Jump to content

Christopher Reeve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Christopher Reeve
U lind në25 shtator 1952
SHBA New York
Vdiq10 tetor 2004 (52 vjeçar)
SHBA Mount Kisco, New York City
KombësiaAmerikan
Gjatësia1.93 cm (1 in)
TitulliChristopher Reeve në vitin 1985
Faqja në rrjethttp://www.christopherreeve.org

Christopher Reeve lindi me (25 shtator 1952) New York City dhe vdiq me (10 tetor 2004) në Mount Kisco, New York, SHBA. Christopher Reeve ishte një aktor shumë i njohur amerikan, drejtor filmi, produent, skenarist, autor dhe aktivist. Ai arriti yjet me mënyrën e tij të veçantë të tij të portretizimit të fotove në librat komikë Superhero, Superman.54

Roli i Supermenit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Logoja e Supermenit (1978-1987)

Reeve ishte i talentuar dhe atlet. Reeve ishte i portretizuar në rolin e Supermenit do të jetë një shtrirje për aktorin e ri, por ai ishte mjaft i gjatë për rolin dhe kishte sytë e nevojshme blu dhe karakteristika të bukur. Megjithatë, trupi i tij ishte të pakta. Ai refuzoi të veshin muskujt rreme nën kostum, dhe në vend shkuan përmes një regjimi të trajnimit intensiv dy-mujore të mbikqyrur nga ish kampioni britanik David Prowse peshëngritje, njeriu nën kostum Darth Vader në filmat Star Wars.Regjim përbëhej Trajnimi për drejtimin në mëngjes, I ndjekur nga dy orë peshëngritje dhe nëntëdhjetë minuta në trampoline. Përveç kësaj, Reeve dyfishuar ndjenja miratua një dietë të lartë e proteinave dhe të marrjes të ushqimit. Ai shtoi £ 30 (14 kg) e muskujve të ndjehen £ 189 (86 kg) kornizë. Ai më vonë ishte i arritur në fitore edhe më të larta për Supermenin III (1983), edhe pse për Supermen IV: kërkimi për Paqe, në vitin (1987) ai vendosi se do të jetë Shëndetësisë është që të përqëndrohet më shumë në workouts kardiovaskulare.54

Gjatë jetës sime,Stark Hesseltine tha Reeve se kishte qenë i kërkuar për provë,në rolin kryesor si Clark Kent / Superman në filmin e madh të buxhetit Supermeni (1978). Lynn Master, drejtori hedhë, vënë foto Reeve-së dhe të rinisë në krye të grumbullit tri herë të veqanta vetëm që të ketë prodhuesit e hedhin atë nga cdo herë. Reeve nuk ishte një Supermen apo libër tifoz komik edhe pse ai kishte shikuar Aventurat e Superman ne te cilin e luante aktori George Reeves. Reeve e kishte gjetur rolin e ofruar një sfidë të përshtatshëm,sepse ajo ishte një rol i dyfishtë. Ai tha,"duhet të ketë ndonjë dallim stilistikisht përmes Supermenit dhe Klark Kent. Përndryshe, ju vetëm duhet një palë syze që rrinte në për një karakter.

Në vitet 1987–1989

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Superman IV në vitin 1987, marrëdhëniet Reeve me Exton u shpërbë, dhe ato të ndara. Ai shkoi në Nju Jork pa fëmijët e tij. Ai u bë në depresion dhe vendosi që duke bërë një komedi mund të jetë e mirë për të. Ai iu dha një të çojë në Switching Channels. Burt Reynolds dhe Kathleen Turner ka pasur një grindje të gjatë xhirimeve, e cila e bëri kohë edhe më të padurueshme për Reeve. Reeve më pas deklaroi se ai bëri një budalla e vetë në film dhe se shumica e kohës së tij është shpenzuar Referimi në mes Reynolds dhe Turner. Filmi bëri keq, dhe Reeve besonte se ajo shënoi fundin e karrierës së tij yll filmi. Ai i kaloi vitet e tjera kryesisht duke bërë luan. Ai u përpoq për rolin e Riçard Gir në Pretty Woman, por u larguan në provë, sepse ata kishin një drejtor me gjysmë zemre që kishin hedhur plotësishtë për Julia Roberts.

