Beverly Hills

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Foto të Beverly Hills, bërë në Wilshire Boulevard

Beverly Hills është një qytet në pjesën perëndimor të Los Angeles County. Ajo rrethohet komplet nga Los Angeles, ka një sipërfaqje nga 14,7 km² dhe 33.784 banor (2000). Vendi është i njohur si vendbanim të aktorëve, regjisorëve dhe banorëve të pasur amerikanë nga Los Angeles.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicioni i qyteti është: 34° 4' 23" gjërsia veriore dhe 118° 23' 58" gjatësia perëndimore.

Me Rodeo Drive ka Beverly Hills një nga rrugët pazare (shopping) më të shtrenjtë të botës.

Filmstudiot e afër të Hollivudit përdorin shpesh për prodhime filmit dhe televizionit, ndër të tjerë Beverly Hills Cop (1984), Pretty Woman (1990) dhe Beverly Hills, 90210 (1990-2000). Kodi postal i qytetit, 90210, u bë kështu internacional i njohur.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 34°4′23″V 118°23′58″P / 34.07306°V 118.39944°P / 34.07306; -118.39944