Jump to content

Eli Wallach

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Eli Herschel Wallach (lindur 7 dhjetor 1915) është një amerikan, filmit, televizionit dhe fazë aktor i cili fitoi famë në fund të viteve 1950. Për performancën e tij në Baby Doll ai fitoi një çmim për BAFTA është dhënë ndonjë gradë më të mirë dhe një kandidaturë Golden Globe. Një nga rolet e tij më të famshme është ai i Tuco në Good, Bad dhe i shëmtuar (1966). Role të tjera përfshijnë interpretimin e tij Don Altobello në Kumbari III, Calvera në shtatë Magnificent, pambuku Weinberger në dy Jakes, dhe Arthur Abbott në pushime. Ai ka mbetur aktive edhe në vitet nëntëdhjetë e tij, me rolet në filmat e fundit të tilla si Wall Street: Paratë nuk fle dhe Writer Ghost. Wallach ka marrë çmime BAFTA, Tony Awards dhe Emmy Awards për punën e tij. Ai mori një çmim nderi Academy Awards në 2 vjetor Jeta e hershme

Wallach ka lindur në Brooklyn, New York, i biri i Polake-çifute emigrantëve Bertha (Schorr Vujosheviq) dhe Abrahami Wallach. Ata ishin e vetmja familje hebreje në një lagje tjetër kryesisht italiane amerikan. [1] [2] [3] Prindërit e tij në pronësi "Bertha është", dyqan një karamele. [4] Wallach u diplomua në vitin 1936 nga Universiteti i Teksasit në Austin me një diplomë në histori [5] dhe në 1938 mori një diplomë master në arsim nga Kolegji qytetit të Nju Jorkut. [6] [7] Ai fitoi përvojën e tij të parë në teatër Metoda e lagjes. Ndërsa ndjekin Universitetin e Teksasit Wallach kryhet në një lojë me studentët e tjerë Ann Sheridan dhe Walter Cronkite. [8] Wallach shërbeu si një rrështër Shtetet e Bashkuara të stafit të ushtrisë në një spital ushtarak në Hawaii, gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai u dërgua menjëherë për të Candidate School Zyrtar (gjilani) në Abilene, Texas, për të trajnuar si një oficer mjekësor administrative. Ai u diplomua si një lejtnant i dytë dhe u dërgua në kazermat Madison në upstate New York. Ai ishte dërguar menjëherë në Casablanca dhe, më vonë në luftë, në Francë. Ajo ishte atje që një epror zbuluar historinë e tij si aktor dhe e pyeti për të formuar një shfaqje për pacientët. Ai dhe anëtarët e tjerë të njësisë së tij shkroi një lojë të quajtur Ushtria është ky?, E cila ishte frymëzuar nga Irving Berlin Ky është Ushtrisë. Në lojë komike, Wallach dhe njerëzit e tjerë clowned rreth si diktatorë të ndryshme, me Wallach portretizuar Adolf Hitlerit, kreu i Gjermanisë naziste. [Redaktoni] Karrierës

Wallach mori mësimet në duke vepruar në Workshop dramatik i shkollës së re në Nju Jork me Piscator gjerman Erwin drejtori ndikim. Wallach bëri debutimin e tij Broadway në vitin 1945 dhe fitoi një çmim Tony në vitin 1951 për punën e tij në Tennessee Williams luajnë tatuazh Rose. Kredi shtesë teatër përfshijnë Mister Roberts, The lokal me meze e Hënës gusht, Camino Real, major Barbara, Luv, dhe shkallët, bashkë-starring Milo O'Shea, i cili ishte një përshkrim serioz i një çifti homoseksual plakjes. Ai gjithashtu ka luajtur një rol në një turne të Antoni dhe Kleopatra, prodhuar nga Cornell aktorja Katharine në vitin 1946. [9] Ai e fundit luajti në skenë si personazhi titullin në Visiting Z. Green. Wallach debutimin e filmit ishte në Doll Elia Kazan e diskutueshme Baby, dhe ai shkoi për të një karrierë pjellor në filma, edhe pse rrallë në një rol starring. Filma të tjerë të hershme përfshijnë formacion, The Misfits, The Magnificent Seven (ai portretizoi Calvera bandit meksikan), Zoti Jim si të Përgjithshëm, një rol komik në Si për të vjedhur një milion (dy të fundit me Peter O'Toole), dhe ndoshta më të shkëlqyeshëm, si Tuco (e 'Ugly') në Sergio Leone e mirë, e keqe dhe shëmtuar. Pas suksesit të këtij të fundit, Wallach u shfaq në të tjera "perëndimore Spageti" disa, duke përfshirë edhe Ace Lartë me Terence Hill dhe Bud Spencer. Wallach është në qendër të një nga më famëkeq legjendat e biznesit tregojnë. Në vitin 1953 ai u hodh si Angelo Maggio në filmin që këtej në përjetësi, por u zëvendësua menjëherë nga Frank Sinatra para se të filloi filmimin. Sinatra shkoi për të fituar një Oskar për performancën dhe të ringjallur karrierën e tij. Sinatra e përdorur presionin nga lidhjet e tij të botës së krimit për të marrë pjesë. Që frymëzoi një incident i ngjashëm përshkruar në filmin klasik 1972 The Godfather. Për të këmbimit siklet Sinatra, Wallach thotë se ai e refuzoi rolin për të dalë në një lojë Williams Tennessee: "Sa herë që Sinatra pa mua, ai do të them," Hello, ju aktori i çmendur! '"[2] Në vitin 2006, Wallach bërë një paraqitje mysafir në Studio tregojnë NBC 60 në Rripin Sunset, duke luajtur një shkrimtar i cili ishte në listën e zezë ish në vitet 1950. Karakteri i tij ishte një shkrimtar në Ora Comedy Philco, një shfaqje që transmetuar në një rrjet imagjinar NBS. Kjo është një referencë për teatër Televizioni Philco, në disa episode të cilat në fakt Wallach shfaq në vitin 1955. Wallach fitoi një nominim 2007 Emmy për punën e tij më tregojnë. Para se të pranojë një rol si një zuzar në Leone Pasi Pas një kohë në Perëndim, Henry Fonda quajtur Wallach dhe e pyeti: "Çfarë dreqin bën ai [Leone] e di për Perëndimin?" Wallach siguroi Fonda ai do të jetë befasuar këndshëm në qoftë se ai pranoi rolin. Pas suksesit të filmit, Fonda quajtur Wallach përsëri të falenderoj atë. Wallach dhe Leone, edhe pse duke e ndërtuar një marrëdhënie të mirë gjatë fotografimit mirë, e keqe dhe shëmtuar, kishte një-bie jashtë më vonë. Leone i kishte kërkuar Wallach të luajë një rol në filmin e tij të ardhshëm, një dorë e një Dynamite, por aktori shpjegoi ai kishte një konflikt në planifikim. Pas shumë lutje Wallach fund relented dhe hodhi poshtë ofertën e tjera dhe ka pritur për Leone për të mbledhur të holla të mjaftueshme për foto Hollywood. Megjithatë, shkoi në studio Leone kishte një aktor, Rod Steiger, me foto një më shumë në kontratën e tij studio dhe studio njoftoi se Leone do të duhet të përdorin atë, nëse ata ishin për të vënë ndonjë financimi. Leone u bëri thirrje të kërkoj falje për Wallach, i cili mbeti dumbstruck në anën tjetër të linjës. Pas edhe refuzimin për të dhënë Wallach një pagesë simbolike për të humbur nga të dy punë, aktori ka thënë, "Unë do të ju padisin", në të cilën Leone u përgjigj: "Merr në linjë", dhe u përplas poshtë telefonin. Në autobiografinë e tij, lidhet Wallach incidentin si për fat të keq koha e fundit që të dy folën me njëri-tjetrin. Më 27 shkurt 2011, ai mori një Award Nderi Academy për kontributin e tij në industrinë e filmit. Wallach luajtur Z. ngrijë në serinë televizive Batman 1960. Ai shkroi në autobiografinë e tij se ai ka marrë më shumë tifoz i postës në lidhje me rolin e tij si Z. ngrijë se për të gjitha rolet e tij të tjera të kombinuara. [Redaktoni] jetën personale

