Kepi Trafalgar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje e Kepit Trafalgar

Kepi Trafalgar ( /trəˈfælɡər/;[1] spanjisht: Cabo Trafalgar [ˈkaβo tɾafalˈɣaɾ]) është një kep në Provincën Cadiz në jug-perëndim të Spanjës. Beteja e Trafalgarit më 1805, në të cilën Royal Navy e komanduar nga Admiral Horatio Nelson mundi me vendosmëri flotën e kombinuar spanjolle dhe franceze të Napoleonit, u zhvillua jashtë kepit.

Shtrihet në bregun e Oqeanit Atlantik, në veriperëndim të Ngushticës së Gjibraltarit. Organizata Ndërkombëtare Hidrografike përcakton kufirin perëndimor të ngushticës dhe Detit Mesdhe si një linjë që bashkohet me Kepin Trafalgar në Veri me Kepin Spartel në jug.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i kepit 'Trafalgar' vjen nga arabishtja Taraf al Ghar (رأس آن الغار, "kepi i shpellës").[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]