Akapulko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Akapulko
Kolazh me pamje nga Akapulko
Kolazh me pamje nga Akapulko
Popullsia
 • Gjithsej673.479
{{{postal_code_type}}}
39300–39937
Faqja zyrtareacapuclo.gob.mx

Acapulco de Juárez (zakonisht quhet Akapulko) është qytet dhe porti kryesor detar në shtetin Guerrero në bregun paqësor të Meksikës, 380 kilometra në jug të Meksikos.

Emri Akapulko rrjedh nga gjuha Nahuatl Aca-pōl-co që do të thotë "ku kallamishtet ishin shkatërruar ose larë"[1] dhe "de Juárez" u shtua në vitin 1885 në nder të Benito Juárez, ish-presidenti i Meksikës (1806-1872).

Gjeografia dhe klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti, i vendosur në bregun e Paqësorit të Meksikës në shtetin e Guerreros, është klasifikuar si një nga shtatë rajonet e shtetit, duke ndarë pjesën tjetër të bregdetit Guerrero në Costa Grande dhe Costa Chica.[2] Dyzet për qind e komunës është terren malor. Një tjetër dyzet për qind është gjysmë i sheshtë, dhe tjetra njëzet për qind është e sheshtë. Lartësia ndryshon nga niveli i detit në 1,699 metra. Majat më të larta janë Potrero, San Nicolas dhe Alto Camarón. Papagayo ëshë një lumë i madh, i cili kalon nëpër komunë, së bashku me një numër të lumenjve. Ka edhe dy laguna të vogla, Tres Palos dhe Coyuca. së bashku me një numër burimesh termike.

Akapulko përmban një klimë tropikale të lagësht dhe të thatë, e nxehtë me stinë të dallueshme të lagësht dhe të thatë, me më shumë temperatura mes stinëve se sa vendpushimet më larg në veri në Meksikë, por kjo ndryshon në varësi të lartësisë. Zonat më të ngrohta janë pranë detit ku është qyteti. Stuhitë tropikale dhe uraganet janë kërcënime nga maji deri në nëntor. Zona e pyllëzuar tenton të humbasë gjethet gjatë sezonit të thatë të dimrit, me pisha me gjelbërim të përjetshëm në lartësitë më të larta. Fauna përbëhet kryesisht nga dre, gjitarë të vegjël, një shumëllojshmëri të gjerë të shpendëve të tokës dhe të detit, si dhe kafshëve detare si breshkat.

Qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si seli i komunës, qyteti i Akapulkos është qeveri që ka autoritet mbi 700 komuna tjera,[3] të cilët së bashku kanë një territor prej 1,880.60 km2.[4] Komuna kufizohet me komunat e Chilpancingo, Juan R. Escudero, San Marcos, Coyuca de Benítez me Oqeanin Paqësor në jug.

Zona metropolitane u përbërë me komunat e f Acapulco de Juárez dhe Coyuca de Benitez. Zona ka pasur popullsi prej 786,830 (2005).[5]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turizmi është aktiviteti kryesor ekonomik i komunës dhe shumica e kësaj është përqëndruar në Gjirin e Acapulco. Rreth 73 për qind e popullsisë së komunës është e përfshirë në tregti, shumica e saj lidhet me turizmin dhe portin. Minierat dhe prodhimet punësojnë më pak se njëzet përqind dhe vetëm rreth pesë përqind i dedikohen bujqësisë. Prodhimi industrial është i kufizuar kryesisht tek shishet, prodhimet e qumështit, produktet e çimentos dhe prodhimi i akullit dhe energjisë. Produktet bujqësore përfshijnë domate, misër, shalqi, fasule, speca jeshile dhe pjeprat.[4]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Robelo, Cecelio A. (1912). Diccionario de Aztequismos. Mexico: Imp. del Museo N. de Arquelogía, Historia y Etnología. fq. 43–44. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Regionalización" [Regions]. Enciclopedia de Los Municipios y Delegaciones de México Estado de Guerrero. Mexico: INAFED Instituto para el Federalismo y el Desarrollo Municipal SEGOB Secretaría de Gobernación. 2010. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2012. Marrë më 18 prill 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "INEGI Census 2005" (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2010. Marrë më 2010-01-10.
  4. ^ a b "Enciclopedia de los Municipios de México Estado de Guerrero Acapulco de Juárez" (në spanjisht). Mexico: INAFED. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2007. Marrë më 10 janar 2010.
  5. ^ "Delimitación de las zonas metropolitanas de México 2005" [Defining metropolitan areas of Mexico 2005] (PDF). Mexico City: INEGI. 2005. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 korrik 2011. Marrë më 10 janar 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)