Netania

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gan Hamelech, 1940

Netania (hebraike: נְתַנְיָה, lit., "dhuratë e Zotit") është qytet në Distriktin Verior të Izraeli-t, dhe është kryeqytet i rrethinës së fushës së Sharon-it.