Beteja e Trafalgarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox Military Conflict Beteja e Trafalgarit (21 tetor 1805) ishte një luftë detar luftuar nga Mbretëria Detare Britanike kundër flotave të kombinuara të Marinës Franceze dhe Spanjolle, gjatë Luftës së Koalicionit të Tretë (gusht-dhjetor 1805) të Luftës Napoleonike (1803-1815).[1]

Njëzet e shtatë anije britanike ushtarake drejtuar nga Admirali Lord Nelson në bordin e HMS Victory mundën tridhjetë e tre anije franceze dhe spanjolle ushtarake nën admiralin francez Villeneuve. Beteja u zhvillua në Oqeanin Atlantik në brigjet jugperëndimore të Spanjës, vetëm në perëndim të Kepit Trafalgar, pranë qytetit të Los Caños de Meca. Flota franko-spanjolle humbi njëzet e dy anije dhe asnjë britanik nuk humbi.

Fitorja konfirmoi supremacinë detare që Britania kishte krijuar gjatë shekullit të tetëmbëdhjetë dhe kjo u arrit në pjesën përmes largimit të Nelson nga ortodoksia taktike detare mbizotëruese e ditës.[2] Praktika konvencionale në atë kohë ishte që flotat e kundërta të angazhoheshin me njëri-tjetrin në linja të vetme paralele, në mënyrë që të lehtësonin sinjalizimin dhe çarmatimin dhe të maksimizonin fushat e zjarrit dhe zonat e synuara. Nelson vendosi anijet e tij në dy kolona për të lundruar pingul në vijën e flotës së armikut.

Gjatë betejës, Nelson u qëllua nga një mushqetar francez dhe ai vdiq pak para përfundimit të betejës. Villeneuve u kap, së bashku me anijen e tij Bucentaure. Ai më vonë mori pjesë në varrimin e Nelson, ndërsa ishte një rob në lirim me kusht në Britani. Admirali Federico Gravina, oficeri i lartë i flamurit spanjoll, shpëtoi me mbetjen e flotës. Ai vdiq pesë muaj më vonë nga plagët e pësuara gjatë betejës.

Flotat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Britanike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 21 tetor, admirali Nelson kishte 27 anije të linjës nën komandën e tij. Fluturimi i Nelson, HMS Victory, i kryesuar nga Thomas Masterman Hardy, ishte një nga tre normat e para 100 armë në flotën e tij. Ai gjithashtu kishte katër norma 98-armë të dytë dhe njëzet normat e tretë. Një nga normat e tretë ishte një anije 80-armë, dhe gjashtëmbëdhjetë ishin anije 74-armë. Tre të tjerët mbetën me anije me 64 armë, të cilat po fshiheshin nga Marina Mbretërore në kohën e betejës. Nelson gjithashtu kishte katër fregate prej 38 ose 36 armë, një anije me 12 armë dhe një anije me 10 armë.

Franko-Spanjolle[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kundër Nelson, nën-admirali Villeneuve - në anijen e tij Bucentaure - vuri 33 anije ushtarake, duke përfshirë disa nga më të mëdhatë në botë në atë kohë. Spanjollët kontribuan në katër fluturime të para. Tre nga këto anije, një në 130 armë (Santísima Trinidad) dhe dy në 112 armë (Príncipe de Asturias, Santa Ana), ishin shumë më të mëdha se çdo gjë nën komandën e Nelson. Shkalla e katërt e parë ka kryer 100 armë. Flota kishte gjashtë shpejtësi 80-armë të tretë, (katër frëngjisht dhe dy spanjolle), dhe një spanjoll me shpejtësi të katërt me 64 armë. Pjesa e mbetur e 22 normave të treta ishin 74 anije, nga të cilat katërmbëdhjetë ishin francezë dhe tetë spanjolle. Në total, spanjollët kontribuan 15 anije të linjës dhe francezët 18. Flota përfshinte gjithashtu pesë fregatë 40-armë dhe dy arna me 18 armë, të gjitha frëngjisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Napoleonic Wars". Westpoint.edu (në anglisht). U.S. Army. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2014. Marrë më 1 korrik 2017.
  2. ^ Bennet, Geoffrey (2004). The Battle of Trafalgar. England: Pen & Sword Books Limited, CPI UK, South Yorkshire.