Në vitet 1980-1986

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Christopher Reeve dhe Ronald Reagan në vitin 1983

Roli i parë i Supermenit -së pas vitit 1978, Reeve ishte si Richard Collier në 1980 fantazi romantike Diku në kohë . Jane Seymour luajtur Elise McKenna , interesin e tij të dashurisë . Filmi është xhiruar në Mackinac Island në verën e vitit 1979 dhe ishte filmi i preferuar Reeve s ndonjëherë për të xhiruar . Pasi filmi është përfunduar , plani ishte për një lirim të kufizuar dhe për të ndërtuar fjalën e gojës , por shfaqja e hershme e testit ishin të favorshme dhestudio vendosur për një lirim të gjerë , e cila në fund të fundit dëshmoi se ishte strategjia e gabuar . Komente hershme e vuri në pikëpyetje filmin si tepër sentimentale dhe melodramatik dhe grevë një aktorëve ' parandalohet Reeve dhe Seymour nga duke bërë publicitet . Filmi mbyllur shpejt , edhe pse Jean - Pierre Dorléac u propozua për Çmimin e Akademisë për Best kostum Projektimi në vitin 1980 . Filmi , komercialisht pasuksesshëm , ishte zhgënjimi i parë publik Reeve -së . Gati 10 vjet pas diku në kohë u lirua ai u bë një film kult , në sajë të shfaqjen në rrjetet kabllore dhe Rentals video; popullariteti i saj filloi të rritet , që vë besimin e ekipit krijuese . InSite ,Rrjeti Ndërkombëtar i Diku në entuziastësh Koha , bëri mbledhjen e fondeve për të sponsorizojë një yll në Hollywood Walk of Fame në vitin 1997 për Reeve . Jane Seymour u bë një mik personal i Reeve dhe në vitin 1996 me emrin djalin e saj binjak Kristopher për nder të tij .

Në vitet 1978-1984

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas filmit të parë Superman, Reeve gjetur se Prodhues të Hollivudit donte që ai të jetë një yll veprim. Ai më pas tha, "kam gjetur shumicën e Scripts e atij zhanër ndërtuar keq, dhe unë ndjeva rolet starring lehtë mund të luhet nga kushdo me një physique të fortë." Përveç kësaj, ai nuk u ndjeva se ai kishte të drejtë për filmat e tjerë ai ishte ofruar, dhe hodhi poshtë rolet epërsi në American Gigolo, The World Sipas GARP, Splash, tërheqje Fatal, Pretty Woman, Romancing gurin, armë vdekjeprurëse dhe Body Heat. Katharine Hepburn rekomanduar Reeve Davidit Lean për rolin e Fletcher krishterë në një xhirim të rebelim në Bujarisë titull të mirat, starring Anthony Hopkins. Pasi që i konsideroni atë, Reeve vendosi që ai do të hedhura gabim, dhe Lean shkoi me zgjedhjen e tij të dytë, Mel Gibson.

Në vitet 1990-1994

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1990 Reeve ka luajtur një film ndaj Luftës Civile, The Rose dhe çakalli, në të cilën ai luajti Allan Pinkerton, kreu i Shërbimit të re të presidentit Lincoln Sekret. Dana lindi William Elliot "A do" Reeve më 7 qershor, 1992 në Spitalin e Veriut Adams Rajonal në North Adams, Massachusetts. Në tetor, Reeve u ofruar pjesën e Lewis në mbetjet e Ditës. Script ishte një nga më të mirë që ai kishte lexuar, dhe ai e mori pa hezitim pjesë. Filmi u vlerësua si një klasik të menjëhershme dhe u propozua për tetë Academy Awards.

Para xhirimeve të Hannibal, Reeve ishte ofruar një pjesë të antagonist kryesor Mason Kishar, të bazuar në punën e tij si një oficer policie të karriges me rrota-i detyruar në Dyshimi Mbi. Jo duke lexuar romanin, Reeve, ishte i lumtur me mundësinë për t'u kthyer në vepruar. Megjithatë, mbi të kuptuar se Kishar ishte një tetraplegjik, përdhunues facially-shëmtuar fëmijë, Reeve u tërhoq nga projekti në neveri. Roli u pranua më pas nga zgjedhje e mesme Gary Oldman.

