Kurjuni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Corleone)
Corleone
Cunigghiuni / Curliuni (Siçilianisht)
Città di Corleone
Corleone brenda Qytetit Metropolitane të Palermos
Koordinatat: 37°49′N 13°18′E / 37.817°N 13.300°E / 37.817; 13.300
VendiItalia Italia
Rajoni Siçilia
Qyteti metropolitan Palermo (PA)
Qeveria
 • KryetariNicolò Nicolosi
Sipërfaqja
 • Gjithsej229,45 km2 (88,59 sq mi)
Lartësia mbidetare
600 m (2.000 ft)
Popullsia
 (2021[1])
 • Gjithsej10.614
 • Dendësia4.626/km2 (1.198/sq mi)
Emri i banorëveCorleonese(i)
Kodi postar
90034
Kodi telefonik091
Faqja zyrtarecomune.corleone.pa.it

Corleone (Italian: [korleˈoːne]; siçilianisht: Cunigghiuni ose Curliuni) është një qytet dhe komunë italiane me afërsisht 11,158 banorë, në qytetin metropolitane të Palermos, në Siçili.

Disa bosë mafioz kanë ardhur nga Corleone, duke përfshirë Tommy Gagliano, Gaetano Reina, Jack Dragna, Giuseppe Morello, Michele Navarra, Luciano Leggio, Leoluca Bagarella, Salvatore Riina dhe Bernardo Provenzano. Është gjithashtu vendlindja e disa personazheve të trilluar në romanin e Mario Puzos të vitit 1969 The Godfather, duke përfshirë eponimin Vito (Andolini) Corleone.

Klani mafioz lokal, Corleonesi, udhëhoqi mafien në vitet 1980 dhe 1990 dhe ishte grupi më i dhunshëm dhe më i pamëshirshëm ndonjëherë që mori kontrollin e organizatës.

Komuna Corleone ka një sipërfaqe prej 22,912 hektarësh (56,620 hektarë) me një dendësi popullsie prej 49 banorësh për kilometër katror. Ndodhet në një zonë të brendshme të malit, në luginën midis Rocca di Maschi, Castello Soprano dhe Castello Sottano. Corleone ndodhet në 542 metra (1778 ft) mbi nivelin e detit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etimologjia e emrit është e pasigurt, duke pësuar modifikime të ndryshme nga greqishtja e lashtë Kouroullounèarabishten Kurulliùn \ QurlayunEmiratit të Sicilisë, nga latinishtja CurilionumNorman Coraigliòn, nga aragonezishtja Conillon, Coniglione nga e cila e ka prejardhjen Cunigghiuni siçilian. Emri modern e ka prejardhjen nga viti 1556.

Një besim tjetër është se emri rrjedh nga një luftëtar arab i quajtur Kurliyun (krh. Coeur Leon, Lionheart), i cili e pushtoi atë për Aghlabidët në vitin 840.[2]

Antikiteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Territori i Corleone ka qenë i banuar që nga kohërat parahistorike. Hulumtimet e fundit kanë identifikuar disa vendbanime të shpërndara në dy zona kryesore: Pietralunga dhe La Vecchia. Ky emër i referohet një mali që ngrihet në rreth 1,000 metra (3,300 ft) dhe është rreth 2 kilometra (1,2 mi) nga qyteti i sotëm. Vendi i Pietralunga u pushtua nga periudha e fundit neolitike deri në epokën e bronzit (prania e një kambane xhami të zbukuruar në pointillé) ndërsa vendi i La Vecchia ka qenë e banuar që nga Mesjeta (prania e një kështjelle imponuese me kulla ka është identifikuar së fundmi). Megjithatë, pjesa më e madhe e vendbanimit është ndërtuar në periudhën arkaike dhe klasike. "Disa materiale që lidhen me periudhën helenistike të gjetura në lokacion kanë mbështetur identifikimin e qytetit antik që ndodhet në Vjetër me qytetin antik të Schera, të cituar nga Cicero, Cluverio dhe Ptolemeu, megjithëse mbetjet arkeologjike mbi të cilat bazohet kjo teori. të bazuara janë ende shumë të paqëndrueshme.

Mesjeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 840, Corleone u pushtua nga Aghlabidët e Afrikës së Veriut gjatë pushtimit mysliman të Siçilisë.[3] Ishte gjatë pushtimit mysliman që fitoi rëndësi ekonomike, ushtarake dhe strategjike.[4][5][6] Në vitin 1080 qyteti u pushtua nga normanët, dhe më 1095 u aneksua në Dioqezën e Palermos. Edhe në vitet 1170 u regjistrua se mbi 80% e popullsisë së zonës ishte myslimane[7] dhe se shumë mbanin emra arabo-islamikë të ardhur nga greqishtja.[8][9] Kishte gjithashtu një xhami, e quajtur Mesgid al-Barid, brenda qytetit.[10] Pas sulmeve në shkallë të gjerë anti-myslimane nga kolonët lombardë në Siçilinë lindore në vitin 1161 të udhëhequr nga Mbreti i ardhshëm i Sicilisë, Tancred, qyteti u bë një strehë për shumë muslimanë të arratisur.[11] Në vitin 1208, një kryengritje myslimane arriti të rimarrë qytetin nga sundimi i krishterë.[12] Në vitin 1222, ndërsa fliste me papën, Frederiku II i Siçilisë përmendi nevojën për të luftuar muslimanët e Korleones si një arsye për pamundësinë e tij për të dërguar një ushtri të madhe kryqtare në Jerusalem. Deri më sot, formacioni shkëmbor Castello Soprano, ka një kullë vrojtimi Saracen në majë të tij.[13][14] Ndërsa formacioni tjetër shkëmbor i qytetit, Castello Sottano, nuk e ruajti fortifikimin e vet saraçen, ai ende njihet edhe si Castello di Saraceni.[15]

Pothuajse një shekull më vonë, në 1180, ajo iu dorëzua dioqezës së re të Monreale. Në këtë periudhë, Corleone u ripopullua kryesisht nga Ghibellines nga Alessandria (Piemonti modern), Brescia dhe gjetkë - "Lombardë" të udhëhequr nga Oddone de Camerana. Migrimet u inkurajuan nga perandori Frederiku II i Siçilisë, për të forcuar pozicionin e tij kundër Guelphs. Megjithatë, në vitin 1249, ai hoqi privilegjin dhe ia dha qytetin pronës mbretërore, megjithëse shpërngulja e banorëve nga Lugina Po vazhdoi deri në fillimin e Sicilian Vespers në vitin 1282. Një tjetër Camerana, i quajtur Boniface, u dallua në revolucion. e Sicilian Vespers. Ai udhëhoqi kryengritjen kundër Angevinëve me tre mijë njerëz nga Corleone, në aleancë me qytetin e Palermos.

Gjatë mbretërimit të Frederikut IV të Siçilisë, i quajtur The Simple, qyteti u rebelua me sukses kundër kurorës, por u rimor në vitin 1355. Corleone u rrethua nga Ventimiglia më 1358. Gjatë mbretërimit të katër vikarëve, Corleone u bë pronë e të fuqishmit Chiaramonte familja, por në vitin 1391 iu dhurua nga Maria Mbretëresha e Siçilisë Berardo Queralt, kanunit të Leridës, por ai nuk e mori kurrë në zotërim. Në vend të kësaj, ajo u pushtua nga Nicholas Peralta, djali i famullitarit William, por mbreti Martin i Riu e ktheu atë në pronën mbretërore, duke konfirmuar privilegjet e saj në 1397 dhe duke i dhënë asaj një lehtësim tatimor.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E vendosur në zonën jugperëndimore të provincës së saj, komuna e Corleone ka një sipërfaqe prej 229,46 kilometra katrorë (88,60 mi katrorë) dhe ndodhet në një pellg në një zonë malore në brendësi, afërsisht 600 metra (2,000 këmbë) mbi nivelin e detit, 10 kilometra. (6.2 milje) në jug të Rocca Busambra. Kufizohet me komunat Bisacquino, Campofelice di Fitalia, Campofiorito, Contessa Entellina, Chiusa Sclafani, Godrano, Mezzojuso, Monreale, Palazzo Adriano, Prizzi and Roccamena. Fshati i tij i vetëm (Frazione) është fshati Ficuzza, një enklavë në territorin komunal të Monreale

Corleone në letërsi dhe film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i qytetit u përdor si mbiemri i adoptuar i personazhit të titullit në librin e Mario Puzo dhe në filmin e Francis Ford Coppola The Godfather. Në roman, Vito Andolini emigroi nga fshati Corleone dhe merr emrin e vendlindjes si mbiemër të tij. Në shfaqjen kinematografike të The Godfather: Part 2, Vito i ri, i turpshëm dhe i paaftë për të folur anglisht, nuk mund të përgjigjet kur i kërkohet emri i tij i duhur dhe i është dhënë mbiemri Corleone nga një zyrtar i imigracionit në Ellis Island. Gjatë gjithë serisë së filmave, anëtarë të ndryshëm të familjes Corleone vizitojnë qytetin. Në filma, qytetet Savoca dhe Forza d'Agrò u përdorën si vendndodhje për ato skena të vendosura në Corleone. Michael Corleone luhet nga Al Pacino, gjyshërit e vërtetë të të cilit nga nëna ishin korleonezë.

