The Godfather: Part 2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Godfather Part II
Regjia ngaFrancis Ford Coppola
Skenari nga
Bazuar nëThe Godfather
nga Mario Puzo
ProdhuesiFrancis Ford Coppola
Luajnë
KinematografiaGordon Willis
Montazhi
MuzikaNino Rota
Production
companies
Shpërndarë ngaParamount Pictures
Data e publikimit
12 dhjetor 1974 (New York City)
20 dhjetor 1974 (Shtetet e Bashkuara
Kohëzgjatja
202 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhëtAnglisht
Siçilianisht
Buxheti$13 million[2][3]
Fitimi$48–93 million

The Godfather: Part 2 është një film epik krimi amerikan i vitit 1974 i prodhuar dhe drejtuar nga Francis Ford Coppola. Filmi bazohet pjesërisht në romanin e vitit 1969 The Godfather nga Mario Puzo, i cili bashkë-shkruan skenarin me Coppola, dhe është një vazhdim dhe një paraardhës i filmit të vitit 1972 The Godfather, duke paraqitur drama paralele: dikush merr historinë e vitit 1958 i Michael Corleone (Al Pacino), Don i ri i familjes Corleone, duke mbrojtur biznesin familjar pas një tentative për jetën e tij; prequel mbulon udhëtimin e babait të tij, Vito Corleone (Robert De Niro), nga fëmijëria e tij siciliane deri në themelimin e ndërmarrjes së tij familjare në New York City. Në film luajnë gjithashtu Robert Duvall, Diane Keaton, Talia Shire, Morgana King, John Cazale, Mariana Hill, dhe Lee Strasberg.

Pas suksesit të filmit të parë, Paramount Pictures filloi të zhvillonte një vazhdim, me shumë nga aktorët dhe ekipin që u kthyen. Coppola, të cilit iu dha më shumë kontroll krijues, kishte dashur të bënte një vazhdim dhe një paraardhës të The Godfather që do të tregonte historinë e ngritjes së Vitos dhe rënies së Michael. Fotografia kryesore filloi në tetor 1973 dhe përfundoi në qershor 1974. The Godfather Part II u shfaq premierë në New York City më 12 dhjetor 1974 dhe u publikua në Shtetet e Bashkuara më 20 dhjetor 1974, duke marrë komente të ndara nga kritikët; megjithatë reputacioni i saj u përmirësua me shpejtësi dhe shpejt u bë objekt i rivlerësimit kritik. Ai fitoi 48 milionë dollarë në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada dhe deri në 93 milionë dollarë në mbarë botën me një buxhet prej 13 milionë dollarësh. Filmi u nominua për njëmbëdhjetë çmime Oscar, dhe u bë vazhdimi i parë që fitoi |Filmin më të Mirë. Gjashtë fitimet e tij Oscar përfshijnë gjithashtu Regjisorin më të Mirë për Coppola, Aktorin më të Mirë Dytësor për De Niro dhe Best Adapted Screenplay për Coppola dhe Puzo. Pacino fitoi aktorin më të mirë në çmimet BAFTA dhe u nominua në Oscar.

Ashtu si paraardhësi i tij, Pjesa 2 mbetet një film me shumë ndikim, veçanërisht në zhanrin e gangsterëve. Ai konsiderohet të jetë një nga filmat më të mëdhenj të të gjitha kohërave, si dhe shembulli i rrallë i një vazhdimësie që mund të jetë superiore ndaj paraardhësit të tij.[4] Në vitin 1997, American Film Institute e renditi atë si filmin e 32-të më të madh në historinë e filmit amerikan dhe e mbajti këtë pozicion 10 vjet më vonë.[5] Ai u zgjodh për t'u ruajtur në National Film RegistryBibliotekës së Kongresit në vitin 1993, duke u konsideruar "kulturalisht, historikisht ose estetikisht i rëndësishëm".[6] The Godfather Part III, pjesa e fundit e trilogjisë, u publikua në vitin 1990.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi ndërthuret mes ngjarjeve pak kohë pas The Godfather dhe jetës së hershme të Vito Corleone.

