Jump to content

Beverly Hills Cop II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beverly Hills Cop II
Regjia ngaTony Scott
Skenari nga
Historia nga
Bazuar nëPersonazhe nga Danilo Bach dhe Daniel Petrie Jr.
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaJeffrey L. Kimball
Montazhi
MuzikaHarold Faltermeyer

Kompania prodhuese
Don Simpson/Jerry Bruckheimer Films
Shpërndarë ngaParamount Pictures
Data e publikimit
19 maj 1987 (Los Angeles)
20 maj 1987 (Shtetet Bashkuara)
Kohëzgjatja
103 minura[1]
ShtetiShtetet Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$27 milionë[2][3]
Fitimi$276.5 milionë[4]

Beverly Hills Cop II është një film komedi aksioni amerikan i vitit 1987 me regji të Tony Scott, shkruar nga Larry Ferguson. Është vazhdimi i filmit të vitit 1984 të Beverly Hills Cop dhe pjesa e dytë në serinë e filmave Beverly Hills Cop. Axel Foley (Eddie Murphy) kthehet si detektiv i policisë së Detroitit i cili ribashkohet me detektivët e Beverly Hills, Billy Rosewood (Judge Reinhold) dhe John Taggart (John Ashton) për të ndaluar një bandë grabitjeje/armë pasi kapiteni Andrew Bogomil (Ronny Cox) u qëllua dhe plagoset rëndë.

Pavarësisht se fitoi më pak para se filmi i parë dhe mori vlerësime të ndryshme nga kritikët, filmi ishte ende një sukses në arkë, duke fituar 276.5 milionë dollarë. Përveç suksesit në arkë, filmi u nominua për një Oscar dhe për një çmim Golden Globe për këngën më të mirë origjinale, për "Shakedown" të Bob Seger.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kapiteni i policisë së Beverly Hills, Andrew Bogomil, detektivi Billy Rosewood dhe rreshteri John Taggart po përpiqen të kuptojnë se kush qëndron pas "Krimeve të Alfabetit", një seri grabitjesh kryesisht të nivelit të lartë të dalluar nga zarfet e tyre monogramë me një sekuencë alfabetike të sulmuesve. lë pas. Gjërat komplikuese janë gjendja e re "politike" e Departamentit të Policisë së Beverly Hills, e kryesuar nga shefi i ri i policisë, i paaftë, egoist dhe abuziv verbalisht, Harold Lutz, i cili po bën gjithçka që mundet për të qëndruar në anën e mirë të kryebashkiakut Ted Egan. I zemëruar kur Rosewood thërret FBI-në për të ndihmuar në zgjidhjen e çështjes, Lutz e konsideron Bogomilin përgjegjës si oficer komandues dhe e pezullon atë, pavarësisht përpjekjeve të Bogomilit për të bindur shefin se Rosewood po ndiqte vetëm një parandjenjë. Lutz gjithashtu ndëshkon Taggart dhe Rosewood duke i vendosur në detyrë trafiku. Rrugës për në shtëpi, Bogomili qëllohet dhe plagoset nga Karla Fry, kryezbatuesja e Maxwell Dent, e cila është fshehurazi organizatori i krimeve të Alfabetit. Pasi dëgjoi për të shtënat në një raport lajmesh, Axel Foley braktis fshehurazi detyrat e tij aktuale të fshehta dhe menjëherë fluturon për në Beverly Hills për të ndihmuar të zbulojë se kush qëlloi Bogomilin, duke gjetur Taggart dhe Rosewood shumë të lumtur për ta ndihmuar atë.

Duke u paraqitur si një agjent i fshehtë i FBI-së për të kapërcyer Lutzin me ndihmën e detektivit Jeffrey Friedman, Axel shpejt krijon lidhjen midis grabitjeve dhe Dent. Ai së pari zbulon se municioni i qëlluar në njërën prej grabitjeve ishte bërë nga një armëpunues për Charles Cain, menaxherin e një klubi armësh në pronësi të Dent. Axel ka bërë vajzën e Bogomilit, Jan, të përdorë lidhjet e saj si agjente sigurimesh për të mësuar rreth marrëdhënieve financiare të Dent. Dent po grabit bizneset e tij me qëllim për të financuar transaksionet e armëve të zjarrit me një tregtar armësh të quajtur Nikos Thomopolis dhe po përdor në mënyrë diskrete Kainin si drejtuesin e operacioneve të tij. Bogomili u qëllua sepse hetimi i tij ishte në rrugën e duhur për rastin.

