John Cazale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
John Cazale
U lind në12 gusht 1935
Vdiq12 mars 1978
Kombësiaamerikan


John Cazale (Boston, 12 gusht 1935 - New York, 12 mars 1978.), aktor amerikan i filmit dhe i teatrit, ku kariera e tij e shkurtër i takon disa filmave shumë lartë të vlerësuar në vitet e shtatëdhjetëta.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amerikan me origjinë italiane, Cazale u lind në Boston, Massachusetts. Studijoi dramën në kolexhin Oberlin të univerzitetit të Bostonit, a në moshë adoleshente shoqërohet me Alom Pacinon. Shpërngulet në New York dhe punon si shërbyes në një kompani të naftës, dhe në të njejtën kohë aktron në Broadway, ku paraqitet në projekte filmike dhe televizive. Nuk mbahet në mend vetëm për rolet e tija, por edhe për zbulimin e shokut të tij nga fëmjëria, AL Pacino, kolegun e teatrit Robert De Niro dhe bashëshorten ne tijderi në kohën kur edhe vdiq, Meryl Streep.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e roleve në film dhe televizion
Viti title Roli Shënime
1972 The Godfather Fredo Corleone
1974 The Conversation Stan
The Godfather Part II Fredo Corleone
1975 Dog Day Afternoon Salvatore Naturale I nominuar—Golden Globe Award for Best Supporting Actor – Motion Picture
1978 The Deer Hunter Stanley ("Stosh")
1990 The Godfather Part III Fredo Corleone Archive footage

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]