Vito Corleone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vito Corleone
Personazh nga The Godfather
Paraqitja e parëThe Godfather
Paraqitja e funditThe Godfather: The Game
Krijuar ngaMario Puzo
Luajtur ngaMarlon Brando (53-63 vjeç)
Robert De Niro (25–33 vjeç)
Oreste Baldini (fëmijë)
Informacione
GjiniaMale
ProfesioniImportues i vaji të ullirit
Shef i krimit
TitulliKumbar
Don
FamiljaAntonio Andolini (baba, vdiq më 1901)
Signora Andolini (nënë, vdiq më 1901)
Paolo Andolini (vëlla, 1887–1901)
Bashkshortja(et)Carmela Corleone (1897–1959)
Fëmijët
FejaKisha Katolike Romake
KombësiaItalian

Vito Corleone (lindi Vito Andolini; 29 prill 1887[1] ose 7 dhjetor 1891[2] - 29 korrik 1955[3]) është një personazh imagjinar në romanin e Mario Puzo The Godfather dhe në dy të parat e trilogjisë së filmitFrancis Ford Coppola. Vito është portretizuar fillimisht nga Marlon Brando në filmin e The Godfather dhe më vonë nga Robert De Niro si një i ri në The Godfather: Part 2 (1974). Ai është një emigrant jetim i Siçilisë që ndërton një perandori mafia. Pas vdekjes së tij, Michael, djali i tij më i vogël, e pason atë si don i familjes së krimit Corleone.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e Vito Andolini fillon në Corleone, Siçili, në Mbretërinë e Italisë te Antonio Andolini dhe Signora Andolini. Ai dihej se ishte një fëmijë i qetë. Në vitin 1901, kur Vito ishte katërmbëdhjetë vjeç, babai i tij u vra nga një bos i mafies siçilian i quajtur Don Ciccio sepse ai refuzoi të paguante haraç ndaj tij. Vëllai i tij më i madh, Paolo, u betua për hakmarrje, por u vra menjëherë shpejt, gjatë procesionit të varrimit për babanë e tij. E dëshpëruar, nëna e Vitos e mori Viton për të parë vetë prijësin mafioz për të lypur jetën e djalit të saj të fundit.

Kur shkoi të shihte Don Ciccio, ajo iu lut për falje, por Don Ciccio nuk pranoi, duke arsyetuar se djali i ri Vito mund të jetë i padëmshëm tani, por gjithashtu do të kërkonte hakmarrje si i rritur. Pas refuzimit të Don Ciccio, Signora Andolini i vuri një thikë në fyt, duke i dhënë Vitos një shans për të shpëtuar. Disa çaste më vonë, ndërsa vëzhgoi Vito, nëna e tij u qëllua për vdekje nga një prej truprojave të Ciccio që kishte lupara. Më vonë atë natë, ai u kontrabandua me ndihmën e fqinjëve simpatikë, duke ikur nga Siçilia për të kërkuar strehim në Amerikë në një anije ngarkese plot me emigrantë. Në pamundësi për të folur anglisht, ai u riemërua në ishullin Ellis si "Vito Corleone" kur nëpunësit e imigracionit panë etiketën e varur në rrobat e tij të etiketuara "Vito Andolini nga Corleone". Një mjek e diagnostikon atë me dëborë dhe ai është në karantinë për një periudhë kohore.

Ardhja në Amerikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vito më vonë u mor nga familja Abbandando në New York, dhe ai u miqësua me djalin e familjes Genco Abbandando, i cili u bë si një vëlla për të. Kur ishte tetëmbëdhjetë vjeç, Vito u martua me një grua siçiliane, të quajtur Carmela dhe ata filluan një familje. Vito filloi të jetonte i ndershëm në dyqan ushqimesh të Abbandandos në Avenue Ninth, por humbi punën pasi një Signor Abbandando i frikësuar u detyrua të punësojë nipin e Don Fanucci, një padron lokal i lagjes. Vito u detyrua të merrte një punë të paqëndrueshme duke bërë punë prapa për hekurudhat, por ai gjithashtu humbi këtë punë gjatë një pushimi masiv.

