Ngushtica e Gjibraltarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo është ngushtica e Gjibraltarit, e parë nga një aeroplan që fluturon në jugperëndim të ngushticës. Evropa me Gjibraltarin, Algeciras dhe Tarifa është lart djathtas, Afrika me Ceuta dhe Maroku në fund të majtë.

Ngushtica e Gjibraltarit lidh Oqeanin Atlantik dhe Detin Mesdhe, është rreth 60 kilometra e gjatë dhe midis 14 dhe 44 kilometra e gjerë. Ngushtica e Gjibraltarit është e vetmja lidhje natyrore midis Oqeanit Atlantik dhe Detit Mesdhe dhe është një nga rrugët ujore më të ngarkuara në botë.[1] Kjo ngushticë ndan Spanjën jugore dhe Marokun Verior [2] dhe rrjedhimisht, ndan edhe Europën dhe Afrikën.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Strait of Gibraltar - Origin and significance". www.firmm.org (në anglisht). Marrë më 2023-02-01.
  2. ^ "Earth from Space: Strait of Gibraltar". www.esa.int (në anglisht). Marrë më 2023-02-01.