland u emërua presidenti i parë femër e festivalit.

Festivali 1968 u ndërpre më 19 maj. Disa drejtorë, si Carlos Saura dhe Milosh Forman, kishin tërhequr filmat e tyre nga konkurrenca. Më 18 maj, regjisor Louis Malle, së bashku me një grup i drejtorëve mori dhomë të madhe të Palais dhe ndërprerë parashikimet në solidaritet me studentët dhe punën në grevë në të gjithë Francën, dhe në shenjë proteste për dëbimin e atëhershëm Presidentit të Kinotekën Française . Autorët e filmit arritur rivendosjen e Presidentit, dhe ata themeluan Shoqatën e regjisorë '(SRF) Në të njëjtin vit. Në vitin 1969, SRF, e udhëhequr nga Pierre-Henri Deleau krijuar dy javë drejtorët ", një seksion të ri jo-konkurruese se programet e një përzgjedhje të filmave nga e gjithë bota, dallohen nga gjykimi i pavarur shfaqet në zgjedhjen e filmave.

Gjatë viteve 1970, ndryshime të rëndësishme kanë ndodhur në Festivalin. Në vitin 1972, Robert Favre Le Bret u emërua Presidentin e ri, dhe Maurice Bessy drejtor. Ai menjëherë paraqiti një ndryshim të rëndësishëm në përzgjedhjen e filmave pjesëmarrës. Deri në atë datë, vendet e ndryshme të zgjedhur të cilat filma do të përfaqësojnë ata në festival. Bessy krijuar një komision për të zgjedhur filmat frëngjisht, dhe një tjetër për filmat e huaj. Në vitin 1978, Gilles Jacob mori pozicionin e Presidentit, duke futur kamera Artë çmimin dhe seksionin Un Certain drejtim. Ndryshime të tjera kanë qenë ulja e gjatësisë së festivalit deri në trembëdhjetë ditë, duke reduktuar numrin e filmave të zgjedhur; Gjithashtu, deri në atë pikë Juria përbëhej nga akademikë Film dhe Jakobi filluar për të futur të famshëm dhe profesionistët nga industrinë e filmit.

Në vitin 1983, një i ri, shumë më të mëdha Palais des Festivals et des CONGRES është ndërtuar për të pritur Festivalin. Ajo ishte me nofkën "Bunker", duke shkaktuar reagime të shumta kundër tij. Në vitin 1984, Pierre Viot zëvendësuar Robert Favre Le Bret si President i Festivalit. Stars paraqitur për fotografët janë një pjesë e Kanës folklorit.

Kjo nuk ishte deri në 1995 se Gilles Jacob krijuar seksionin e fundit të përzgjedhjes Zyrtare: la Cinefondation. Qëllimi i tij ishte për të mbështetur krijimin e veprave të kinemasë në botë dhe për të kontribuar në hyrjen e shkrimtarëve të reja skenarin në rrethin e famshëm. Cinefondation u përfundua në vitin 2000 me La banimit dhe në vitin 2005 L'Atelier. President Nderi i festivalit, Gilles Jacob, u emërua në vitin 2000, dhe në vitin 2002 Festivali zyrtarisht miratoi emrin Festival de Cannes.