The Godfather Part III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
The Godfather Part III
GodfatherIII2.jpg
Pllakati i filmit: The Godfather Part III
Viti 1990
Regjia Francis Ford Coppola
Prodhimi Francis Ford Coppola
Skenari Francis Ford Coppola, Mario Puzo (romani)
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Al Pacino
Diane Keaton
Talia Shire
Andy García
Eli Wallach
Joe Mantegna
George Hamilton
Sofia Coppola
Muzika Carmine Coppola & Nina Rota
Kinematografia Gordon Willis
Montazhi {{{cutter}}}
Studioja kinematografike American Zoetrope
Shpërndarë nga Paramount Pictures
Data e daljes në kinema 20 dhjetor 1990
Kohëzgjatja 170 min
Shteti Flag of United States.svg SHBA
Gjuha Anglisht, Italisht, Siciliane,
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga 54'000'000 $
Pasohet nga .$136,766,062[1]

Kumbari III (anglisht The Godfather Part III) është filmi përfundimtar i triologjisë Kumbari të cilën së bashku e shkruan Mario Puzo dhe regjisori Francis Ford Coppola. Filmi e rrumbullakson tregimin për Michaelu Corleonen (Al Pacino), koka e mafisë nga familja Corleone, e cila insiston të legalizojë perandrinë e vet kriminale. Pjesa e tretë nga familja Corleone buron nga të dhënat historike që janë ngjarje të vërteta – vdekja misterioze e papës Ivan Pavao I dhe skandalit bankar në Vatikan në vitin 1981 dhe 1982 – e cila buron deri te lidhja me familjen Corleone.

Ngjarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi fillon në vitin 1979. Pasuria e Corleonoëve në Liqenin Tahoe braktiset, ndërsa Michael këthehet në New York i cili përpiqet që të këthejë autoritetin për familjen Corleone. Ju shkruan letër fëmijëve të tij, dhe i lutë të vijnë në ceremoninë, pastaj i lutë të bindin edhe nënën e tyre Kay që edhe ajo të vijë me ta. Michael formon Rrethin Don Vito Corleone, për të cilën është shpërblye me dekoratën e Rendit Shën. Sebastijan.

Pas ceremonisë, në një kënd të veçantë takohen Michaeli dhe i biri Anthony i cili i tregon babait se do ti braktisë studimet dhe ka në plan ti kushtohet karierës operistike të këndimit, të cilin e përkrahë edhe nëna e tij Kay.

Në ceremoni u lajmmrue edhe Vincent Mancini, djali jo i ligjshëm i Sonnyit. Vincent ngatrrohet me Zasin, mafijozin njujorkez dhe drejtues në fushën të cilën përfshihet familja Corleone. Vincent i tregon Zasit se në atë pjesë nuk vepron ligji. Ngatrresa para Michaelit është e vrazhdë që Vincent ia kafshon një pjesë të veshit Zasit. Pas mossuksessit të pajtimit, Vincent e pyet Michaelin se a mund të punojë ai për te, që Michael i përgjigjet pozitivisht, por vetëm për një kohë të caktuar. Në të njejtën natë, dy meshkuj e sulmojnë Vincentin në banesë. Ky e mbytë njërin, dhe tjetrin e firigon dhe e detyron se është me porosi të Zasit. Vincent e mbytë gjithashtu edhe sulmuesin e dytë.

Michael përpiqet për të blerë nga Vatikani pjesën në kompaninë ndërkombëtare të pasurive të patundshme që mbajnë, IMMOBILIARE, e cila kontrollohet nga Vatikani. Kryepeshkopi Gilday, drejtor i Bankës së Vatikanit, u pajtua me vetëm një çmim prej 600 $ milion dollarë. Gilday e ka futë Selinë e Shenjtë në borxhe të rënda për shkak të lëvizjeve të tyre të gabuara dhe të korrupsionit. Nga ana tjetër, Michael kupton se puna nuk do të jetë e ratifikuar aq lehtë për shkak se disa njerëz në Vatikan janë kundër punës.

Don Altobello, një mafijoz i vjetër njujorkez i thotë Michaelit se partneri i tij i vjetër nga Nju Jorku duan të ndajnë punën me IMMOBILIARE. Takimi u mbajt në Atlantik City. Michaelit në këtë mbledhje i paguan bujarisht për bosët e mafias sasi të mëdha parashë të ardhura nga bizneset e lojërave të fatit, në të cilat të gjitha kanë nga një pjesë të aksioneve. Zasa nuk fiton asgjë. I tërbuar, tani e konsideron Michaelin si armik dhe thotë se publiku duhet të përcaktohet për njërin prej tyre, kur edhe ikë nga takimi. Pak minuta më vonë, dhoma dridhet nga zhurma e helikopterit dhe breshëritë e plumbave vërshëllojnë nga dritaret. Pothuajse të gjithë që ishte në takim u vranë, por Michael dhe Vincent arrijnë të shpëtojnë, dhe Vincent vendoset si mburojë e xhaxhait të tij. Michael kthehet në New York , duke u përpjekur për të gjetur një mënyrë për t'iu përgjigjur vrasjes. Por një shok që i shkakton atij diabeti duhet të shtrihet spital. Edhe pse kushërinjtë, Vincent dhe Maria, vajza e Michael, e fillojnë një marrëdhënie romantike. Vincent planifikon si ti hakmerret Zasit. Gjatë një panairi, ai dhe miqtë e tij e vranë Zasin dhe truprojat e tij.