Pasi ka dështuar një tentativë grabitjeje në një depo bankare, Axel mashtron kontabilistin e Dent Sidney Bernstein për ta lënë atë të përdorë kompjuterin e tij, duke zbuluar se Dent dhe Karla po planifikojnë të largohen nga vendi. Axel mëson gjithashtu nga Jani se të gjitha bizneseve të Dentit u është anuluar mbulimi i sigurimit dhe janë gati të falimentojnë, përveç pistës së tij të garës. Duke nxituar në pistën e hipodromit, Axel zgjidh enigmën më të fundit dërguar policisë dhe është i bindur se kjo gjëegjëzë u bë lehtësisht e zgjidhshme në mënyrë që të implikonte Kainin si Bandit i Alfabetit dhe të hidhte autoritetet nga gjurma e Dentit.

Treshja mbërrijnë shumë vonë për të parandaluar grabitjen dhe gjejnë Kainin, të qëlluar nga Karla, mes të vrarëve. Ndërsa Lutz shpall publikisht se krimet e Alfabetit janë zbardhur, Axel vëren pak baltë të kuqe në stalla, e cila e çon atë, Taggart dhe Rosewood në fushën e naftës të Dent, ku Dent po bën marrëveshjen e tij përfundimtare të armëve me Thomopolis. Të tre hyjnë në një shkëmbim zjarri me të gjithë të përfshirë në marrëveshje. Druri palisandër shkatërron një ngarkesë me një granatë me raketa ndërsa kamioni po largohet nga skena, ndërsa Axel shkatërron një ngarkesë tjetër kamioni me granata. Dent përballet me Axelin në magazinë, por Axel shpërqendrohet nga një prej shërbëtorëve të Dentit në çatinë sipër tij dhe Dent ikën. Dent më pas përplaset përmes murit në makinën e tij dhe Axel qëllon Dent përmes xhamit të përparmë. Makina godet Axelin dhe zbret nga një kodër, duke shpërthyer në flakë. Karla shfaqet dhe është gati të vrasë Axelin, por qëllohet për vdekje nga Taggart.

Ashtu si kriminelët e fundit do të arratiseshin, policia mbërrin në vendngjarje dhe arreston pjesën e mbetur të gocave të Dent dhe Thomopolis. Lutz dhe kryebashkiaku Egan vijnë gjithashtu. Lutz është i zemëruar me Rosewood dhe Taggart për mosbindjen e tyre dhe përpjekjet për të arrestuar Axelin. Megjithatë, të dy Taggart dhe Rosewood përballen me një Lutz të tërbuar dhe provojnë se Dent ishte banditi i vërtetë i Alfabetit dhe pjesa tjetër e krimeve të alfabetit kishin të bënin me marrëveshjen e armëve. Ata janë gjithashtu në gjendje të bindin kryebashkiakun Egan për paaftësinë e Lutz-it dhe kryebashkiaku shkarkon Lutz-in për qëndrimin e tij abuziv ndaj njerëzve të tij dhe për rrezikimin e hetimit.

Kryebashkiaku Egan zgjedh Bogomilin për të zëvendësuar Lutz si shefin e ri të policisë. Axel kthehet në Detroit, por vetëm pasi i është thënë nga inspektori Todd përmes telefonit, pasi Egan e telefonoi Todin për ta uruar që e lejoi Axel t'i ndihmonte në këtë rast.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "BEVERLY HILLS COP II (15)". British Board of Film Classification (në anglisht). 4 qershor 1987. Marrë më 28 nëntor 2015.
  2. ^ Harmetz, Aljean (1987-06-04). "FIGURING OUT THE FATES OF 'COP II' AND 'ISHTAR'". The New York Times (në anglisht). Marrë më 20 prill 2022.
  3. ^ Beverly Hills Cop IIAmerican Film Institute Catalog
  4. ^ D'Alessandro, Anthony (15 korrik 2002). "Top 50 worldwide grossers". Variety (në anglisht). fq. 52, Paramount at 90 supplement.