Christopher Reeve në kerkimin e qelizave burimore të MIT, SHBA më 2 mars 2003

Në korrik të vitit 2003, frustrimi vazhduar Christopher Reeve me ritmin e kërkimit qelizave burimore udhëhequr atë për Izraelin, një vend që ishte atëherë, sipas tij, në qendër të kërkimit të lëndimit të palcës kurrizore. Ai ishte i ftuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Izraelit për të kërkuar nga trajtimin më të mirë për gjendjen e tij. Gjatë vizitës së tij, Reeve quajtur përvojë "një privilegj" dhe tha: "Izraeli ka objekte shumë proaktive rehabilitimin, shkolla të shkëlqyer mjekësor dhe spitalet mësimdhënies, si dhe një infrastrukturë kërkimore absolutisht e para-normë.

Reeve ishte në ndjenjë e frymëzuar nga pacientët e tjerë ai e kishte takuar. Për shkak se ai ishte vazhdimisht duke u mbuluar nga media, ai vendosi të përdorë emrin e tij për të vënë fokusin në dëmtimet e shtyllës kurrizore. Në vitin 1996, ai u shfaq në Academy Awards me një ovacion të gjatë në këmbë dhe mbajti një fjalim në lidhje me detyrën e Hollivudit për të bërë filma të cilat ballafaqohen çështjet më të rëndësishme të botës kokë-më. Ai gjithashtu priti Paraolimpiadën në Atlanta dhe foli në Konventën Kombëtare Demokratike. Ai udhëtoi në të gjithë vendin për të bërë fjalime, nuk kanë nevojë për një teleprompter apo një script. Për këto përpjekje, ai u vu në kopertinën e TIME më 26 gusht, 1996.

Në të njëjtin vit, ai transmetoi filmin HBO pa mëshirë: Një film për Aftësi të. Filmi fitoi çmimin Emmy për "Outstanding informative Speciale." Ai më pas ka vepruar në një rol të vogël në film një hap drejt te nesermes.

Në prill të vitit 2004, Random House publikoi libër të dytë Reeve-së, Asgjë nuk është e pamundur. Ky libër është më e shkurtër se Still meje dhe fokusohet në pikëpamjet e Reeve-së botërore dhe përvojat e jetës që ndihmuan atë formën e tyre.

Më 25 shkurt 2003, Reeve u shfaq në serinë televizive Smallville si Dr Swann në episodin historike "Rosetta". Në këtë episod, Dr Swann sjell në Clark Kent (Tom Welling) informacion në lidhje se nga është dhe si të përdorin pushtetin e tij për të mirën e njerëzimit. Skenat e Reeve dhe Welling cues muzikë tipar nga Filmi i Supermenit e cila është xhiruar në vitin 1978, e përbërë nga John Williams dhe organizohet nga Mark Snow. Në fund të këtij episodi, Reeve dhe Welling bëri një spot të shkurtër për t'i ftuar njerëzit për të mbështetur Reeve Foundation Christopher paralizë. "Rosetta" ratings vendosur historinë për rrjetin e BB. Komuniteti tifoz takuar episodin me furi komente dhe për të lëvduar atë si të qenë në mesin e serisë 'më të mirë për këtë ditë.

Reeve u zgjodh Kryetar i Shoqatës Amerikane paralizë dhe Zëvendës Kryetar i Organizatës Kombëtare për Aftësinë e Kufizuar. Ai bashkë-themeloi Qendrën e Kërkimeve Reeve-Irvine, e cila tani është një nga qendrat kryesore kurrizore kërkimore kurrizit në botë. Ai krijoi Fondacionin e Reeve Christopher (i njohur aktualisht si Fondacioni Christopher dhe Dana Reeve) për të shpejtuar hulumtimit përmes financimit, dhe për të përdorur grante për të përmirësuar cilësinë e jetës së personave me aftësi të kufizuara.Fondacioni deri më sot i ka dhënë më shumë se 65.000.000 $ për hulumtim, dhe më shumë se $ 8.500.000 në cilësi-e-jetës granteve. Fondacioni ka financuar një teknologji të re të quajtur "Trajnimi lokomotor" që përdor një punë rutine për të imituar lëvizjet e këmbë për të ndihmuar në zhvillimin e lidhjeve nervore, në fakt duke ri-mësimor të palcës kurrizore se si për të dërguar sinjale të këmbëve të ecin. Kjo teknologji ka ndihmuar disa pacientë të paralizuar të ecë përsëri. Nga Christopher Reeve, UC Irvine tha, "në vitet pas lëndimit të tij, Christopher bëri më shumë për të nxitur kërkime mbi lëndimit të palcës kurrizore dhe çrregullime të tjera neurologjike se çdo person tjetër para apo pas ". Në vitin 1997, Reeve bëri debutimin e tij regjisor me filmin e HBO Në muzg me Robert Sean Leonard, Glenn Close, Whoopi Goldberg, Bridget Fonda dhe David Strathairn. Filmi fitoi katër Cable Ace Awards dhe është nominuar për pesë Emmy Awards, duke përfshirë "Drejtori të papaguara për një miniseries ose të veçanta." Dana Reeve tha, "Ka një ndryshim të tillë në paraqitjen e tij, shëndetin e tij, ndjenja e tij e përgjithshme e mirëqenies, kur ai është duke punuar në atë që ai e do, e cila është punë krijuese."