Vito shpejt e gjen veten në rrethana të vështira. Ai së shpejti ka dy fëmijë, Santinon dhe Fredon shëndetlig, si dhe gruan e tij, për t'i mbështetur. Problemet me paratë e Vitos u zgjidhën shpejt kur një natë, një fqinj i Vitos, Peter Clemenza, i kërkon atij të fshehë një sasi armësh për të, dhe më vonë, për të shlyer favorin, e çon në një apartament të zbukuruar, ku ata kryejnë krimin e tyre të parë së bashku, duke vjedhur një qilim të shtrenjtë. Ata shpejt u bënë miq dhe, duke u bashkuar nga një mik i Clemenza, i quajtur Salvatore Tessio, të tre mësuan së shpejti të mbijetojnë dhe të përparojnë përmes krimit të vogël dhe duke kryer favorizime në këmbim të besnikërisë. Të tre fituan para të mira duke rrëmbyer kamionë rrobash, Vito duke qenë jetik për këto rrëmbyera pasi ai ishte një nga njerëzit e paktë në Little Italy, Manhattan në atë kohë që dinte të drejtonte një kamion.

Don Fanucci[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Don Fanucci u bë i vetëdijshëm për partneritetin midis Vitos, Clemenza dhe Sal Tessio, dhe kërkoi që ata "të lagnin sqepin e tij", me fjalë të tjera, t'i paguanin haraç. Fanucci kishte kërcënuar të informonte policinë nëse treshja nuk paguante një pjesë të konsiderueshme të fitimeve të tyre të keq-fituara. Clemenza dhe Tessio ishin alarmuar dhe kishin dashur menjëherë të paguanin Fanucci, mjaft i sigurt se ai ishte mbështetur nga mafia. Ndërsa miqtë e tij ishin të zënë me panik, Vito me qetësi kujtonte gjithçka që dinte për Fanucci dhe Mafia ("Dora e Zezë" siç quhej në këtë periudhë kohore). Ai u kujtua që padrone po shëtiste rrugët pa asnjë mbrojtje të dukshme, e cila kishte çuar në një incident ku Fanucci u plagos me thikë nga disa djem të lagjes, familjet e të cilëve ai kishte provuar të zhvatte. Ai vrau më vonë njërin nga djemtë, por e kishte pushuar hakmarrjen pasi familjet e dy të tjerave i paguanin atij një dëmshpërblim për të braktisur hakmarrjen e tij. Vito mendoi se Fanucci në të vërtetë i lejoi vetes që të mos blihej sepse ai kishte fat dhe do të ishte në gjendje të vriste dy djemtë e mbetur tani që rojet e tyre ishin ngritur, duke sugjeruar se Fanucci kishte punuar vetëm.

