The Godfather

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Godfather
Kumbara
The Godfather
Regjia ngaFrancis Ford Coppola
Shkruar ngaMario Puzo
ProdhuesiAlbert S. Ruddy
Luajnë
KinematografiaGordon Willis
MontazhiWilliam Reynolds & Peter Zinner
MuzikaCarmine Coppola & Nina Rota
Production
company
Data e publikimit
1972
Kohëzgjatja
175
ShtetiShBA
GjuhaAnglish / Italisht / Latin
Buxheti6 Milion $
Fitimi134 Milion $

The Godfather është një film amerikan prej regjisorit Francis Ford Coppola. Në film flihtët për familjen mafioze Corleone prej Sicilisë.

Është interesante të përmendet që në filmin Godfather luajnë aq shumë aktorë të njohur: Marlon Brando, Al Pacino, Robert DeNiro, Andy Garcia, James Caan, Robert Duvall, John Cazale dhe Diane Keaton. Një numër i madh i aktorëve shumë të njohur.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]