Detroit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Detroit
Detroit
Qytet
noform
Stema_figura
Stema e Detroit
Flag of Detroit.svg
Flamuri i Detroit
Vendndodhja
Detroit is located in SHBA
Detroit
Detroit

Koordinatat: 42°19′53″V 83°02′45″P / 42.33139°V 83.04583°P / 42.33139; -83.04583

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Michigan
Qarku Wayne
Kryetari i Bashkisë Dave Bing
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 370,03 km2
Lartësia 200 m (m.n.d.)
Popullsia (2011) 706.585 banorë
Dendësia 1.985 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1701
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 313
Koordinatat 42° 19′ 53″ Veri

83° 02′ 45″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.detroitmi.gov
Vendodhja e Detroit në Miçigan
Fisher Building në Detroit New Center

Detroit [dɪˈtɹɔɪt] (Frëngjisht: Détroit), është një qytet në qarkun UejnShtetit MichiganSHBA-së. Ai ndodhet midis Liqenit St. Clair dhe Liqenit Erie, me një popullsi prej 900.198 banorë (2011). Qyteti ka humbur që nga vitet 1950 gjysëm e banorëve.

Detroit është qyteti më i populluar në Miçigan, dhe është qendra e qarkut Wayne, qarku më i populluar në shtet. Ai shërben si një port i madh në lumin Detroit duke lidhur sistemin e Liqeneve të Mëdhenj në Rrugën Detare Shën Lorenc. Ai u themelua më 24 korrik 1701, nga exploruesi dhe aventurieri francez Antoine Laumet de La Mothe, sieur de Cadillac.