Vito[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1901, nëntë vjeçari Vito Andolini ikën nga vendi i tij pasi e gjithë familja e tij vritet në Corleone, Siçili, kur babai i tij fyen shefin lokal të mafies Don Ciccio. Vito arratiset në New York City dhe regjistrohet në mbërritje si "Vito Corleone". Në vitin 1917, Vito jeton në Nju Jork me gruan e tij, Carmela, dhe djalin e tyre të mitur, Sonny. Ai humbet punën e tij për shkak të ndërhyrjes së Don Fanucci, një zhvatës lokal i Dorës së Zezë. Fqinji i tij Peter Clemenza i kërkon Vitos të fshehë një thes me armë; si falënderim, Clemenza kërkon ndihmën e Vitos për të vjedhur një qilim, të cilin ia jep Carmela.

Corleonet kanë tre fëmijë të tjerë: djemtë Fredo dhe Michael, dhe vajzën Connie. Ndërkohë, Vito, Clemenza dhe partneri i ri Salvatore Tessio fitojnë të ardhura duke vjedhur mallra dhe duke i rishitur ato derë më derë. Kjo ndërmarrje tërheq vëmendjen e Fanuccit, i cili i zhvat. Vito i bind partnerët e tij skeptikë se do të flasë Fanucci-n që të pranojë një pagesë më të vogël. Gjatë një feste në lagje, Vito i paguan një Fanucci dyshues një shumë më të vogël dhe i ofrohet një punë si zbatues. Vito më vonë vret Fanucci në banesën e tij. Vito bëhet një anëtar i frikshëm dhe i respektuar i komunitetit duke ndihmuar vendasit në këmbim të "favoreve".

Në vitin 1923, Vito dhe familja e tij vizitojnë Sicilinë, gjatë së cilës ai dhe partneri i tij i biznesit Don Tommasino vizitojnë Don Ciccio-n, gjoja për të kërkuar bekimin e Ciccios për biznesin e tyre të vajit të ullirit. Ciccio kërkon emrin e babait të Vitos; Vito zbulon identitetin e tij dhe godet me thikë Ciccio për vdekje, duke marrë hak për familjen e tij.

Michael[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1958, gjatë festës së Kungimit të Parë të djalit të tij në Liqenin Tahoe, Michael ka një sërë takimesh në rolin e tij si don i familjes së krimit Corleone. Frank Pentangeli, një capo i Corleone, është i tmerruar që Michael refuzon të ndihmojë në mbrojtjen e territorit të tij në Bronx kundër vëllezërve Rosato, të cilët punojnë për Hyman Roth, një bos i mafisë hebreje dhe partner biznesi i gjatë në Corleone. Senatori Pat Geary pret një ryshfet në këmbim të ndihmës së Michael për të marrë licencat e lojërave të kazinosë dhe fyen italianët në përgjithësi dhe Corleones në veçanti. Michael parashikon që Geary do ta ndihmojë me licencat, por nuk do të paguhet. Atë natë, një atentat i dështuar në shtëpinë e tij e shtyn Majkëllin të largohet papritmas pasi i besoi consigliere Tom Hagen se ai dyshon për një tradhtar brenda familjes.

Michael dyshon se Roth e kishte planifikuar vrasjen, por i thotë në mënyrë të rreme Rothit se dyshon në Pentangeli. Në New York City, nën udhëzimet e Michael, Pentangeli përpiqet të bëjë paqe me Rosatos, por ata përpiqen ta vrasin atë. Përpjekja dështon kur një oficer policie hyn në lokalin ku Rosatos po përpiqen të vrasin Pentangeli, duke rezultuar në ikjen e Rosatos dhe një shkëmbim zjarri të shkurtër në rrugë ku u plagos ushtari Corleone Willie Cicci.

Në Nevada, Tom Hagen thirret në një bordello në Carson City të drejtuar nga vëllai i madh i Michael, Fredo, ku Geary është përfshirë në vdekjen e një prostitute. Duke mos ditur se Michael e rregulloi "problemin", Geary pranon ofertën e Tomit për t'u kujdesur për të në këmbim të mbështetjes politike të Geary.

Një Roth i sëmurë, Majkëll dhe disa nga partnerët e tyre udhëtojnë në Havana për të diskutuar perspektivat e tyre të ardhshme të biznesit kuban nën qeverinë bashkëpunuese të Fulgencio Batista. Michael ngurron të vazhdojë të veprojë në Kubë duke pasur parasysh Revolucionin Kuban në vazhdim. Në natën e Vitit të Ri, Fredo bën sikur nuk e njeh Johnny Ola-n, krahun e djathtë të Roth-it, por më vonë zbulon pa dashje se ata e njohin njëri-tjetrin, duke e bërë Michael të kuptojë se Fredo është tradhtari. Michael urdhëron goditje mbi Ola dhe Roth; zbatuesi i tij mbyt Olën me një varëse palltoje, por vritet nga ushtarët kubanë ndërsa ai përpiqet të mbyste Rothin. Batista abdikon për shkak të përparimeve të rebelëve. Gjatë kaosit që pasoi, Michael, Fredo dhe Roth ikin veçmas nga Kuba. Në shtëpi, Michael i thuhet se gruaja e tij Kay ka abortuar.

