Jump to content

Roger Ebert

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Roger Ebert
Ebert më 1970
Ebert më 1970
U lind mëRoger Joseph Ebert
18 qershor 1942
Urbana, Illinois, SHBA
Vdiq më4 prill 2013 (70 vjet)
Çikago, Illinois, SHBA
Occupation
  • Kritik filmi
  • gazetar
  • skenarist
  • historian filmi
  • autor
EdukimiUniversiteti i Illinois Urbana–Champaign (BA)
Universiteti i Kepit të Gjelbër
Universiteti i Çikagos
TematikatFilm
Punët e shquara
ÇmimePulitzer Prize for Criticism (1975)
Vite aktiv1967–2013
Bashkëshortja/et
(m. 1992)
Firma
Faqja zyrtare
rogerebert.com

Roger Joseph Ebert (18 qershor 1942 – 4 prill 2013) ishte një kritik filmi, historian filmi, gazetar, eseist, skenarist dhe autor amerikan. Ai ishte kritik filmi për Chicago Sun-Times nga viti 1967 deri në vdekjen e tij më 2013. Në vitin 1975, Ebert u bë kritiku i parë i filmit që fitoi Pulitzer Prize for Criticism. Neil Steinberg i Chicago Sun-Times tha se Ebert "ishte pa diskutim kritiku më i shquar dhe më me ndikim i filmit në vend,"[1] dhe Kenneth Turan i Los Angeles Times e quajti atë "kritiku më i njohur i filmit në Amerikë".[2]

Duke shkruar në një stil prozë që synonte të ishte argëtues dhe i drejtpërdrejtë, ai i bëri idetë e sofistikuara kinematografike dhe analitike më të arritshme për audiencën jo-specialiste.[3] Ebert shpesh miratonte filma të huaj dhe të pavarur që ai besonte se do të vlerësoheshin nga shikuesit e zakonshëm, gjë që shpesh rezultoi në ekspozimin më të madh të filmave të tillë.[4] Në fillim të karrierës së tij, Ebert shkroi bashkë me Russ Meyer filmin Beyond the Valley of the Dolls (1970).

Duke filluar nga viti 1975 dhe duke vazhduar për dekada, Ebert dhe kritiku i Chicago Tribune, Gene Siskel, ndihmuan në popullarizimin e rishikimit të filmave në televizionin kombëtar, kur bashkë-organizuan shfaqjen e PBS Sneak Previews, të ndjekur nga disa programe të quajtura ndryshe At the Movies. Të dy u përplasën verbalisht dhe shkëmbenin barra humoristike ndërsa diskutonin për filmat. Ata krijuan dhe markuan frazën "dy gishtat lart", e përdorur kur të dy i dhanë të njëjtit film një vlerësim pozitiv. Ata u shfaqën rregullisht në shfaqje të shumta bisedash së bashku duke përfshirë Late Show with David Letterman. Pasi Siskel vdiq në vitin 1999 nga një sëmundje e papritur, Ebert vazhdoi të drejtonte shfaqjen me bashkë-prezantues të ndryshëm dhe më pas, duke filluar nga viti 2000, me Richard Roeper.

Ebert u diagnostikua me kancer të tiroides dhe gjëndrave të pështymës në vitin 2002. Ai kërkoi trajtim që përfshinte heqjen e një pjese të nofullës së tij të poshtme në 2006, duke e lënë atë shumë të shpërfytyruar dhe të paaftë për të folur ose për të ngrënë normalisht. Megjithatë, aftësia e tij për të shkruar mbeti e paprekur dhe ai vazhdoi të botonte shpesh në internet dhe në shtyp deri në vdekjen e tij më 4 prill 2013. Faqja e tij e internetit RogerEbert.com, e lançuar në vitin 2002, mbetet në internet si një arkiv i shkrimeve të tij të botuara. Richard Corliss shkroi se "Roger lë një trashëgimi të njohjes së palodhur në filma, letërsi, politikë dhe, për të cituar titullin e autobiografisë së tij të vitit 2011, Life Itself."[5] Në vitin 2014, Life Itself u përshtat si një dokumentar me të njëjtin titull.

  1. ^ Steinberg, Neil (4 prill 2013). "Roger Ebert dies at 70 after battle with cancer". Chicago Sun-Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2014.
  2. ^ Turan, Kenneth (4 prill 2013). "Remembrance: Roger Ebert, film's hero to the end". Los Angeles Times (në anglisht).
  3. ^ Zeitchik, Steven (5 prill 2013). "Five unexpected ways Roger Ebert changed film journalism". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 29 prill 2020.
  4. ^ Debruge, Peter (4 prill 2013). "Variety's Peter Debruge Remembers Roger Ebert: A Champion Among Men". variety (në anglisht). Marrë më 29 prill 2020.
  5. ^ Corliss, Richard (4 prill 2013). "Roger Ebert: Farewell to a Film Legend and Friend". Time (në anglisht).