Jump to content

Beverly Hills Cop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beverly Hills Cop
Regjia ngaMartin Brest
Skenari ngaDaniel Petrie Jr.
Historia nga
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaBruce Surtees
Montazhi
MuzikaHarold Faltermeyer

Kompanitë prodhuese
Don Simpson/Jerry Bruckheimer Films
Eddie Murphy Productions
Shpërndarë ngaParamount Pictures
Data e publikimit
1 dhjetor 1984 (Los Angeles)
5 dhjetor 1984 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
105 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$13 milionë[2]
Fitimi$316 milionë[3]

Beverly Hills Cop është një film komedi aksioni amerikan i vitit 1984, i drejtuar nga Martin Brest, i shkruar nga Daniel Petrie Jr. dhe me Eddie Murphy si Axel Foley, një polic i zgjuar i Detroitit, i cili viziton Beverly Hills, Kaliforni për të zgjidhur vrasjen e mikut të tij më të mirë. Judge Reinhold, John Ashton, Ronny Cox, Lisa Eilbacher, Steven Berkoff, Paul Reiser, dhe Jonathan Banks u shfaqën në rolet mbështetëse.

Ky film i parë në seritë filmike e Beverly Hills Cop e çoi Murphy në një yll ndërkombëtar, fitoi People's Choice Awards për "Filmi i Preferuar" dhe u nominua si për Çmimin Golden Globe për filmin më të mirë - muzikor ose komedi dhe për Çmimin Oscar për skenarin më të mirë origjinal. në vitin 1985. Ishte një blockbuster i menjëhershëm, duke marrë vlerësimin e kritikëve dhe duke fituar 234 milionë dollarë në arkat e brendshme të Amerikës së Veriut, duke e bërë atë filmin me fitimet më të larta të lëshuar në 1984 në SHBA.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Operacioni i fundit i paautorizuar i goditjes nga detektivi i Departamentit të Policisë së Detroitit, i ri dhe i pamatur, Axel Foley (Eddie Murphy) bëhet i keq kur dy oficerë me uniformë ndërhyjnë, duke rezultuar në një ndjekje me shpejtësi të madhe nëpër qytet, e cila shkakton dëme të shumta. Shefi i tij, Inspektori Douglas Todd (Gilbert R. Hill), qorton Axel për sjelljen e tij dhe kërcënon se do ta pushojë nëse ai nuk ndryshon mënyrën e tij në forcë. Axel mbërrin në banesën e tij për të zbuluar se ajo ishte thyer nga miku i tij i fëmijërisë, Mikey Tandino (James Russo). Mikey kaloi kohë në burg për vjedhjen e një makine kur ata ishin fëmijë që ai dhe Axel e vodhën dhe Mikey mori repin për të, por përfundoi duke punuar si roje sigurie në Beverly Hills, falë një shoqeje të përbashkët, Jenny Summers (Lisa Eilbacher). Mikey i tregon Axel disa obligacione gjermane dhe Axel pyet veten se si i ka marrë ato, por zgjedh të mos e pyesë për këtë. Pasi rrinë në një bar, ata kthehen në apartamentin e Axelit, ku dy burra, Zack (Jonathan Banks) dhe Kejsi (Michael Champion), e rrëzojnë Axelin pa ndjenja, përballen me Mikey për lidhjet e bartësit dhe më pas e vrasin atë.

Axel kërkon të hetojë vrasjen e Mikey, por inspektori Todd refuzon ta lejojë atë për shkak të lidhjeve të tij të ngushta me Mikey. Axel përdor maskën e pushimeve për të shkuar në Beverly Hills për të zgjidhur krimin i vetëm. Ai gjen Jenny duke punuar në një galeri arti dhe mëson për lidhjet e Mikey me Victor Maitland (Steven Berkoff), pronari i galerisë. Duke u paraqitur si shpërndarës lulesh, Axel shkon në zyrën e Maitland dhe përpiqet ta pyesë atë për Mikey, por truprojat e Maitland e hedhin nga dritarja dhe e arrestojnë. Në stacionin e policisë, toger Andrew Bogomil (Ronny Cox) cakton rreshterin John Taggart (John Ashton) dhe detektivin Billy Rosewood (Judge Reinhold) për të ndjekur Axelin. Taggart dhe Billy kanë një takim poshtërues me Axelin kur ai saboton makinën e tyre. Si rezultat, Billy dhe Taggart nuk shkojnë mirë me Axelin në fillim, por të tre fillojnë të zhvillojnë një respekt të ndërsjellë pasi prishin një grabitje në një bar striptizi.

