Superman II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Superman II
Regjia ngaRichard Donner
Richard Lester
Shkruar ngaJerry Siegel
Joe Shuster
ProdhuesiPierre Spengler
LuajnëChristopher Reeve
Margot Kidder
Gene Hackman
Ned Beatty
Jackie Copper
Sarah Douglas
Jackie'O Halloran
Valeria Perrine
Sussanah York
Marc McClure
Marlon Brando
Terence Stamp
KinematografiaRobert Payner
Geoffrey Unsworth
MuzikaKen Thorne
John Williams
Production
company
Shpërndarë nga54 Milion
Data e publikimit
4 dhjetor 1980 (Austria)
9 prill 1981 (Britania e Madhe)
19 qershor 1981 (SHBA)
Kohëzgjatja
127 Minuta
Shteti SHBA
GjuhaAnglisht

Filmi Supermeni II është xhiruar në vitin 1980 është i drejtuar nga Richard Lester dhe Richard Donner . Kjo është një vazhdim të filmit Supermeni dhe yjet Gene Hackman , Christopher Reeve , Terence Stamp , Ned Beatty , Sarah Douglas , Margot Kidder , dhe Jack O'Halloran . Filmi u lirua në Australi dhe Evropë kontinentale më 4 dhjetor , 1980, dhe në vende të tjera në të gjithë vitin 1981. Angazhimet e zgjedhura premierë të Superman II janë paraqitur në Megasound , një të lartë të ndikimit rrethojnë sistem të shëndoshë të ngjashme me Sensurround .

Supermeni II është e njohur për prodhimin e tij të komplikuar . Drejtori origjinal Richard Donner kishte përfunduar , me vlerësimin e tij , rreth 75 % e filmit në vitin 1977 para se të marrë jashtë projektit . Shumë prej skenave u qëlluan nga regjisori i dytë Richard Lester , i cili kishte qenë një prodhues uncredited në filmin e parë . Megjithatë, në mënyrë që të marrin kredi të plotë për drejtor , Lester kishte për të xhiruar deri në 51% të filmit , i cili përfshinte rrëfimin e disa sekuenca të filmuara fillimisht nga Donner . Sipas deklaratave të bëra nga Donner , afërsisht 25 % e uljes teatrore e Superman II përmban pamjet ai shtënë , duke përfshirë të gjitha skenat e Gene Hackman -së . Në vitin 2006 , një ri - prerë e filmit u lirua titulluar Superman II :Richard Donner Cut . Versioni i ri rikthen sa më shumë të konceptimin fillestar Donner -së të jetë e mundur , me përafërsisht 83 % e pamjet e tij të përfshira . Disa nga pamjet teatrore Lester u ruajtur për të mbushur boshllëqet në linjë histori që Donner nuk kishte qenë në gjendje për të filmuar para qitjes së tij .

Filmi u lirua për publikun e gjerë në vitin 1981 , ku ai ka marrë komente pozitive nga kritikët e filmit i cili vlerësoi efektet vizuale dhe histori . Ajo ishte një sukses arkë , fitim më shumë se 108.000.000 $ në mbarë botën në atë kohë , dhe u bë filmi i tretë më me fitim të vitit . Tre vjet pas lëshimit të filmit , një vazhdim i dytë , Superman III , u lirua i cili ka marrë një përgjigje negative kritike . Në vitin 2006 , Superman Returns , një vazhdim alternative e cila është drejtuar nga regjisori Bryan Singer . Ajo ishte injoruar nga ngjarjet e Supermeni III dhe Supermeni IV : Kërkimi për Paqe .

Komplota[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para shkatërrimit të kripton , kriminelët e Përgjithshme ZOD ( Terence Stamp ) , Ursa ( Sarah Douglas ) dhe ( Jack O'Halloran ) janë dënuar me dëbim në Zonën Phantom për trazirë dhe vrasje , në mesin e krimeve të tjera .

Tridhjetë e dy vjet më vonë ,Zona Fantom është shpartallua afër Tokës nga shockwave nga shpërthimit padëmshme e bombës me hidrogjen , i cili ishte nisur në hapësirë ​​nga Supermeni ( Christopher Reeve ) pas një komplot terrorist për të hedhur në Paris . Tre kriminelët Kryptonian janë liruar nga zona , duke gjetur veten me super- autoritetit të dhënë nga drita e verdhë e diellit të Tokës . Pët t'i sulmuar astronautët e njeriut në Hënë dhe qytetin e vogël të Lindjes Houston , Idaho ( të cilat ata gabim qytetit si kryeqyteti i " Planet Houston " për shkak të transmetimeve të NASA-s ) , të tre të udhëtuar në Shtëpinë e Bardhë dhe të detyrojë Presidentin e Shteteve të Bashkuara ( EG Marshall ) që të bie në gjunjë para tij në emër të të gjithë planetit gjatë një transmetimi televiziv ndërkombëtar . Kur Presidenti pranon për Superman për të shpëtuar Tokën , Zod kërkon që Superman vijnë dhe " bie në gjunjë para ZOD ! " .

Ndërkohë , Daily Planet dërgon Clark Kent dhe Lois Lane ( Margot Kidder ) për në Niagara Falls . Lois bëhet e dyshimtë që Klark Kent është Supermeni , dhe përpiqet për të joshur atë në zbulimin e identitetit të tij , duke e hedhur veten në të bie . Por Klark arrin për të ruajtur e saj me përdorimin delikate e fuqive të tij . Atë natë , Clark aksidentalisht bie në fireplace në dhomë , kur duke u përpjekur për të rimarrë furçë flokësh e rënë Lois ' . Kur Lois zbulon se dora e tij është e padjegur , Clark është i detyruar të pranojë se ai është Supermeni . Ai e merr atë në kështjellën e tij të vetmuar në Arktik , dhe tregon e saj gjurmët e kaluara e tij ruhen në kristale të energjisë të kalasë . Një prej të cilave ështëe gjelbër kristal që krijoi kështjellën dhe hapi kontakt Superman -së me prindërit e tij . Supermeni deklaron dashurinë e tij për Lois dhe dëshira e tij për të shpenzuar jetën e tij me të . Ai vendos të transformojë veten në një njeri , duke ekspozuar veten ndaj dritës së diellit të kuq Kryptonian në një dhomë kristal . Duke hequr dorë pushtetin e tij për t'u bërë romantike më afër Lois . Pavarësisht nga lutjet e inteligjencës artificiale të nënës së tij , Lara . Pasi kaloinatën së bashku , të dy të lënë në kështjellë dhe të kthehet në vendet e banuara me automobil . Duke arritur në një lokal të vogël , ku Clark merr rrahur nga një shofer kamioni me emrin Rocky ( Piper Martin ) . Ka Clark dhe Lois mësojnë të pushtimit ZOD -së të botës . Duke kuptuar se njerëzimi nuk mund të luftojë veten , Clark vendos të kthehet në fortesë në përpjekje për të kthyer transformimin .

Aktrojnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]