Wallach ka qenë i martuar për fazën e aktores Anne Jackson (lindur 1926) që prej March 5, 1948, dhe kanë tre fëmijë: Pjetrin, Katherine dhe Roberta: kjo e fundit kishte një përvojë që vepron si një adoleshent mendorë në Palit Zindel e Efekti i rrezet gama në Man-in-the-Moon marigolds. Në vitin 2005, Wallach lëshuar autobiografinë e tij The Good, Bad dhe mua: Në Anecdotage e mia. Në këtë libër, Wallach shkruan për rolin e tij më të famshme si Tuco në të mirë, të keqe dhe shëmtuar, duke komentuar se ai nuk e kuptojnë se ai do të ishte "bekuar" me këtë titull deri sa ai pa filmin. Ai e vërejti se kjo ishte një nder për të punuar me Clint Eastwood, të cilin ai e vlerësoi për profesionalizmin e tij. Wallach gjithashtu përmendi se Sergio Leone drejtori ishte tejet të pakujdesshëm në lidhje me sigurinë e aktorëve të tij gjatë skenave të rrezikshme. Ishte gjatë filmimin që Wallach aksidentalisht pirë nga një shishe e acidit që një teknik filmi kishte vendosur shkujdesur pranë shishen e tij sode. Pështyu atë menjëherë, por ishte zemëruar për shkak se litarët e tij vokale mund të ketë qenë dëmtuar, nëse ai kishte gëlltitur ndonjë nga ajo. Leone i dha atij disa qumësht për të larë gojën me dhe kërkoi falje për incidentin, por gjithashtu komentoi se aksidentet do të ndodhë. [10] Wallach humbur shikimin në syrin e tij të majtë si rezultat i një goditje. Sipas autobiografinë e tij, ndodhi incidenti "disa vite më parë". AO Scott, një kritik filmi për New York Times, është nipi i madh të tij. [11] [Redaktoni] Filmography

[Redaktoni] Film Baby Doll (1956) Formacion (1958) Shtatë Thieves (1960) Shtatë Magnificent (1960) Misfits (1961) Hemingway Adventures e një të riu (1962) Si në Perëndim u fitua (1962) Fitues (1963) Akti Një (1963) Hënë-Spinners (1964) Kisses për presidentin e mia (1964) Zoti Jim (1965) Genghis Khan (1965) The lulekuqe është gjithashtu një lule (1966) Si për të vjedhur një milion (1966) Good, Bad dhe i shëmtuar (1966) Tiger Makes Out (1967) (edhe producent) Ace Lartë (1968) Si për të ruajtur një Martesa dhe shkatërrim Your Life (1968) Një rrugë e bukur për të Die (1968) Brain (1969) Gold Mackenna së (1969) Aventurat e Gerard (1970) The Angel Levine (1970) I Popullit Next Door (1970) Zigzag (1970) Romancë e një Horsethief (1971) Rroftë Vdekja juaj (1971) Vdekja e një natë të ftohtë (1972) (TV) Stateline Motel (1972) Cinderella Liberty (1973) Crazy Joe (1974) Fabrika Dream (1975) Syri i Cat (1975) Shoot e parë ... Bëni pyetje më vonë (1975) L'Chaim: To Life (1975) Syri i Cat (1976) Plot i Frika (1976) Pavarësisë (1976) Parimi Domino (1976) Sentinel (1977) Të thellë (1977) Winter vret (1977) (botuar në 1979) Zakonet e keqe (1977) Movie Movie (1977) Girlfriends (1978) Pak Itali (1978) Rrethi i hekurt (1978) Firepower (1979) Hunter (1980) Picërrak (1981) Biri Sam (1984) Sanford Meisner: Sekret mirë të mbahen Teatri amerikan (1985) Guys ashpër (1986) Spiun e pamundur (1987) (TV) Hollywood Uncensored (1987) Arra (1987) Funny (1989) Dy Jakes (1990) The Godfather: Part III Don Altobello (1990) Neni 99 (1992) Mistress (1992) (Made in 1987) Night and the City (1992) Dashuria Sweet Honey (1994) Elia Kazan: Journey Drejtori i (1995) (transmetuesi) Dy Pjesa më e madhe (1996) Associate (1996) Vizitoni Larry së (1996) Twilight The Devil 's [1998] Uninvited (1999) Mbajtja e Besimit (2000) Cinerama Adventure (2002) Këshilla dhe Kundërshtimi (2002) Rrënja (2003) Broadway: The Golden Age, nga legjendat që ishin aty (2003) Mystic River (2003) Mbreti i Corner (2004) Një Shijoni e Jupiterit (2005) Hëna dhe Biri: një bisedë imagjinuar (2005) (me zë) Aventurën vezë të Pashkëve (2005) (transmetuesi) Pushime (2006) Hoax (2006) Pola Negri: Jeta është një Dream ne Cinema (2006) (si vetë) Sword Kostandini i (2007) Lufta (2007) Boy Mama-së (2007) Liszt Për Presidenti (2008) Taktikë Toe (2008) Gudulisje