Francis Ford Coppola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Francis Ford Coppola
Francis Ford Coppola 2011 CC.jpg
Informacione personale
Ditëlindja 7 prill 1939
Vendlindja Detroit, Michigan, SHBA
Bashkëshort(ja) Eleanor Jessie Neil
(1963–present)
Kombësia amerikanFrancis Ford Coppola (7 prill 1939 Detroit, Michigan), regjisor filmi amerikan, producent dhe skenarist.

Jeta dhe kariera (1960 - 1078)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera: 1979 e dei më sot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Fitues i pesë çmimeve Oscar: për regji (Kumbari II), filmi më i mirë (Kumbari II), skenari më i mirë i adaptuar (Kumbari dhe Kumbari II) dhe skenari më i mirë origjinal (Patton).
  • Fitues është edhe i katër çmimeve Golden globe: për regji (Kumbari dhe Apokalipsa sot), muzika më e mirë (Kumbari) dhe skenari më i mirë (Kumbari).
  • Fitues i çmimit BAFTA për regjinë më të mirë në (Apokalipsa sot).
  • Për filmin Drakula fitoi çmimin Saturn për regjinë më të mirë.


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]