Jump to content

Capo dei capi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Capo dei capi (Italian: [ˈkaːpo dei ˈkaːpi]; "bosi i bosëve") ose capo di tutti i capi (Italian: [ˈkaːpo di ˈtutti i ˈkaːpi]; "bosi i të gjithë bosëve") ose Kumbari (italisht: Padrino) janë terma të përdorur kryesisht nga media, publiku, shkrimtarët e trillimeve dhe komuniteti i zbatimit të ligjit për të treguar një bos krimi jashtëzakonisht të fuqishëm në mafian siçiliane ose amerikane, i cili ka ndikim të madh mbi të gjithë organizatën. Termi u prezantua në publikun e SHBA nga Komisioni Kefauver në vitin 1950.[1]

Mafia amerikane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli u aplikua nga mafiozët për Giuseppe Morello rreth vitit 1900, sipas Nick Gentile.[2] Bosët Joe Masseria (1928-1931) dhe Salvatore Maranzano (1931) e përdorën titullin si pjesë e përpjekjeve të tyre për të qendërzuar kontrollin e mafies nën veten e tyre. Kur Maranzano fitoi Luftën Kastellamareze, ai u vendos si bosi i të gjithë bosëve, krijoi Pesë Familjet dhe urdhëroi çdo familje mafioze t'i paguante haraç. Kjo shkaktoi një reagim rebel që çoi në vrasjen e tij në shtator 1931, me urdhër të Lucky Luciano.[3] Edhe pse do të kishte pak kundërshtime nëse Luciano do të kishte deklaruar veten capo di tutti i capi, ai e hoqi titullin, duke besuar se pozicioni krijonte telashe mes familjeve dhe do ta kishte bërë atë një objektiv për një tjetër sfidues ambicioz.[4] Në vend të kësaj, Luciano krijoi Komisionin për të udhëhequr mafien, me synimin për të ruajtur në heshtje pushtetin e tij mbi të gjitha familjet, duke parandaluar luftërat e ardhshme të bandave; shefat miratuan idenë e Komisionit.[5] Komisioni do të përbëhet nga një "bord drejtorësh" për të mbikëqyrur të gjitha aktivitetet e mafies në Shtetet e Bashkuara dhe për të shërbyer për të ndërmjetësuar konfliktet midis familjeve.[5][6]

Komisioni përbëhej nga bosët e Pesë Familjeve në New York City, familja e krimit Buffalo dhe Chicago Outfit.[7] Që atëherë, ndërkohë që burimet mediatike shpesh kanë kërkuar t'i japin titullin "bosi i të gjithë bosëve" shefit më të fuqishëm, mafia nuk e ka njohur vetë pozicionin që ekziston.

Ndër bosët e tjerë, burimet e mediave kanë supozuar se mbajnë këtë titull përfshijnë vetë Luciano, Frank Costello dhe Vito Genovese. Disa kanë pretenduar titullin e kreut të familjes së krimit Gambino, si më i fuqishmi nga Pesë Familjet, të cilat kanë përfshirë Carlo Gambino dhe pasardhësit e tij Paul Castellano dhe John Gotti.[8][9]

Termi që atëherë ka dalë jashtë përdorimit në media, por mbetet i popullarizuar në llogaritë fiktive. Shefi i familjes Bonanno, Joseph Massino, u njoh nga katër nga pesë familjet si kryetar i Komisionit nga viti 2000 deri në vitin 2004;[10] gjatë kësaj kohe ai ishte i vetmi shef me të drejta të plota në Nju Jork që nuk ishte në burg.

Mafia siçiliane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

mafian siciliane, pozicioni nuk ekziston. Për shembull, bosi i mafias i stilit të vjetër Calogero Vizzini u portretizua shpesh në media si "bosi i bosëve" - megjithëse një pozicion i tillë nuk ekziston sipas pentiti të mëvonshëm mafioz, si Tommaso Buscetta.[11] Ata gjithashtu mohuan që Vizzini të ishte bosi qeverisës i mafies në Siçili. Sipas historianit mafioz Salvatore Lupo, "theksi i medias në përkufizimin e 'capo dei capi' është pa asnjë bazë".[12]

Megjithatë, titulli u është dhënë shpesh bosëve të fuqishëm mafioz deri më sot. Gjatë viteve 1980 dhe 1990, bosët e klanit Corleonesi Salvatore Riina dhe Bernardo Provenzano u dhanë me titull nga media.

Në prill 2006, qeveria italiane arrestoi Bernardo Provenzano në një shtëpi të vogël ferme pranë qytetit të Corleone. Pasardhësi i tij raportohet të jetë ose Matteo Messina Denaro ose Salvatore Lo Piccolo.[13][14] Kjo presupozon që Provenzano të ketë fuqinë për të emëruar një pasardhës, gjë që nuk pranohet unanimisht nga vëzhguesit e mafias. "Mafia sot është më shumë një federatë dhe më pak një shtet autoritar", sipas prokurorit antimafia Antonio Ingroia i Direzione distrettuale antimafia e Palermos, duke iu referuar periudhës së mëparshme të sundimit autoritar nën Salvatore Riina.[15]

Provenzano "krijoi një lloj drejtorie prej rreth katër deri në shtatë persona që takoheshin shumë rrallë, vetëm kur ishte e nevojshme, kur kishte vendime strategjike për të marrë". Sipas Ingroia "në një organizatë si mafia, një bos duhet të jetë një hap mbi të tjerët, përndryshe gjithçka shembet. Gjithçka varet nëse ai mund të menaxhojë konsensusin dhe nëse të tjerët bien dakord ose rebelohen." Provenzano "garantoi një masë stabiliteti sepse ai kishte autoritetin për të shuar mosmarrëveshjet e brendshme".[15]

Në Itali, një miniserial televiziv trillues me gjashtë pjesë i quajtur Il Capo dei Capi tregon historinë e Salvatore Riina.[16]

'Ndrangheta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

'Ndrangheta, një organizatë e tipit mafioz në Kalabri, capocrimine është shefi i zgjedhur i crimine, një takim vjetor i locali afër Shenjtërores së Zojës së Polsit në komunën e San Luca gjatë festës së shtatorit.[17] Larg nga të qenit "bosi i bosëve", capo crimine në fakt ka relativisht pak autoritet për të ndërhyrë në grindjet familjare ose për të kontrolluar nivelin e dhunës ndërfamiljare.[18]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ De Stefano, An Offer We Can't Refuse, p. 41
 2. ^ Critchley, The Origin of Organized Crime in America: The New York City Mafia, 1891-1931, p.46
 3. ^ "Lucky Luciano: Criminal Mastermind". Time. December 7, 1998.
 4. ^ David Wallace (2012). Capital of the World: A Portrait of New York City in the Roaring Twenties (në anglisht). ISBN 9780762768196.
 5. ^ a b Capeci, Jerry. The complete idiot's guide to the Mafia "The Mafia's Commission" (pp. 31–46)
 6. ^ "The Commission's Origins". The New York Times (në anglisht). 1986. Marrë më 22 shkurt 2017.
 7. ^ Critchley, The Origin of Organized Crime in America: The New York City Mafia, 1891-1931, p. 232
 8. ^ Raab, Five Families, p. 201.
 9. ^ Raab, Selwyn (3 shtator 1995). "With Gotti Away, the Genoveses Succeed the Leaderless Gambinos". The New York Times (në anglisht). Marrë më 29 qershor 2013.
 10. ^ Corliss, Richard & Crittle, Simon (March 29, 2004). "The Last Don". Time. Retrieved June 21, 2008.
 11. ^ Arlacchi, Addio Cosa nostra, p. 106
 12. ^ Zu Binnu? Non è il superboss Arkivuar 2012-09-05 tek Archive.today, Intervista a Salvatore Lupo di Marco Nebiolo, Narcomafie, April 2006
 13. ^ Moore, Malcolm (2006-04-25). "Arrested Mafia boss names his successor". Daily Telegraph (në anglishte britanike). ISSN 0307-1235. Arkivuar nga origjinali më 2022-01-11. Marrë më 2020-05-07.
 14. ^ "Mafia : due successori per Provenzano, Salvatore Lo Piccolo e Matteo Messina Denaro". www.sicile.net (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2006-05-15. Marrë më 2020-05-07.
 15. ^ a b The Mafia after Provenzano - peace or all-out war?, Reuters, April 12, 2006.
 16. ^ "A Mafia saga keeps Italians tuned in". The New York Times. November 18, 2007.
 17. ^ Paoli, Mafia Brotherhoods, p. 59
 18. ^ How Mafias Migrate: The Case of the 'Ndrangheta in Northern Italy Arkivuar 2008-12-31 tek Wayback Machine, by Federico Varese, Law & Society Review, June 2006

Lexim më tutje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]