Në vitin 1998, Reeve kishte prodhuar dhe luajti në Rear Window , një xhirim të vitit 1954 një film nga Alfred Hitchcock. Ai është nominuar për Globin e Artë dhe fitoi një Screen Actors Guild Award për punën e tij. Më 25 prill 1998, Random House botuar autobiografinë Reeve-së, ende Mua. Libri kaloi njëmbëdhjetë javë në listën e New York Times të mirë Shitës dhe Reeve fitoi një Grammy Award për të mirë të flas Word Album.

Reeve fillimisht e quajti këtë "një hap në drejtimin e duhur", duke pranuar se ai nuk e dinte në lidhje me linjat ekzistuese dhe do të shikojmë në ta më tej. Ai luftoi kundër afatit kur shkencëtarët zbuluan se shumica e linjave të vjetra ishin të kontaminuara nga një teknikë e hershme kërkimore që i përfshirë përzierjen e qelizave burimore të njeriut me qelizat e miut.

Në vitin 2002, Reeve lobuar për Aktit Human Klonimi Ndalimi i 2001, e cila do të lejojë qelizave somatike kërkime transferimin bërthamor, por do të ndalojë klonimin riprodhues. Ai argumentoi se transplantim qelizë burimore është e pasigurt nëse qelizat burimore përmbajnë ADN e vet e pacientit, dhe se për shkak se transferimi bërthamor qelizë somatike është bërë pa mbarësuese një vezë, kjo mund të rregullohet plotësisht.

Në qershor 2004, Reeve dhënë një mesazh të regjistruara në video në emër të Institutit të Politikës Gjenetikës ndaj delegatëve të Kombeve të Bashkuara në mbrojtje të transferimit të qelizave somatike bërthamore, e cila ishte në shqyrtim për t'u ndaluar nga traktati botëror. [84] në ditët e fundit të jetës së tij, Reeve u kërkoi votuesve Kaliforni për të votuar po në Proposition 71, [85] e cila do të krijojë Kaliforni Institutin për rigjeneruese Mjekësisë, dhe të japë 3 miliardë dollarë nga fondet e shtetit për të frenuar kërkime celular. [86] Proposition 71 ishte miratuar më pak se një muaj pas vdekjes Reeve-së.

Gjatë gjithë kësaj kohe, Reeve mbajtur trupin e tij si fizikisht i fortë të jetë e mundur duke përdorur makina të specializuara stërvitje. Ai e bëri këtë edhe sepse ai besonte se sistemi nervor mund të rigjenerohen përmes terapisë intensive fizike, dhe për shkak se ai donte trupi i tij të jetë mjaft e fortë për të mbështetur veten në qoftë se një kurë është gjetur. Në vitin 2000, ai filloi të rimarrë disa funksionin motorike, dhe ishte në gjendje të ndjejnë temperaturat e nxehtë dhe të ftohtë në trupin e tij. Mjeku i tij, John McDonald i Universitetin e Uashingtonit në St Louis, e pyeti nëse çdo gjë ishte e re me shërimin e tij. Reeve pastaj lëvizi gishtin e majtë tregues në komandë. "Unë nuk mendoj se Dr. McDonald do të kishte qenë më shumë i befasuar nëse unë vetëm kishte ecur mbi ujë", ka thënë Reeve në një interview.Also gjatë atij viti, ai bëri paraqitjet e ftuar në të gjatë-running seri PBS Rruga Sesam.

Gjithashtu në vitin 2004, Reeve drejtoi filmin e tij The Brooke Ellison Story . Filmi është i bazuar në histori e vërtetë e Brooke Ellison, e paralizuar e parë që të diplomuar nga Universiteti i Harvardit. [88] Reeve gjatë këtë herë u drejtuar hero e animuar e çdo filmit. Kjo ishte një nga projektet e tij ëndërr dhe ai vdiq gjatë mes të prodhimit të filmit. Gruaja e tij, Dana është ndihmuar jashtë dhe djali i tij, Will ishte një anëtar të hedhura në film.

