Kurjuni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kurjun (në dialektin arbërisht të shqipes; italisht: Corleone) është një komunë në Provincën e PalermosSicilisëItali, është një qytet i vogël nga rreth 12,000 banorë në provincën e Palermos, në Siçili, Itali. Ajo është e njohur kryesisht si vendlindja e bosëve të mafias të ndryshme, disa imagjinar, të tilla si Vito The Godfather e Popullit (Andolini) Corleone, dhe disa e vërtetë, të tilla si Jack Dragna, të Giuseppe Morello, Michele Navarra, Luciano Leggio, të Leoluca Bagarella, Salvatore Riina dhe Bernardo Provencano. Klani lokal mafia, Corleonesi, udhëhoqi Mafia në vitet 1980 dhe 1990, dhe ishin të klanit më të dhunshëm dhe të pamëshirshëm Mafia ndonjëherë për të marrë kontrollin e organizatës.


Gjatë Emirateve të Sicilisë, qyteti ishte i njohur si Qurlayun. Normanët më vonë arriti rëndësi pas pushtimit të tyre të Sicilisë. Një kullë LookOut ndërtuar në mes të shekullit të 11 dhe 12, i njohur si Saracena, ende qëndron. Pamja nga kulla përfshin Cascata delle Rocche merituar, një rënie të lehtë duke ndjekur rrugën e lumit Corleone. Në një kohë qyteti ishte i rrethuar me mure mbrojtëse që lidhen me sopranoja Castello Castello dhe Sottano. Ky i fundit është ruajtur më mirë se sa soprano, por ajo nuk mund të vizituara që ajo shërben si një tërheqje françeskan. Corleone ishte i njohur si "Civitas guximshëm" për shkak të pozicionit të saj në vijën e frontit në të gjitha luftërat luftoi në Sicili. Në gjysmë të rrugës ndërmjet Palermos dhe agrigento, qytet i kontrolluar një nga arteriet kryesore dhe për këtë arsye ishte një nga vendet më strategjike në ishull. Corleone u ripopulluan kryesisht nga Ghibellines nga Alessandria simbolit modern Piemonte), Brescia dhe gjetkë - "lombardëve" i udhëhequr nga një Camerana Oddone de - kur u bë e qartë se perandori Frederiku II i Sicilisë nuk mund të mbizotërojë mbi Guelph-prirje komuna Lombard në mes e shekullit të 13-të. Corleone bë një pronë mbretërore rreth në fund të shekullit të 14-të, dhe më vonë kaloi në pronat feudale e Federico Ventimiglia. Rritja e shquar demografike është raportuar në shekujt e 15 dhe 16, pas ardhjes së urdhrave disa fetare. Në vitin 1943, Duka i Aosta krijuar titullin e Numërimit të Corleone, i dha për Arturo Faini për meritat e tij në të pushtimit italian të Etiopisë. [Edit] pamjet kryesore

Madre Chiesa ("Kisha Nënë"), i dedikuar për shekullin e 4 frëngjisht peshkopi Shën Martin e Tours, ka filluar në fund të shekullit të 14-të. Sot pamja e saj ka qenë e ndikuar nga ndryshimet e shumta dhe renovime. Brendshme të saj ka një anijatë dhe aisles ndarë në faltoret e ndryshme që përmbajnë vepra arti të çmuar, duke përfshirë një statujë prej druri që përfaqëson San Filippo d'Agira nga shekulli i 17, një statujë që përfaqëson San Biagio (Shën Blaise) (shek. 16), dhe një panel gjobë mermeri tregonte Pagëzimi i Krishtit nga kjo periudhë të njëjtë. Dell'Addolorata Chiesa është një kishë e shekullit të 18-të, i dedikuar për abati Basilian dhe mbrojtës shenjt San Leoluca, e di Chiesa Santa Rosalia, dhe Sant'Andrea vogla (kjo e fundit dy nga shekulli i 17), të gjitha me afreske të rëndësishme dhe pikturat, janë monumentet dukshëm. Santuario della Madonna del Rosario di Tagliavia, një ndërtesë fetare prej shekullit të 19, është tani një destinacion për pelegrinët në Ditën e Ngjitjes. [Redaktoni] sot Corleone

Duke filluar në vitin 1960, qyteti u bë famëkeq për mafien e saj, duke qenë qytet në të cilën disa të njohur familjet kishin shtabin e tyre (dei Clan Corleonesi). Ngjarja më i dukshëm i kohëve të fundit në Corleone ishte arrestimi në vitin 2006 të Bernardo Provencano, "Boss i bosëve", i cili kishte qenë i fshehur për më shumë se 40 vjet. Kjo i dha të rritet në festimin shumë. "Dita e Çlirimit" më 11 prill (data e kapjes Provencano-s) dhe emërtimin e një rruge "11 Aprile" tregon se sa arrestimi ka ndikuar Corleone. Gaetano Riina, bosi i fundit Corleone-s mob, u arrestua më 1 korrik, 2011. [1] [Redaktoni] Në literaturë dhe filmit

Emri i qytetit është përdorur si mbiemër të miratuar të karakterit titullin në librin e Mario Puzo dhe film Francis Ford Coppola-s Godfather. Në roman, Andolini Vito emigron nga fshati Corleone. Në lirimin teatror i The Godfather, Part II, Vito i ri është caktuar mbiemrin Corleone ndërsa kalon përmes emigracionit në Ellis Island. I trembur dhe në gjendje të flasin anglisht, Vito është në gjendje të përgjigjet kur u pyet për emrin e tij të duhur dhe i është dhënë Corleone mbiemrin nga një zyrtar të imigracionit. Gjatë seri filmike, anëtarët e ndryshme të familjes Corleone vizitoni qytetin. Michael Corleone është luajtur nga Al Pacino, të cilit të vërtetë të jetës së nënave gjyshërit ishin Corleonese. Seri TV SHBA drama Sopranos është emëruar pas 'Castello soprano', i cili ndodhet pranë Corleone. Wikimedia Commons ka media në lidhje me: Corleone [Redaktoni] Referimet

^ Të http://www.foxnews.com/world/2011/07/01/italy-arrests-godfather-clan-boss/?test=latestnews [Redaktoni] Shih edhe

Njerëzit nga Corleone Anëtarët e mafias nga Corleone