Në Washington, DC, një komitet i Senatit për krimin e organizuar po heton familjen Corleone, por Geary i mbron ato me vendosmëri. Pentangeli pranon të dëshmojë kundër Michael, i cili ai beson se e kishte tradhtuar atë me Rosatos, dhe vendoset nën mbrojtjen e dëshmitarit. Pas kthimit në Nevada, Fredo i thotë Majkëllit se nuk e dinte që Roth kishte ndërmend ta vriste, por se i vjen keq që familja e konsideron si budalla dhe mendon se ai duhet të kishte marrë përsipër familjen pas vdekjes së babait të tyre. Majkëlli e mohon Fredon, por jep urdhër që ai të mos dëmtohet derisa nëna e tyre është gjallë. Michael dërgon të thërrasë vëllain e Pentangelit nga Siçilia dhe Pentangeli, pasi e pa vëllanë e tij në sallën e dëgjimit, tërhoqi deklaratën e tij të mëparshme që e padit Michael për krim të organizuar; seanca shpërbëhet në një zhurmë. Kay i tregon Michael se ajo në fakt kishte një abort, jo një abort dhe se ajo synon ta lërë atë dhe të marrë fëmijët e tyre. I indinjuar, Michael godet Kay, e dëbon nga familja dhe merr kujdestarinë e vetme të fëmijëve.

Carmela vdes pak kohë më vonë, dhe Michael nxiton të mbyllë skajet e lirshme. Në varrim, Michael duket se fal Fredon me urdhër të Connie, por shkëmben një shikim me zbatuesin e Corleone, Al Neri duke sugjeruar që Fredo duhet të vritet. Roth detyrohet të kthehet në Shtetet e Bashkuara pasi iu refuzua azili dhe hyrja në Izrael. Me urdhër të Michael, Roth vritet nga caporegime i Corleone Rocco Lampone gjatë një interviste në Aeroportin Ndërkombëtar të Miami; Lampone vritet me radhë nga një agjent federal ndërsa përpiqet të largohet nga vendi i ngjarjes. Në kompleksin e Pentangelit, Hagen viziton dhe të dy diskutojnë se si komplotistët e dështuar kundër perandorit romak shpesh kryenin vetëvrasje në këmbim të mëshirës për familjet e tyre; Pentangeli më vonë gjendet i vdekur në vaskën e tij, pasi kishte prerë kyçet e dorës. Kay viziton fëmijët e saj; ndërsa ajo po i thotë lamtumirë, vjen Michael dhe ia mbyll derën. Menjëherë pas kësaj, Michael e udhëzon djalin e tij që të mos shoqërojë Fredon dhe Nerin në një udhëtim peshkimi, dhe më pas shikon nga strofulla e tij teksa Neri qëllon Fredon për vdekje.

Michael kujton festën e 50-vjetorit të Vitos më 7 dhjetor 1941 (që ndodh në të njëjtën ditë kur bombarduan japonezët Pearl Harbor). Ndërsa familja pret të befasojë Viton, Michael njofton se ai e ka braktisur kolegjin dhe është bashkuar me Marinsat, duke zemëruar Sonny dhe duke habitur Hagen; Fredo është i vetmi anëtar i familjes që mbështet vendimin e tij. Vito dëgjohet duke hapur derën dhe të gjithë dalin nga dhoma për ta pritur, ndërsa Michael ulet vetëm.

Në ditët e sotme, Michael ulet vetëm në kompleksin e familjes, duke parë nga liqeni.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Godfather II" (në anglisht). British Board of Film Classification. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2015. Marrë më 20 dhjetor 2014.
  2. ^ "The Godfather Part II (1974)". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2014. Marrë më 26 maj 2014.
  3. ^ "The Godfather: Part II (1974) – Financial Information". The Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2015. Marrë më 20 dhjetor 2014.
  4. ^ "Citizen Kane Stands the Test of Time" Arkivuar 11 gusht 2011 tek Wayback Machine. American Film Institute.
  5. ^ "The National Film Registry List – Library of Congress". loc.gov (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2014. Marrë më 12 mars 2012.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]