Leo (2009) New York, Unë të dua (2009) Writer Ghost (2010) Wall Street: Never parave Sleeps (2010) [Redaktoni] Television Televizioni Philco teatër - The Beautiful trashëgim (1949) Dritat Out - Vajza Rappaccini së (1951) Studio One - Stan Vrasësi (1952) Armstrong Rrethi Theater - The Portrait (1952) Web - Bllokimi (1952) Televizioni Philco teatër - Baby (1953) Goodyear Televizioni teatër - Brownstone (1953) Kraft Televizioni Teatri - Delicate Story (1954) Televizioni Philco teatër - Shadow i Champ (1955) Televizioni Philco teatër - të jashtmit (1955) Ora alumini Kaiser - Një Çështja e brishtë (1956) Studio One - The Man Kush nuk ishte vetë (1957) Vulë Hall of Fame - The Lark (1957) Shtatë Arts Lively - Bota e Nick Adams (1957) Climax - Albert Anastasia, jeta e tij dhe vdekje (1958) Dyshimi - Vdekja e Paul Dane (1958) Westinghouse Desilu teatër - Ati im imagjinar (1958) Teatri libër me tregime Shirley Temple e - Rrobat e re e perandorit (1958) Vulë Hall of Fame - Dhurata e Magi (1958) Ku është vëllai yt (1958) Teatër 90 - Plot To Kill Stalin (1958) Show Dupont e muajit - I Don Kishoti (1959) Teatër 90 - Men Blue (1959) Teatër 90 - për të cilët Bell tolls (Pjesët 1 dhe 2) (1959) Luaj e Javës - Lullaby (1960) Qyteti Naked - Një Vdekja e Princes (1960) Qyteti Naked - një të kandidojë për të Parave (1962) Show Powell Dick - Nesër, Man (1962) CBS teatër - Miqtë dashur (1967) Batman - Ice-spiun (1967) Batman - The sfidojnë Duo (1967) Typists (1971) Avokatët e rinj - Maneuvre Ligjore (1971) Vdekja e një natë të ftohtë (1972) (TVM) Paditur dhe dënuar (1973) (TVM) Paradise Lost (1974) Misteret e madhe - Komplimentet e sezonit (1974) Kojak - Një Pyetje e Përgjigje (1975) 20 Hijet e Pink (1976) Shtatë Avenue (1977) Pirate (1978) Familja arratisur (1980) Krenaria e Isait Hallam (1980) (TVM) Skokie (1981) (TVM) Legjenda të të papritur - shatterproof (1981) Wall (1982) Song xhelatit së (1982) Anatomia e një sëmundje (1983) (TVM) Christopher Columbus (1985) Nderin tonë Family (1985) (TVM) Nderin tonë Family (1985-1986) (Seriale) Ambasada (1985) (TVM) Vrasja: Për shkak të Insanity (1985) (TVM) Raketa për në Hënë (1986) (TVM) Diçka të përbashkët (1986) (TVM) Highway to Heaven - të lidh plagët (1986) Spiun e pamundur (1987) (TVM) Highway To Heaven - Besimi A Atit (1987) Përtej Botërore - The Black Tomb (1987) Vrasje Ajo shkroi - një vit shumë i mirë për vrasje (1988) Alfred Hitchcock Presents - Vault Kandinsky-së (1988) CBS Schoolbreak të veçanta - Një çështje e ndërgjegjes (1989) Hakmarrjes: Secrets e nuses Mafia (1991) (TVM) Ligji L.A - Nuk shkon Gjykatësi (1991) Trashëgimia e Lies (1992) (TVM) Absurditet dhe Lullabyes: vjershave (1992) Absurditet dhe Lullabyes: poezi (1992) Law & Order - paepur punës (1992) Karrocier Boss: Jackie Presser Story (1992) (TVM) Hakmarrjes 2 - Mafia e re (1993) (TVM) Tribeca - Back Stepping (1993) Qyteti Naked - Drejtësisë me një plumb (1998) (TVM) Vrasjet Bookfair (2000) (TVM) 100 Qendra Street - Kids: Pjesa 1 (2001) Edukimin e Max Bickford e - Asnjehere i Schlunged Ati im (2002) Edukimin e Max Bickford - Zanafilla (2002) Edukimin e Max Bickford - një herë (2002) E hëna Night sakatim (2002) (TVM) Veritas: kërkimi - Me emrin e Zotit (2003) Whoopi - Gruaja Amerikan (2003) E.R - Një Boy Falling Out of the Sky (2003) Stroker dhe Hop - I Saw Stroker Killing Santa (2005) Studio 60 në Rripin Sunset - Partia Wrap (2006) Parqet kombëtare: ide e mirë të Amerikës (2009) (PBS) (Voice) Infermiere Jackie (2009)Guvernatorëve, të paraqitur më 13 November, 2010.