Përshtatja e emrit të qytetit në emrin e një udhëheqësi të bandës kriminale në The Godfather, megjithatë, është paraprirë nga romani i Graham Greene i vitit 1938, Brighton Rock, i cili u bë një film popullor në vitin 1947. Personazhi kryesor kalon udhëheqësin e bandës rivale "Colleoni " në qytetin bregdetar anglez të Brighton.

Njerëz të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Bilancio demografico mensile anno 2023 (dati provvisori) su demo.istat.it, ISTAT.
 2. ^ John Follain (8 qershor 2009). The Last Godfathers (në anglisht). Hachette UK. ISBN 9781848942493. Corleone, whose name is believed to derive from Kurliyun (Lionheart), an Arab fighter who conquered it in AD 840, has a proud tradition of standing up for its rights, and violently so...
 3. ^ Alexander Mikaberidze (22 korr 2011). Conflict and Conquest in the Islamic World: A Historical Encyclopedia [2 volumes]: A Historical Encyclopedia (në anglisht). ABC-CLIO. fq. 831. ISBN 9781598843378.
 4. ^ John Follain (8 qershor 2009). The Last Godfathers (në anglisht). Hachette UK. ISBN 9781848942493. A Saracen lookout tower is perched on another rocky outcrop, a relic from the time when the town was an important strategic point dominating the road from the Sicilian capital Palermo to the island's southern coast.
 5. ^ Dana Facaros; Michael Pauls (2008). Sicily (në anglisht) (bot. illustrated). New Holland Publishers. fq. 242. ISBN 9781860113970.
 6. ^ Touring Club of Italy (2005). Authentic Sicily (në anglisht) (bot. illustrated). Touring Editore. fq. 63. ISBN 9788836534036.
 7. ^ Alex Metcalfe (2009). The Muslims of Medieval Italy (në anglisht) (bot. illustrated). Edinburgh University Press. fq. 225. ISBN 9780748620081.
 8. ^ Alexander Metcalfe (21 jan 2014). Muslims and Christians in Norman Sicily: Arabic-Speakers and the End of Islam (në anglisht). Routledge. fq. 68. ISBN 9781317829256.
 9. ^ El-Said M. Badawi; Alaa Elgibali (1996). Understanding Arabic: Essays in Contemporary Arabic Linguistics in Honor of El-Said Badawi (në anglisht). American Univ in Cairo Press. fq. 35. ISBN 9789774243721.
 10. ^ Alexander Metcalfe (21 jan 2014). Muslims and Christians in Norman Sicily: Arabic-Speakers and the End of Islam (në anglisht). Routledge. fq. 52. ISBN 9781317829256.
 11. ^ Ann Katherine Isaacs (2007). Immigration and Emigration in Historical Perspective (në anglisht). Edizioni Plus. fq. 71. ISBN 9788884924988.
 12. ^ Alexander Metcalfe (21 jan 2014). Muslims and Christians in Norman Sicily: Arabic-Speakers and the End of Islam (në anglisht). Routledge. fq. 186. ISBN 9781317829256.
 13. ^ Touring Club of Italy (2005). Authentic Sicily (në anglisht) (bot. illustrated). Touring Editore. fq. 63. ISBN 9788836534036.
 14. ^ Robert V. Camuto (1 shtator 2010). Palmento: A Sicilian Wine Odyssey (në anglisht). U of Nebraska Press. fq. 133. ISBN 9780803233997.
 15. ^ Joanne Lane (6 shk 2011). Sicily's Interior: Enna, Caltanisetta, Caltagirone and Beyond (në anglisht). Hunter Publishing, Inc. ISBN 9781556500565. Beyond the museum you can see the Castello di Saraceni, also known as Castello Sottano. Corleone was built between two rocks on which two Saracen fortifications were built.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Corleone – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale