Jump to content

Vito Genovese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vito Genovese
U lind në21 nëntor 1897
Vdiq14 shkurt 1969
Emrat e tjerë"Don Vitone"
ProfesioniShef i krimit
Bashkëshorti/jaDonata Ragone (deri në vdekjen e saj)
Anna Genovese (m. 1932)

Vito Genovese (Italian: [ˈviːto dʒenoˈveːse, -eːze]; 21 nëntor 1897 – 14 shkurt 1969) ishte një gangster me origjinë italiane që operonte kryesisht në Shtetet e Bashkuara. Genovese u ngrit në pushtet gjatë Ndalimit si zbatues i mafies amerikane. Një bashkëpunëtor dhe shok i fëmijërisë së Lucky Luciano, Genovese mori pjesë në Luftën Kastelamarese dhe ndihmoi në formimin e ngritjes së mafies dhe krimit të organizuar në Shtetet e Bashkuara. Ai më vonë do të drejtonte familjen e krimit të Luciano, e cila u riemërua në familjen e krimit Genovese për nder të tij.

Së bashku me Luciano, Genovese ndihmoi në zgjerimin e tregtisë së heroinës në një nivel ndërkombëtar. Në vitin 1937, ai iku në Itali dhe për një periudhë të shkurtër gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai mbështeti regjimin e Benito Mussolini në Itali nga frika se do të deportohej përsëri në Shtetet e Bashkuara për t'u përballur me akuza për vrasje. Ai u kthye në Shtetet e Bashkuara në vitin 1945. Genovese kishte shërbyer si mentor i Vincent "Chin" Gigante, shefi i ardhshëm i familjes së krimit Genovese.[1]

Në vitin 1957, Genovese luftoi për titullin e bosit të bosëve duke urdhëruar vrasjen e Albert Anastasia dhe përpjekjen për vrasje të frikshme të Frank Costello. Menjëherë pas kësaj, ai thirri një samit mafioz për të konsoliduar pushtetin e tij, por takimi u bastis nga policia. Në vitin 1959, mbretërimi i tij u shkurtua pasi u dënua me akuza të komplotit të narkotikëve dhe u dënua me 15 vjet burg. Ndërsa ai dhe nënës së tij Joe Valachi ishin në burg së bashku, Valachi vrau një të burgosur që ai mendohej se ishte një goditës i dërguar nga Genovese. Valachi atëherë u bë një dëshmitar qeveritar. Genovese vdiq në burg më 14 shkurt 1969.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vito Genovese lindi më 21 nëntor 1897, në Risigliano, një frazionekomunën e Tufinos, në Provincën e Napolit, Itali.[2][3] Babai i tij ishte Frances Felice Genovese dhe nëna e tij Nunziata Aluotto. Vito kishte një motër Giovanna Jennie së bashku me dy vëllezër, Michael dhe Carmine, të cilët gjithashtu i përkisnin familjes së krimit të Genovese. Kushëriri i tij, Michael, u bë shefi i familjes së krimit të Pittsburgh.[4][5]

Si fëmijë në Itali, Genovese mbaroi shkollën vetëm në ekuivalentin amerikan të klasës së pestë.[6] Në vitin 1913, kur Genovese ishte 15 vjeç, familja e tij emigroi në Shtetet e Bashkuara dhe morën vendbanimin në Little Italy, Manhattan.[7] Genovese filloi karrierën e tij kriminale vjedhjen e mallrave nga shitësit e kartave të lëvizjes dhe drejtimin e veprave për komercët. Ai më vonë mblodhi para nga njerëz që luanin llotari të paligjshme. Në moshën 19 vjeç, Genovese kaloi një vit në burg për mbajtjen pa leje të një arme zjarri.[4]

Deri në vitet 1920, Genovese filloi të punojë për Giuseppe "Joe the Boss" Masseria, shefi i një bande të fuqishme Manhattan që do të evoluonte në familjen që ai do të drejtonte përfundimisht. Luciano dhe bashkëpunëtorët e tij të ngushtë filluan të punojnë për kumarxhiun Arnold "The Brain" Rothstein, i cili e edukoi Luciano për drejtimin e transportimit të pijeve alkoolike si një biznes.[8] Luciano, Frank Costello dhe Genovese filluan operacionin e tyre të transportimit me financimin e Rothstein.[8]

Në vitin 1930, Genovese u padit për akuza të falsifikimit kur policia gjeti 1 milion dollarë monedhë të falsifikuar të SHBA në një punëtori në Bath Beach, Brooklyn.[9] Më vonë në vitin 1930, Genovese dyshohet se vrau Gaetano Reina, drejtuesin e një bande me bazë në Bronx. Reina kishte qenë një aleat i Maserisë, por Masseria vendosi ta vriste pasi ai filloi të dyshonte atë për ndihmë të fshehtë të arkivës së Maserisë, udhëheqësit të bandës së Brooklyn, Salvatore Maranzano. Më 26 shkurt 1930, Genovese dyshohet se i bëri pritë Reinës ndërsa po linte shtëpinë e zonjës së tij në Bronx dhe e qëlloi në pjesën e pasme të kokës me një armë gjahu.[10][11] Maseria atëherë mori kontrollin e drejtpërdrejtë të bandës së Reina.[12]

Lufta Kastelamarese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të vitit 1931, Lufta Kastelamarese shpërtheu midis Masseria dhe Maranzano. Në një marrëveshje të fshehtë me Maranzano, Luciano pranoi të inxhinierojë vdekjen e shefit të tij, Masseria, në këmbim të marrjes së bizneseve kriminale të Maserisë dhe të bëhej komanda e dytë e Maranzano.[13] Më 15 prill 1931, Luciano e kishte joshur Masserinë në një takim ku u vra në një restorant të quajtur Nuova Villa Tammaro në Coney Island.[14][13] Ndërsa ata luanin letra, Luciano kinse u shfajësua në banjë, me sulmuesit që thuhet se ishin Genovese, Albert Anastasia, Joe Adonis, dhe Benjamin "Bugsy" Siegel;[15] Ciro "The Artichoke King" Terranova e voziti makinën e arratisur, por legjenda ka se ai ishte shumë i tronditur për t'u larguar me makinë dhe duhej të shuhej nga sedilja e shoferit nga Siegel.[16][17][18] Luciano mori përsipër familjen e Maserisë, me Genovese si kryetarin e tij.

Në shtator 1931, Luciano dhe Genovese planifikuan vrasjen e Salvatore Maranzano. Luciano kishte marrë fjalën që Maranzano ishte duke planifikuar të vriste atë dhe Genovese, dhe përgatiti një ekip për të vrarë Maranzano së pari. Më 10 shtator 1931, kur Maranzano thirri Luciano, Genovese dhe Frank Costello në një takim në zyrën e tij, ata e dinin se Maranzano do t'i vriste atje. Në vend të kësaj, Luciano dërgoi në zyrën e Maranzano katër banda hebreje, fytyrat e të cilëve ishin të panjohura për njerëzit e Maranzano. Ata ishin siguruar me ndihmën e Lansky dhe Siegel.[19][20] Luciano më pas krijoi Komisionin për të shërbyer si organi drejtues për krimin e organizuar.[21]

Në vitin 1931, gruaja e parë e Genovese, Donata Ragone, vdiq nga tuberkulozi dhe ai shpejt njoftoi qëllimin e tij për t'u martuar me Anna Petillo, e cila tashmë ishte e martuar me Gerard Vernotico.[6][22]

