Marlon Brando

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marlon Brando
Marlon Brando 1963.jpg
Informacione personale
Vendlindja Omaha, Nebraska, SHBA
Vendvdekja Los Angeles, Californi, SHBA
Bashkëshort(ja) Anna Kashfi (1957.-1959.)
Movita Castaneda (1960.-1962.)
Tarita Teriipia (1962.-1972.)
Kombësia amerikan
Faqja zyrtare http://www.marlonbrando.com/


Marlon Brando, (3 prill, 1924 - 1 korrik, 2004), ishte aktor amerikan, fitues i dy çmimeve Oskar për On the Waterfront dhe Godfather.

Dekoratat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpërblime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.