Vito arriti të kuptojë se Fanucci veproi vetëm ashtu si ai ishte një bos i turmës para emigrantëve të mashtruar lehtë, pasi asnjë mafioz nuk do të lejonte një atentator të jetonte, edhe nëse paguante shuma të mëdha parash, dhe asnjë anëtar i ndonjë mafie nuk do të kur të keni nevojë ose të drejtoheni për të informuar policinë si kërcënim. Duke menduar më tej, ai vendosi që jeta e Fanucci nuk vlente 700 dollarët që ai kërkonte. Vito u kërkoi miqve të tij që të linin gjithçka në duar për të bindur Fanucci të pranonte më pak para, duke u thënë miqve të tij "Unë do t'i bëj atij një ofertë që ai nuk mund ta refuzojë". Kur Vito më vonë u takua me Fanucci, ai ofroi vetëm një pjesë të shumës së kërkuar - 100 dollarë nga 700 $ Fanucci që pritej. Fanucci është i mahnitur me guximin e Vitos, dhe i ofroi punë. Vito interpretoi aftësinë e tij për topin e ulët Fanucci si një shenjë e dobësisë së këtij të fundit, duke konfirmuar kështu dyshimin e tij për cenueshmërinë e Fanucci. Vito më pas i lejoi Fanucci të linte ndërtesën, kështu që dëshmitarët mund të konfirmojnë që ai la gjallë. Vito kishte zgjedhur ditën e një festivali të madh për të spiunuar dhe ndjekur Fanucci nga çatitë ndërsa Fanucci shkoi në shtëpi, dhe e habiti në derën e banesës së tij. Ai e qëlloi Fanucci tri herë me një pistoletë të mbërthyer, pasi drekën nga festivali dhe peshqir Vito kishin mbështjellë surrat e pistoletës së tij në mbytjen e zhurmës nga të shtënat e armëve. Pas goditjes, Vito tërhoqi paratë që Fanucci kishte marrë më herët gjatë ditës dhe më pas shkatërroi armën, duke e çmontuar dhe duke e rënë poshtë tubave të kanalit të ndërtesës së apartamentit. Pavarësisht nga të gjitha masat paraprake që ai kishte ndërmarrë për të siguruar që ai të mos dyshohej, doli që policia mendoi se Fanucci ishte bela dhe nuk po nxitonin të gjenin vrasësin e tij, duke besuar se ishte një ekzekutim rutinë i bandave.

Me Fanucci të vdekur, Vito fitoi respektin e lagjes, duke u bërë i njohur si një "Njeriu i Respektit" në lagje, dhe së shpejti iu kërkua të ndërhynte në mosmarrëveshjet lokale, duke fituar një reputacion për të mos hedhur poshtë kurrë dikë që erdhi tek ai për ndihmë dhe për të qenë në gjendje të "arsyetojnë" me njerëz "të paarsyeshëm". Megjithëse ai nuk kishte pranuar ta bëjë këtë në fillim jashtë modestisë, Vito përfundimisht filloi të pranojë "dhurata" nga bizneset vendore dhe bosët e rekordeve në këmbim të "sigurimit që klientët tanë ta dinë që janë të sigurt", dhe Vito së shpejti po bënte një pagë prej 100 dollarë një javë (një shumë e madhe parash në fillim të viteve 1900). Vito, Clemenza dhe Tessio përfundimisht morën përsipër lagjen, duke e trajtuar atë me shumë respekt më shumë se sa bëri Fanucci.

Genco Pura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me fitimet që po fitonte, Vito filloi një biznes të importimit në një kompani të vajit të ullirit, Genco Pura, me mikun e tij të vjetër Genco Abbandando. Kompania përfundimisht bëhet importuesi më i madh i vajit të ullirit në vend, falë "arsyetimit" të Vitos me pronarët e dyqaneve. Ndërsa një krijues parash i shkëlqyeshëm në të drejtën e vet, në vitet e mëvonshme ai e përdori atë si një front legal për sindikatën e tij në rritje të krimit të organizuar, ndërsa grumbulloi një pasuri me operacionet e tij të paligjshme, të cilat filluan gjatë Ndalimit, kur ai përdori kamionët e tij të vajit të ullirit për të kontrabanduar alkool nga Kanada. Vito shpejt filloi të mbrojë foljet e lagjeve të vogla, duke mësuar herët vlerën e mbrojtjes politike.

