Detroit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Detroit
Detroit
Qytet
Detroit Montage.jpg
Skeda:SHBA
Popullsia
 • Total(2.011) 706,585
Faqja zyrtarewww.detroitmi.gov
Vendodhja e Detroit në Miçigan
Fisher Building në Detroit New Center

Detroit [dɪˈtɹɔɪt] (Frëngjisht: Détroit), është një qytet në qarkun UejnShtetit MichiganSHBA-së. Ai ndodhet midis Liqenit St. Clair dhe Liqenit Erie, me një popullsi prej 900.198 banorë (2011). Qyteti ka humbur që nga vitet 1950 gjysëm e banorëve.

Detroit është qyteti më i populluar në Miçigan, dhe është qendra e qarkut Wayne, qarku më i populluar në shtet. Ai shërben si një port i madh në lumin Detroit duke lidhur sistemin e Liqeneve të Mëdhenj në Rrugën Detare Shën Lorenc. Ai u themelua më 24 korrik 1701, nga exploruesi dhe aventurieri francez Antoine Laumet de La Mothe, sieur de Cadillac.