Më 16 mars 1932, Vernotico u gjet e mbytur në vdekje në një çati të Manhattan, dhe më 28 mars 1932, Genovese u martua me të venë, Anna, e cila ishte kushëriri i Genovese përmes nënës së saj, Concetta y Cassini Genovese.[6][23]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ DeVico, Peter J. "The Mafia Made Easy: The Anatomy and Culture of La Cosa Nostra". (p. 186).
 2. ^ Dom Frasca (1963). Vito Genovese: King of Crime (në anglisht). Avon Books.
 3. ^ Gil Reavill (2013). "Mafia Summit: J. Edgar Hoover, the Kennedy Brothers, and the Meeting That Unmasked the Mob" (në anglisht).
 4. ^ a b Grutzner, Charles (16 shkurt 1959). "Ruled 'Family' of 450. Genovese Dies in Prison at 71. 'Boss of Bosses' of Mafia Here". New York Times (në anglisht). Marrë më 30 nëntor 2011. Vito Genovese's throne, from which he ruled as "Boss of All Bosses" of the Mafia in the New York area, rested on the coffins of several predecessors -- in whose murders he is believed to have conspired. ...
 5. ^ Bureau of Narcotics, Sam Giancana, The United States Treasury Department. Mafia: The Governments Secret File on Organized Crime. p. 307).
 6. ^ a b c Maas, Peter (2003). The Valachi papers (në anglisht) (bot. 1st Perennial). New York: Perennial. fq. 130. ISBN 0-06-050742-X.
 7. ^ Philip Carlo The Ice Man: Confessions of a Mafia Contract Killer (pp. 68–69).
 8. ^ a b Stolberg, p. 119
 9. ^ "Prisoner's Story Breaks 4 Murders by Brooklyn Ring" (PDF). New York Times (në anglisht). 9 gusht 1944. Marrë më 14 janar 2012.
 10. ^ Milhorn p. 221
 11. ^ Sifakis p. 277
 12. ^ Sifakis, Carl (2005). The Mafia encyclopedia (në anglisht) (bot. 3.). New York: Facts on File. fq. 277. ISBN 0-8160-5694-3.
 13. ^ a b Raab, Selwyn. Five Families: The Rise, Decline, and Resurgence of America's Most Powerful Mafia Empires. New York: St. Martin Press, 2005. ISBN 0-312-30094-8
 14. ^ "Racket Chief Slain By Gangster Gunfire. Giuseppe Masseria, Known as Joe the Boss, Shot Mysteriously in Coney Island Cafe. Police Say He Was Leader in Every Kind of Racket. He Escaped Death Many Times. Shooting Still a Mystery" (PDF). New York Times (në anglisht). 16 prill 1931. Marrë më 23 nëntor 2011. It took ten years and a lot of shooting to kill Giuseppe Masseria—he was Joe the Boss to the underworld—but his enemies found him with his back turned yesterday in a little Italian restaurant in Coney Island, and when they walked out into
 15. ^ Pollak, Michael (29 qershor 2012). "Coney Island's Big Hit". The New York Times (në anglisht). Marrë më 31 tetor 2012.
 16. ^ Sifakis, (2005). pp. 87–88
 17. ^ Martin A. Gosch; Richard Hammer; Lucky Luciano (1975). The Last Testament of Lucky Luciano (në anglisht). Little, Brown. fq. 130–132. ISBN 978-0-316-32140-2.
 18. ^ Davis, John H. (1994). Mafia dynasty : the rise and fall of the Gambino crime family (në anglisht) (bot. 1st Harper paperbacks). New York, N.Y.: HarperPaperbacks. fq. 40. ISBN 0-06-109184-7.
 19. ^ "Lucky Luciano: Criminal Mastermind," Time, Dec. 7, 1998
 20. ^ Cohen, Rich (1999). Tough Jews (në anglisht) (bot. 1st Vintage Books). New York: Vintage Books. fq. 65–66. ISBN 0-375-70547-3.
 21. ^ "The Commission's Origins". The New York Times (në anglisht). 1986. Marrë më 22 shkurt 2017.
 22. ^ Abadinsky, Howard (2010). Organized crime (në anglisht) (bot. 9th). Belmont, Calif.: Wadsworth/Cengage Learning. fq. 97. ISBN 978-0-495-59966-1.
 23. ^ Sudol, Valerie (23 prill 2012). "The Gangster's Garden". nj (në anglisht).