27 maj 1995 Reeve është paralizuar pasi u hedhur një kali gjatë një konkurrence të kuajve në Culpeper Virginia. Ai u kërkua një karrige me rrota dhe aparatin e frymëmarrjes për pjesën tjetër të jetës së tij. Ai ishte i lobuar me emër të personave me lëndime të palcës kurrizore dhe për kërkimet e qelizave embrionale të njeriut themelues Fondacionin "Christopher Reeve" dhe bashkë themelues Qendrën e kërkimeve Reeve-irvine.

Për ditët e para pas aksidentit, Reeve vuajtur nga jerm, u zgjua në mënyrë sporadike dhe do fjalët e gojës deri Dana tilla si "Get armë" dhe "Ata janë pas nesh." Pas pesë ditësh, ai rifitoi vetëdijen e plotë, dhe mjeku i tij i shpjegoi atij se ai e kishte shkatërruar rruaza e tij të parë dhe të dytë e qafës së mitrës, që do të thoshte se kafka e tij dhe shpinë nuk ishin të lidhur. Mushkëritë e tij ishin të mbushur me lëng dhe u suctioned nga term nëpërmjet fyt; kjo ishte e thënë të jetë pjesa më e dhimbshme e shërimit Reeve-së.

Pasi që i konsideroni situatën e tij, duke besuar se jo vetëm do të kurrë ai ecin përsëri, por se ai kurrë nuk mund të shkojë një pjesë e trupit përsëri, Reeve konsideruar vetëvrasje. Ai gojë për Dana, "Ndoshta ne duhet të më lejoni të shkoj." Ajo me lot në sy iu përgjigj: "Unë jam vetëm duke shkuar për të thonë se këtë herë. Unë do të mbështesë çdo gjë që ju doni të bëni, sepse kjo është jeta juaj, dhe vendimi juaj, por unë dua që ju të dini se unë do të jem me ty për ngarkesë të gjatë , pa marrë parasysh çfarë. Ju jeni ende ju. Dhe unë të dua. "Reeve kurrë konsideruar vetëvrasjen si një opsion përsëri.

Reeve shkova me ankth të brendshëm në ICU, veçanërisht kur ai ishte i vetëm gjatë natës. Operacioni i tij i afrohet për të reattach kafkën e tij në shpinën të tij (qershor 1995) "ishte e frikshme për t'u menduar. ... Unë tashmë e dinte se unë kisha vetëm një shans për të mbijetuar një operacioni barabar. ... Pastaj, në një moment veçanërisht të zymtë , dera e hapur dhe fluturoi në nxitoi një shoku të galiç me një kapele blu shkurreve dhe një fustan të verdhë kirurgjikale dhe syzet, duke folur në një theks rus. "Njeriu njoftoi se ai ishte një proctologist dhe ishte duke shkuar për të kryer një provim zorrës së trashë në Reeve. Ajo ishte Robin Williams, reprising karakterin e tij nga filmi Nëntë Muaj. Reeve ka shkruar: ".. Për herë të parë që nga aksidenti, unë qesha Miku im i vjetër kishte ndihmuar mua e di se disi unë u do të jetë në rregull"

Dr John A. Jane kryer operacioni për të riparuar rruaza Reeve-së qafës. Ai vuri telat nën të dy laminae dhe përdoret kockë nga hip Reeve-së për të përshtaten mes C1 dhe C2 rruaza. Ai futur një gjilpërë me kokë titan dhe ndërfutur telat me rruaza, pastaj shpuar vrima në kafkën Reeve-së dhe i pajisur telave përmes të siguruar kafkë në shtyllën kurrizore.

Reeve vuante nga astma dhe alergjitë që nga fëmijëria. Në moshën 16 vjeqar,ai fillonte të vuante nga Alopecia Areata,një kusht që shkakton arna e flokëve të bie jashtë nga një kreu ndryshe të shëndetshme të flokëve. Në përgjithësi ai ishte në gjendje për të krehër mbi të dhe shpesh problemi u zhduk për periudha të gjata.

