François l'Olonnais

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një ilustrim i François lOlonnais prej Historia e Piratëve të Amerikës

Jean-David Nau (rreth 1630 – 1669), i njohur si François l'Olonnais, ishte piratë francezë aktiv në Karaibet gjatë vitet 1660.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historinë e Piratëve të Amerikës , Alexandre Exquemelin vë në dukje vendlindjen e l'Olonnais les Sables-d'Olonne, Francë. Ai së pari arriti në Karaibe si një shërbëtor i indentur gjatë viteve 1650. Deri në vitin 1660 shërbimi i tij ishte i plotë. Ai filloi të endet në ishuj të ndryshëm përpara se të arrinte në Saint-Domingue - në atë që tani është Haiti - dhe të bëhet një piratë.

Një vit ose dy (datat në lidhje me L'Olonnais janë të pasigurta) në karrierën e tij pirate, l'Olonnais u fundos pranë Campeche në Meksikë. Një grup i ushtarëve spanjollë sulmoi l'Olonnais dhe ekuipazhin e tij, duke vrarë gati të gjithë ekuipazhin. L'Olonnais mbijetoi duke u mbuluar në gjakun e të tjerëve dhe duke u fshehur midis të vdekurve.

Pas largimit të spanjollëve, l'Olonnais, me ndihmën e disa skllevërve të shpëtuar, shkoi në ishullin Tortuga. Pak kohë më vonë, ai dhe ekuipazhi i tij mbajtën peng një qytet, duke kërkuar një shpërblim nga sundimtarët e saj spanjollë. Guvernatori i Havanës dërgoi një anije për të vrarë grupin e Olonnais. L'Olonnais kapi dhe priste kokën të gjithë ekuipazhin, përveç një të caktuar, të cilin ai e kursente në mënyrë që një mesazh të dorëzohej në Havanë: "Unë kurrë nuk do t'i jap asnjëherë asnjë të tretës ndonjë spanjolli".