Rudolph rena me hundë të kuqe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rudolph e re (në anën e djathtë) dhe Hermey elfi në filmin special 1964

Rudolph rena me hundë të kuqe i njohur gjithashtu si "renë e nëntë e Babadimrit", është një renë e shekullit të 20-të krijuar nga Robert L. May. Rudolph është përshkruar zakonisht si renë kryesore që tërheq mëngën e Babadimrit në prag të Krishtlindjes, megjithëse ai është një dre mashkull i ri që ka vetëm brirët adoleshentë dhe një hundë të kuqe të ndezur. Megjithëse ai merr tallje për të, shkëlqimi i hundës së tij është aq i madh sa ndriçon rrugën e skuadrës përmes motit të ashpër të dimrit.

Rudolph së pari u shfaq në broshurën e vitit 1939 shkruar nga Robert L. May dhe botuar nga Montgomery Ward.[1][2][3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia kronikon përvojat e Rudolph, një renë rinore (mashkull) i cili posedon një hundë të kuqe ndriçuese të pazakontë. I tallur dhe i përjashtuar nga bashkëmoshatarët e tij për shkak të kësaj tipari, Rudolph dëshmon veten e tij një festë të Krishtlindjes me shikueshmëri të dobët për shkak të motit të pahijshëm pasi Babadimri kap shikimin e hundës së Rudolph dhe i kërkon Rudolph të udhëheqë sajë për mbrëmjen. Rudolph pajtohet dhe më në fund favorizohet nga renë e tij për heroizmin dhe arritjen e tij.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mikkelson, Barbara; Mikkelson, David P. (dhjetor 19, 2010). "Rudolph the Red-Nosed Reindeer". Urban Legends Reference Pages. Snopes. Arkivuar nga origjinali më korrik 8, 2009. Marrë më dhjetor 2, 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ramer, Holly; Talbot, Toby (photo) (23 dhjetor 2011). "Scrapbook tells how Rudolph went down in history". Hanover, NH. Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2019. Marrë më 23 dhjetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Kim, Wook (17 dhjetor 2012). "Yule Laugh, Yule Cry: 10 Things You Didn't Know About Beloved Holiday Songs". Time. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2014. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)