Kthimi në Siçili[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1922, Vito u kthye në Siçili për herë të parë që u largua 21 vjet më parë, duke marrë gruan dhe tre fëmijët e tij, Santino, Fredo dhe Michael, asokohe foshnjë. Ata vizituan fshatin, duke marrë kulturën lokale, duke ngrënë në bankete familjare dhe më në fund vizituan qytetin Corleone. Vito gjithashtu vendosi në heshtje dhe vrau banditë që Don Ciccio kishte dërguar për ta vrarë atë si një fëmijë gjatë eksodit të tij nga Siçilia. Ai dhe partneri i tij, Tommasino vendosën pastaj një takim me Don Ciccio e moshuar nën pretekstin e fitimit të bekimit të tij për biznesin e vajit të ullirit. Kur Ciccio gati i shurdhër e pyeti që Vito t'i afrohej, Vito zbulon emrin e babait të tij dhe emrin e tij të lindjes menjëherë para se të godiste me thikë dhe të rrëzonte donin e vjetër në gjoks, duke hakmarrë familjen e tij të vrarë. Ndërsa tërhiqen, rojet e Ciccio hapën zjarr, duke goditur Tommasino, duke e paralizuar për gjithë jetën. Vito arrin të fusë Tommasino dhe veten në makinën e tyre dhe ata shpëtojnë. Vito dhe familja e tij menjëherë pas nisjes së Siçilisë.

Vitet 1930[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga fillimi i viteve '30, Vito Corleone kishte krijuar familjen Corleone së bashku me miqtë e vjetër Peter Clemenza dhe Salvatore Tessio, i cili do të bëhej caporegime e tij. Genco Abbandando do të bëhej consigliere i parë i familjes. Në këtë kohë, të gjithë, madje edhe miqtë e tij më të ngushtë, i referoheshin me respekt si "Don Corleone" ose "The Godfather". Ai shpejt ndërhyri në një problem që përfshinte një hajdut të rrezikshëm të quajtur Luca Brasi, duke e bërë burrin forcën e tij personale. Gjatë Depresionit të Madh, kur shumica e njerëzve u tërhoqën të bënin pena të thjeshta në ditë, Don Corleone ofroi punë të pagueshme dhe të sigurta për këdo që është i gatshëm të punojë për të. Kushdo që i vinte për ndihmë, Don Corleone e ndihmoi me vullnet të mirë dhe fjalë inkurajuese. Ai planifikoi për të ardhmen duke financuar arsimimin dhe karrierën e djemve të rinj të lagjes të ndritshme, të cilët së shpejti do të bëhen avokatë, ndihmës të DA, madje edhe gjyqtarë. Një numër i madh i italianëve mirënjohës e pyetën këshillën e tij se kush do të votojë në zgjedhjet për zyra, duke i dhënë një fuqi të madhe politike. Ai madje punësoi një avokat për të organizuar një sistem të pagesave të policisë, dhe insistoi të paguante sa më shumë oficerë, pavarësisht nëse ata ishin të nevojshëm në këtë moment apo jo. Kur përfundoi Ndalimi, një burim i madh i të ardhurave të mafies u zhduk. Don Corleone vendosi të ofrojë një partneritet me Salvatore Maranzano, udhëheqës i madh i cili kontrollonte të gjitha lojërat e fatit në Manhattan. Vito ofroi një ombrellë politike, e cila do ta ndihmonte Maranzano të zgjerojë reketet e tij në zona të reja, dhe Vito do të merrte një pjesë të fitimeve. Sidoqoftë, Maranzano me shikim të shkurtër dhe me përvojë të shkurtër, duke menduar se Vito po përpiqej ta blente me forcë, i shpalli luftë Corleone "në përpjetë", duke shkakguar Luftën e Vajit të Ullirit.