Në gjurmët e vrasësve të Mikey, Axel futet fshehurazi në një nga magazinat e Maitland, ku gjen arka plot me llum kafeje, të cilat ai dyshon se përdoreshin për të paketuar drogën ndërsa mbulonin aromën e tyre nga qentë e policisë. Ai zbulon gjithashtu se shumë nga arkat e Maitland nuk kanë kaluar doganë. Pasi u arrestua sërish, këtë herë pas një përleshjeje me Zack në klubin e fshatit Maitland, Axel i pranon Bogomilit se Maitland duhet të jetë një kontrabandist. Shefi i policisë Hubbard (Stephen Elliott), i cili ka mësuar për veprimet e pamenduara hetimore të Axel, urdhëron që Axel të shoqërohet jashtë qytetit. Megjithatë, Axel e bind Billy që në vend të kësaj ta marrë Xheni dhe ta marrë me vete në magazinë, ku do të mbërrijë një dërgesë atë ditë.

Axel dhe Jenny hyjnë në magazinë dhe zbulojnë disa thasë me kokainë brenda një arkë. Përpara se Axel t'ia dërgojë Billit këtë provë të sapogjetur, mbërrijnë Maitland dhe bashkëpunëtorët e tij. Maitland merr Xheni dhe e lë Axelin për t'u vrarë, por jo përpara se Zack t'i pranojë Axelit se ai ishte ai që vrau Mikey. Pas disa hezitimeve, Billy hyn në magazinë dhe shpëton Axelin gjatë një përleshjeje të shkurtër me armë në të cilën ai vret Kejsin. Taggart gjurmon Axel dhe Billy në pasurinë e Maitland, ku ai bashkohet me të dy në përpjekjet e tyre për të shpëtuar Jenny dhe për ta sjellë Maitland para drejtësisë. Së bashku, treshja fshinë një numër burrash të Maitland, duke përfshirë Zack. Me ndihmën e Bogomilit, Axel më pas qëllon për vdekje Maitland dhe shpëton Xheni. Bogomil trillon një histori për Hubbard që mbulon të gjithë pjesëmarrësit pa diskredituar PD-në e Beverly Hills. Duke kuptuar se bëmat e tij gjatë "pushimeve" ka të ngjarë ta largojnë atë nga PD-ja e Detroitit, Axel kërkon që Bogomil të zgjidhë gjërat me inspektorin Todd; kur Axel përmend mundësinë e krijimit të një dyqani si një PI në Beverly Hills, Bogomil me nervozizëm pranon t'i fshijë atij rrasa. Më vonë, Taggart dhe Billy takojnë Axel teksa del nga hoteli i tij dhe paguajnë faturën e tij. Akseli i fton të bashkohen me të për një pije lamtumire dhe ata pranojnë.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vazhdime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi krijoi një seri filmash me dy vazhdime, Beverly Hills Cop II dhe Beverly Hills Cop III, të dyja me protagonist Eddie Murphy, në 1987 dhe 1994, respektivisht. Judge Reinhold përsëriti rolin e tij për vazhdimet. Filmi i dytë pati vlerësime të ndryshme, por ishte një sukses në arkë, ndërsa filmi i tretë ishte i pasuksesshëm si në aspektin kritik ashtu edhe në atë komercial.

Më 14 nëntor 2019, Deadline Hollywood njoftoi se Paramount Pictures bëri një marrëveshje licence një herë me një opsion për një vazhdim të Netflix për të krijuar filmin e katërt.[4] Në prill 2022, Mark Molloy u shpall si regjisori i filmit, ndërsa Will Beall shkroi skenarin.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Beverly Hills Cop (15)". British Board of Film Classification (në anglisht). 10 dhjetor 1984. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2016. Marrë më 28 nëntor 2015.
  2. ^ "Word-Of-Mouth Gets Par's 'Cop' Into 1,971 Sites". Variety (në anglisht). 5 dhjetor 1984. fq. 3.
  3. ^ "Beverly Hills Cop". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2019. Marrë më 28 prill 2020.
  4. ^ Fleming, Mike Jr. (14 nëntor 2019). "Netflix Licenses From Paramount Rights To Make 'Beverly Hills Cop' Sequel With Eddie Murphy & Jerry Bruckheimer". deadline.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2019. Marrë më 14 nëntor 2019.
  5. ^ Kroll, Justin (8 prill 2022). "'Beverly Hills Cop 4': Mark Molloy To Direct Next Installment For Netflix". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2022. Marrë më 8 prill 2022.