Jump to content

Bernardo Provenzano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bernado Provenzano (lindur 31 Janar 1933 - vdiq 13 Korrik 2016) i njohur si Binnu u tartturi apo Kontabilisti ka qenë një antar i mafias sicilane të quajtur Koza Nostra. Provenzano ka qenë një nga kokat e klanit mafioz me emrin Corleonesi (Korleonezi) nje nga klanet me te rrezikshem te te organizates mafioze Cosa Nostra (Koza Nostra) dhe dyshohet se ai ka qenë bosi i bosave të Koza Nostres pasi që Salvatore Riina u kap në vitin 1992. Provenzano ishte kreu i Koza Nostras deri sa u arrestua në vitin 2006[1].

Nofkat e tij ishin si Binnu u tartturi (Binnu traktori) sepse sipas një te penduari dhe deshmitari te qeverise ai i shtypte njerzit poshte sikur traktor, ndersa ai quhej edhe si Kontabilistiper shak se ai intresohej edhe per detajet më të vogla brenda mafias në krahsim me bosët e tjere me te dhunshem. Ai ishte bashkepunetori me i ngushte i Salvatore Riina-se bosit famekeq te te Koza Nostras dhe se bashku ishin pergjegjes per reth 200 vrasje ne Sicili

Pas renies se Riinas ai udhehoqi nje model te ri te mafias i cili organizohej ne menyre me demokratike ne krahasim me modelin e Totto Riinas i cili ishte model i centralizuar i mafias dhe u quajt Provenzano New Mafia

Rinia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera e hershme kriminale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Corleonesi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngritja ne fuqi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provenzano New Mafia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Operacioni Gotha dhe arrestimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provenzano vdiq me 13 Korrik 2016 ne Milan nga kanceri i fikshezes se urines, pas vdekjes trupi i tij u dogj dhe u varros ne shtepine e tij e tij ne Corleone

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4899512.stm