Në fillim të tetorit të vitit 2004, ai ishte duke u trajtuar për një urgjencë e infektuar presion që ishte shkaktuar sepsë, një ndërlikim që ai kishte përjetuar shumë herë më parë. Më 5 tetor ai foli në Institutin e Rehabilitimit të Çikagos në emër të punës së Institutit. Kjo do të ishte paraqitja e tij e fundit njoftoi publik.

Më shumë se një herë ai kishte një reagim të ashpër ndaj një droge. Në Kessler, ai u përpoq një medikament të quajtur Sygen cila u teorizoi për të ndihmuar të zvogëluar dëmtimin e palcës kurrizore.Drogës shkaktuar atë për të shkuar në një vend anafilaktik dhe zemra e tij u ndal. Ai besonte se ai kishte një përvojë jashtë-e-trup dhe mend duke thënë, "Më vjen keq, por unë duhet të shkoj tani" gjatë ngjarjes. Në autobiografinë e tij, ai shkroi, "dhe pastaj kam lënë trupin tim. Unë kam qenë deri në tavan ... I shikoi poshtë dhe pashë trupin tim të shtrirë në krevat, nuk lëviz, ndërsa të gjithë-ka pasur 15 apo 20 njerëz, mjekët, të EMT-së, infermieret-u që punojnë për mua. zhurmë dhe rrëmujë e rrit qetë sikur dikush u gradualisht kthyer poshtë volumin. "Pas marrjes së një dozë të madhe të epinephrine, ai u zgjua dhe u bë i stabilizuar më vonë atë natë.

Në vitet 2002 dhe 2004, luftoi jashtë një numër të infeksioneve serioze që besohet të ketë origjinën nga palca e eshtrave. Ai ishte shëruar nga tre që mund të kishte qenë fatale.

Më vonë në jetë,gjendja u bë më i dukshëm,pasi ai u bë i paralizuar dhe ai rruar kokën e tij. Më 9 tetor Reeve ndjerë mirë dhe morri pjesë të birin dhe luante hokej. Atë natë,ai shkoi në arrest kardiak,pas marrjes së një antibotik për infeksion. Ai ra në koma dhe u dërgua në spitalin Westchester Country në Mount Kisco,New York City. Trembëdhjetë orë më vonë, më 10 tetor 2004 Reeve vdiq nga arresti kardiak në moshen 52 vjeqar. Mjeku i tij John Mc.Donald besonin se kjo ishte një reagim negativ të antibiotikut që ka shkaktuar vdekjen e tij.

Gruaja e tij, Dana Reeve, kishte kryesuar Fondacionin Christopher Reeve pas vdekjes së tij. Ajo u diagnostikua me kancer të mushkërive më 9 gusht, 2005, dhe vdiq në moshën 44 vjeqare më 6 mars, 2006.

Ata u la pas djalin e tyre, William, dhe Mateu djalin dhe vajzën Alexandra Reeve-së, të dy nga marrëdhëniet e tij me Gae Exton. Christopher ishte mbijetuar edhe nga prindërit e tij dhe Dana u mbijetuar nga babai i saj. Mateu dhe Alexandra tani shërbejnë në bordin e drejtorëve të Fondacionit të Christopher dhe Dana Reeve Foundation.

 • Love of Life - (1974-1977) Mini Serial
 • Gray Lady Town - (1978)
 • Superman: The Movie - (1978) - rolin si (Supermeni/Klark Kent)
 • Somewhere in Time - (1980)
 • Superman II - (1980) - rolin si: (Supermeni/Klark Kent)
 • Deathtrap - (1982)
 • Monsignor - (1982)
 • Superman III - (1983) rolin si: (Supermeni/Klark Kent)
 • The Bostonias - (1984)
 • The Aviator - (1985)
 • Street Smart - (1987)
 • Superman IV: The Quest for Peace - (1987) rolin si (Supermeni/Klark Kent)
 • Switching Channels - (1988)
 • Noises Off - (1992)
 • The Raimans of the Day - (1993)
 • Morning Glory - (1993)
 • Speechless - (1994)
 • Village of the Damned - (1995)
 • Above Suspicion - (1995)
 • Without Pity - (1996)
 • A Step Toward Tomorrow - (1996)
 • Rear Window (tv) - (1998)
 • Christopher Reeve: Hope in Motion - (2002) (Vetë)
 • Smallville - (2003-2004)
 • Christopher Reeve: Choosing Hope - (2004)
 • The Brooke Ellison Story - (2004) (regjisor)
 • Everyone's Hero - (2006)
 • Superman II: The Richard Donner Cut - (2006) (Version i ri)