Kur filloi lufta, dukej se Maranzano kishte dorën e sipërme, me kontakte biznesi dhe aleanca me familjen Tattaglia dhe Al Capone në Çikago. Sidoqoftë, Corleones ishin shumë më të organizuar, kishin kontakte shumë më të mëdha inteligjente, kishin fuqi më të madhe politike dhe mbrojtje policore dhe kishin mashtruar Maranzano të besonin se operacioni i Tessio në Brooklyn ishte një bandë më vete. Lufta u shndërrua në një ngërç, derisa Maranzano i bëri thirrje Al Capone që të dërgojë dy personat e tij të armatosur më të mirë pas Vitos. Falë kontakteve të tyre në biznesin telegraf, Corleones mësoi për këtë në fillim, dhe Don Corleone dërgoi zbatuesin e tij Luca Brasi për të përgjuar dhe eleminuar goditësit e sulmuesve në një mënyrë më të tmerrshme. Brasi dhe disa burra rrëmbyen dy të goditurit, hipën në një depo, i lidhën dhe Luca personalisht hakmori njërin nga burrat me një sëpatë, ndërsa tjetri e përpiu gomën e tij në terror dhe u mbyt. Vito i dërgoi një letër Capone disa ditë më vonë, por mesazhi ishte i qartë: ju ose mund të bashkoheni me mua, ose tjetër rri jashtë rrugës sime. Duke mos dashur të humbasë ndonjë burrë më të vlefshëm, Capone vendosi të mbetet neutral. Incidenti ishte një pikë kthese në Luftë; Maranzano e kishte nënvlerësuar rreptësisht se sa i fuqishëm dhe dinak ishte familja Corleone, dhe së shpejti po humbte ushtarët që kishin humbur besimin në aftësinë e tij për të fituar. Ndërsa regjimi i Clemenza hakoi në strukturën e pushtetit të Maranzano (dhe në procesin duke fituar besnikërinë e sindikatave që ishin shtypur nga bandat e Maranzano), Vito pastaj dërgoi në regjimin e mbajtur Tessio për goditjen e vdekjes. Në prag të Vitit të Ri 1933, Corleones eliminuan Maranzano dhe perandorinë e tij dhe u vendosën si më të fuqishmit nga familjet në New York.

Ndërsa mbikëqyri një biznes të themeluar mbi lojërat e fatit, kontrabandë dhe vrasje, ai njihej si një njeri i sjellshëm, bujar që jetonte me një kod të rreptë moral të besnikërisë ndaj miqve dhe, mbi të gjitha, familjes. Ai u përpoq t'i përhapë këto vlera në të gjithë botën e krimit në New York; ai nuk u pajtua me shumë nga krimet e këqija të kryera nga bandat dhe kështu kërkoi të kontrollonte krimin në New York duke konsumuar ose eliminuar bandat rivale. E njohur si Paqësimi i Nju Jorkut, zona e qytetit u la nën kontrollin e Pesë Familjeve. Ai gjithashtu filloi Komisionin, në një përpjekje për të qetësuar botën e nëndheshme të Amerikës në përgatitjen e Luftës së Dytë Botërore. Ai gjithashtu nuk pranoi drogat e forta, siç janë ato të shoqëruara nga shoku i tij Don, Philip Tattaglia, gjë që çoi në një pakënaqësi të thellë midis dy që do të vazhdonte me vite. Një burrë i ngushtuar në lidhje me çështjet seksuale, ai gjithashtu e mbajti veten lart mbi prostitucion, një tjetër arsye për mospëlqimin e tij të fortë ndaj Tattaglia, biznesi kryesor i së cilës ishte prostitucioni. Don Corleone gjithashtu u tha se ishte në gjendje të gjente fitime dhe mundësi të shumta në gjithçka. Një shembull i kësaj ndodhi kur vajza e tij Connie u fejua me një mik të vëllait të saj, një huligan nga Nevada me emrin Carlo Rizzi. Don dërgoi disa burra në listën e pagave të tij në Nevada për të mësuar rreth Rizzi, dhe u kthye me informacion në lidhje me lojërat e fatit të legalizuar atje, të cilat familja Corleone kapitalizoi në vitet e ardhshme.

Në këtë kohë, ai ishte i martuar me katër fëmijë, dhe gjithashtu kishte disa perëndeshë, duke përfshirë edhe këngëtarin dhe aktorin me kohë të madhe Johnny Fontane, si dhe Nino Valenti. Ai gjithashtu pranoi, me nxitjen e djalit të tij të madh Santino, të merrte jetimin Tom Hagen, dhe megjithëse e trajtoi si djalë, ai kurrë nuk e adoptoi zyrtarisht nga respekti për prindërit e Tomit. Ndërsa ai i donte të gjithë ata, ai ishte më krenari për Michael, një i diplomuar kolegj inteligjent që e ardhmja e Donit kishte "plane speciale" për të. Fatkeqësisht Michael (dhe të gjithë të tjerët) i mori përsipër këto "plane" si të përfshirë "biznesin e familjes", dhe shpesh kundërshtoi babanë e tij, duke u regjistruar në kufomat Detare kundër dëshirave të babait të tij dhe duke u bërë një veteran i dekoruar i Luftës së Dytë Botërore. Në fakt, Don Corleone kishte dëshiruar një jetë larg "biznesit të familjes" për djalin e tij, që ai të fitonte pushtetin publikisht dhe në mënyrë të ligjshme, si një guvernator apo senator. Vetëm pasi Michael e mori në dorë vullnetarisht si Don që babai i tij ia shpjegoi këtë, duke ekspozuar ironi madhështore: të dy kishin provuar ta mbanin atë jashtë mafies, megjithatë ai ende ishte plagosur duke ndjekur hapat e të atit.

Rënia dhe ngritja e familjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në dhjetor 1945, Vito gati sa u vra në një atentat pasi ai refuzoi kërkesën e Virgil Sollozzo për të investuar në një operacion heroinë dhe të përdorte kontaktet e tij politike për mbrojtjen e operacionit. Marrëveshja do të përfshinte gjithashtu një aleancë midis familjeve Corleone dhe Tattaglia që Vito më mirë do të shmangte.

Para atentatit, Vito Corleone u largua nga zyra e tij në depo të Genco Pura. Ai ishte menduar të dëbohej në shtëpinë e tij në Long Beach nga burri i tij i regjimit Paulie Gatto së bashku me djalin e tij Fredo. Kur Don zbuloi që Paulie nuk ishte aty, Fredo e bëri të ditur se Paulie kishte lënë detyrën e tij atë ditë për shkak të një të ftohti. Don u zunë në pritë dhe u qëllua nga dy të goditur ndërsa bleu portokall nga një stallë. Fredo u përplas me armën e tij dhe nuk arriti të mposhtë goditësit, duke rënë në trotuar dhe duke zhurmuar ndërsa babai i tij shtrihej në një pishinë gjaku, pa ndjenja.

Përpjekja e vrasjes është njëkohësisht me sulme të tjera shumë-drejtuese ndaj familjes: Zbatuesi më i besuar dhe i frikësuar i Vitos, Luca Brasi u dërgua të depërtonte në familjen Tattaglia disa javë më parë, por u mor në befasi dhe u vra në një klub nate nga djali i Tattaglia, Bruno, Tattaglia bashkëpunoi me Sollozzo dhe një sulmues pa emër. Pas vrasjes, Tom Hagen u rrëmbye dhe u tha të arsyetonte me Santino, i cili tani ishte kryetari i detyrës së familjes. Sollozzo nuk ishte në dijeni se Vito kishte mbijetuar dhe ishte zemëruar kur zbuloi këtë fakt.

Kishte një përpjekje të dytë për jetën e tij në spital, i cili u dëmtua nga Michael, i cili e kishte marrë babanë e tij në një repart tjetër dhe kishte frikësuar Sollozzo dhe vrasësit e tij me ndihmën e Enzo Aguello, e cila u hakmarrë (kundër dëshirave të Vitos) nga vrasja e Bruno Tattaglia.