Michael insiston që Vincent ti jap fund marrëdhënies me Marinë për shkak se lidhjet e tij në çështjet e familjes mund të rrezikojnë atë. Edhe pse Vincent ka rënë dakord, në Sicili, ku familja u zhvendos në mënyrë që të përfundojë marrëveshjen me Vatikan dhe të ishte i pranishëm në debutimin e operës së Anthonys, lidhja e tyre prap vazhdon.

Michael i jep detyrë Vincentit për të shkuar te Altobello dhe ta vërtetojë besnikërinë e tij. Vincent te Altobello ka për të bindur qëllimin e tij për të lënë familjen Corleone. Pas përfundimit të suksesshëm të intervistës, Altobello mbështet Vincent në besimin e tij dhe fut atë te Licio Lucchesi, njeri i cili ëshë pas konspiracionit që duhet ta shpëtojë punën e Michael me IMMOBILIARE.

Michael e viziton kardinalin Lambert, këshillëtarin qëllimirë dhe një shërbëtorë i urdhrave të zotit , për ta pyetur lidhur me punën me Immobiliarinë. Lamberto bisedon me Michael që të rrëfehet pas tridhetë viteve, në mesin e mëkateve të tjera, Michael pranon se ai i dha urdhër për ta vrarë vëllaiun të tij Fredo.

Gjatë një turneu në Sicili me Kay, e cila erdhi për shkak të operës, Michael, edhe nga ajo ka kërkuar falje, e që të dy e pranojnë se akoma e dojnë njëri tjetrin. Michaeli e informoi se vrau Don Tommasinon, mikun e tij nga Sicilia, nga i cili tani do të mund të fillojë një valë të re dhune. Kardinali Lamberto zgjidhet Papë Gjon Pali I, i cili duhet të thotë se puna me IMMOBILIARE shpejt të jetë e kryer.

Vincent i thotë Michaelit se ai e ka dëgjuar nga Altobello: Lucchesi është prapa komplot kundër marrëveshjes me IMMOBILIARE , dhe ky është një vrasës i cili vrau Don Tommasinon, i porositur për të vrarë edhe Michaelin. Vincent dëshiron ti hakmerret përsëri, por Michael e paralajmëron atë se një plan i tillë do të thotë një luftë e hapur. Vincent këmbëngul për hakmarrje, dhe Michael zhduket. I kërkon Vincentit të jetë në krye të familjes Corleone, me bekimin e Kumbarit të ri. Në shkëmbim, Vincent bie dakord për t'i dhënë fund marrëdhënies me Marynë.

Familja e tij vjen në Palermo në debutimin Anthonysë, në rolin kryesor në operën Cavalleria Rusticana . Plani i Vincentit i hakmarrjes tregon rezultate. Paralel me skenat e operës, realizohen vrasjet brutale të Lucchesias , Altobellos , Gildayas, dhe partnerëve tëe tjerë të cilët e kanë helmuar tashmë papën e ri. Vrasësi i cili është dërguar për të vrarë Michael , është duke pritur në pritë në operë . Vrasin edhe disa njerëz të Vincentit , por opera mbaron para se ai kishte një shans për të vrarë Michaelin . Vrasësi tërheqet shkallë para para operës dhe atje bënë përpjekje për të vrarë Michaelin . Në momentet kur Mary grindet me të atin për shkak të marrëdhënieve të ndaluara me Vincent , jehojnë dy të shtëna. Plumbi i parë e përshkon Michaelin në shpatull , rrëzohet në shkallë, plumbi i dytë e përshkon Maryn në gjoks, e cila vdes menjëherë. Michael i dëshpërimisht bërtitft nga dhimbja dhe zemërimi . Motra e tij dhe ish - gruaja e Connie Kay shikojnë reagimin e furishëm të Michaelit, pothuajse të habitur , vetëm tani e kuptonë se familja e tij ishte e dashur dhe e rëndësishme . Skena shndërrohet në një seri kujtimesh të Michael , së pari vallëzimi me Marinë në fillim të filmit , dhe duke Skena shndërrohet në një seri kujtimet e Michael , së pari vallëzimi me Marinë , dhe e fundit e cila tregon për Kay, skena është marrë nga pjesa e dytë të trilogji . Filmi përfundon në Sicili më 1997. Michael, tani flokëbardhë, njeri i vjetër, i ulur në kopshtin e vilës së tij. Bie karrige dhe vdes vetëm.

