Marlon Brando

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marlon Brando
Marlon Brando 1963.jpg
Informacione personale
Ditëlindja 3 prill 1924
Vendlindja Omaha, Nebraska, SHBA
Ditëvdekja 1 korrik 2004 (80 vjeqar)
Vendvdekja Los Angeles, Californi, SHBA
Bashkëshort(ja) Anna Kashfi (1957.-1959.)
Movita Castaneda (1960.-1962.)
Tarita Teriipia (1962.-1972.)
Kombësia amerikan
Faqja zyrtare http://www.marlonbrando.com/


Marlon Brando, (3 prill, 1924 - 1 korrik, 2004), ishte aktor amerikan, fitues i dy çmimeve Oskar për On the Waterfront dhe Godfather.

Dekoratat[redakto | përpunoni burim]

Shpërblime[redakto | përpunoni burim]

Nominime[redakto | përpunoni burim]

Filmografia[redakto | përpunoni burim]

Aktrim[redakto | përpunoni burim]

Regji[redakto | përpunoni burim]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]


Stub biografi.png Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.