Michael duhej të ikte në Siçili pasi vrau Sollozzo dhe truprojen e tij Kapiten McCluskey (diçka që zhgënjeu shumë Donin), dhe Sonny zhvilloi një luftë shkatërruese dhe të kushtueshme për familjet e tjera, gati duke fshirë Tattaglias, por pa aftësitë e Don Vito, ai mund të duke mos arritur një fitore të plotë, dhe ai u vra përfundimisht.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1955, ai vdiq nga një sulm në zemër në moshën 67 vjeç, ndërsa luajti me nipin e tij Anthony në kopshtin e tij. Në varrimin e tij morën pjesë anëtarët e Familjeve nga i gjithë vendi, si dhe përmbytje të dashamirësve. Para se të vdiste ai transferoi gati të gjitha kontaktet e tij politike te djali i tij, gjë që do të dëshmonte se ishte vendimtare në skemën e hakmarrjes, Michael orkestroi të fshijë më vonë Emilio Barzini, rivalin kryesor të Vitos dhe organizatori i skemës së Sollozzos.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Portretizimet dhe ndikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

GraffitiLegutio, Spanjë

The Godfather, Don Vito Corleone u portretizua nga Marlon Brando. Ai u portretizua si një njeri i ri në The Godfather: Part 2 nga Robert De Niro. Të dy performancat fituan Academy Award - Aktori më i Mirë për Brando, Aktori Mbështetës më i Mirë për De Niro. Vito Corleone është një nga vetëm dy personazhet e filmave me lëvizje të luajtur nga dy aktorë për tu dhënë një Oskar për të dy portretet (tjetri është Joker). Brando hodhi poshtë Oskarin e tij, pasi Sacheen Littlefeather deklaroi arsyet e tij gjatë shfaqjes së çmimeve.

Premiere Magazine renditi Vito Corleone si personazhin më të madh të filmit në histori.[4] Ai gjithashtu u zgjodh si personazhi i 53-të më i madh i filmit nga Empire.[5]

Vito Corleone bazohet në një kompozitë të figurave të mafies të New York në mes të shekullit të 20-të Carlo Gambino,[6] Frank Costello,[7] Joe Bonanno,[8] dhe Joe Profaci.[9]

Marlo the Hutt u frymëzua nga portreti i Marlon Brando i Vito Corleone, duke u shfaqur në mesin e Këshillit Hutt në Star Wars: The Clone Wars.[10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Varri i Corleones në The Godfather
  2. ^ The Godfather: Part 2
  3. ^ The Godfather
  4. ^ "100 Greatest Movie Characters of All Time". Premiere (në anglisht). New York City: Hachette Filipacchi Media U.S. Marrë më 27 shtator 2012 – nëpërmjet filmsite.org.
  5. ^ "The 100 Greatest Movie Characters| 10. Vito Corleone". Empire (në anglisht). London, England: Bauer Media Group. 5 dhjetor 2006. Marrë më 27 shkurt 2012.
  6. ^ Schladabeck, Jessica (24 gusht 2016). "A look at the Gambino Crime family tree, from their early roots to serving as inspiration for 'The Godfather'". The New York Daily News (në anglisht). New York City: tronc. Marrë më 23 janar 2019.
  7. ^ Ferranti, Seth (18 qershor 2018). "Meet the Unconventional Mafia Boss Who Inspired 'Godfather' Don Corleone". Vice (në anglisht). New York City: Vice Media. Marrë më 23 janar 2019.
  8. ^ Reed, Christopher (13 maj 2002). "Obituary: Joe Bonanno". The Guardian (në anglisht). London, England: Guardian Media Group. Marrë më 23 janar 2019.
  9. ^ Sokol, Tony (15 mars 2018). "The Real History of The Godfather Movies and Book". Den of Geek (në anglisht). London, England: Dennis Publishing. Marrë më 23 janar 2019.
  10. ^ "THE CINEMA BEHIND STAR WARS: THE GODFATHER" (në anglisht). starwars.com. 2 gusht 2013.