Tema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu si dy filmat e parë në trilogji, edhe pjesa e tretë merret me familjen. Shpëtimi gjithashtu luan një rol të madh, ndërsa Michael përpiqet që të shpengojë biznesin e familjes duke e lidhur atë me Vatikanin. Në rrëfimin e tij, Michael zbulon se ai urdhëroi vrasjen e vëllait të tij Fredo (në filmin e mëparshëm), dhe thotë se është mëkat që është i detyruar për të falur. Kardinali u përgjigj se "ju vetëm duhet të vuani" për këtë mëkat, por më pas duket keqkuptim; Michael interpreton përgjigjen e kardinalit si konfirmim se Zoti nuk do ta fal vrasjen e Fredo-së, por Kardinali ndoshta është duke iu referuar besimit katolik që njeriu duhet të kërkojë falje për të marrë atë (dhe duhet të premtojnë të mos e përsëritë mëkatin), diçka që Michael si "Don" nuk mund të bëjë.

Skenari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skenari origjinal i cili ruhet në National Museum of the Cinema në Torino

Sipas një artikull në revistën Premiere, Coppola dhe Puzo kan kërkuar gjashtë muaj kohë, për të kompletuar versionin e parë të shkrimittë të skenarit deri në kohën e Pashkëve1981. Paramount ju dha atyre gjashtë javë afat, për përfundimin e skenarit, sepse ata mendonin se shfaqja e filmit duhet të jetë për Krishtlindje1981.

Al Pacino, Diane Keaton dhe Talia Shire përsëritin rolin e tyre nga dy filmat e parë. Sipas një komenti audio në një DVD, Coppola thotë se Robert Duvall e refuzon rolin , nëse nuk paguhet si Al Pacino. Në episodin e Inside të aktorit Studio, ai tha se ai e kupton se Pacino është yll, por ndryshimi në pagesa aq i lartë sa që është edhe fyes. Kur Duvall e refuzoi, Coppola krijoi rolin " BJ Harrison "(luajtur nga George Hamilton), për të zëvendësuar rolin Duvall në tregim. Regjisori gjithashtu shtoi se filmi i tij duket i paplotë "pa pjesëmarrjen e Robert Duvall". Sipas Coppolës, nëse Duvall dotë pranonte të luaj nëfilm, roli i Tom Hagenit do tëishte i mirë për të udhëhequr organizatat bamirëse në familjen Corleone . Coppola mendohet se në dy filmat e parë u tha tërëa për familjen e gjerë Corleone . Vetëm nga gjendja e vet katastrofale financiare e detyruan atë që të nënshkruajë një kontratë të re me Paramount për filmin e tretë. Në fakt, filmi i tij i dytë në Hollywood, me bugjet të madh Apocalyps Sot, u tregua se ishte një fatkeqësi komerciale .

Kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse filmi ka fituar recenzione pozitive, mendohet se është pjesa më e dobët e triologjisë. Më së shumti është kritikuar aktrimi i Sofije Coppoles dhe ngjarja e cila është e quditshme dhe e komplikuar. Në recenzionin e vet të filmit[2], Roger Ebert thotë se ‘’si është e mundur të kuptohet ky film nëse nuk shiqohen dy të mëparshmit’’. Prandaj, Ebert ka shkruar një recenzion shumë pozitiv për filmin. Ai e vlerësoi filmin me tri yje, që është më shumë se sa i ka dhënë Kumbari II (tri). Përveë që falenderoi për filmin, e mbrojti edhe paraqitjen Sofije Coppoles, i cili thotë se nuk është zgjidhje e gabur për rolin që e luan. Kolegu i Ebertov , Gene Siskel, e vlerësoi filmin me katër yje dhe e vendosi në listën e 10 filmave më të mire të viteve të nëntëdhjetëta [3]. Leonard Maltin e vlerësoi filmin me tri yje, dhe më tej shton se ‘’filmi ëshë bërë në mënyrë mjeshtërore’’, por më tej thotë se zgjedhja Sofije Coppoles e cila "përpak edhe mund të ishte fatale".[4]

Rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 7 nominime për Oscar për (filmi më i mirë, regjia më e mirë, roli dytësor për aktor Andy Garcia, muzika, montazha, skenografia, fotografia)
  • 7 nominime Golden globe (filmi më i mirë, regjia, aktori kryesor Al Pacino, roli dytësor për aktor Andy Garcia, skenari I adaptuar, muzika, kënga,)

Shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Godfather Part III (1990)". Box Office Mojo. Marrë më 2010-03-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Rotten Tomatoes.
  3. ^ http://www.youtube.com/watch?v=-uqZegZtTNU
  4. ^ New York Times Retrieved March 2009; The Godfather Part III (1990)