Analyze This

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Analyze This
Regjia ngaHarold Ramis
Skenari ngaKenneth Lonergan
Peter Tolan
Harold Ramis
Historia ngaKenneth Lonergan
Peter Tolan
ProdhuesiPaula Weinstein
Jane Rosenthal
Luajnë
KinematografiaStuart Dryburgh
MontazhiCraig P. Herring
Christopher Tellefsen
MuzikaHoward Shore

Kompanitë prodhuese
Village Roadshow Pictures
NPV Entertainment
Baltimore Spring Creek Pictures
Face Productions
TriBeCa Productions
Shpërndarë ngaWarner Bros. (International)
Roadshow Entertainment (Australia)
Data e publikimit
5 mars 1999
Kohëzgjatja
103 minuta
ShtetetShtetet e Bashkuara
Australia
GjuhaAnglisht
Buxheti$30 million[1]
Fitimi$176.9 million[1]

Analyze This është një film komedi mafioz amerikan i vitit 1999 me regji të Harold Ramis, i cili bashkë-shkruan skenarin me dramaturgun Kenneth Lonergan, dhe Peter Tolan. Komploti ndjek një mafioz të goditur nga kriza (Robert De Niro) i cili kërkon ndihmën e një psikiatri ngurrues (Billy Crystal).

Analyze This u dha një publikim të gjerë nga Warner Bros. Pictures dhe Roadshow Entertainment më 5 mars 1999, duke fituar 176.9 milionë dollarë në mbarë botën dhe mori vlerësime pozitive. Për shkak të suksesit të tij, ajo u pasua nga vazhdimi Analyze That më 2002.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bosi i mafies Paul Vitti dhe consigliere i tij Manetta po diskutojnë një takim të ardhshëm dhe problemet e sotme të mafies gjatë drekës. Ashtu si Manetta e paralajmëron Paulin që të kujdeset për Primo Sindone (një mafioz i ri që dëshiron të bëhet capo di tutti capi), persona të armatosur kalojnë dhe vrasin Manettën. Paul shpëton për pak.

Psikiatri Ben Sobel është i stresuar: djali i tij nga martesa e tij e parë spiunon seancat e tij, pacientët e tij nuk janë mjaft sfidues dhe dasma e tij me Laura MacNamara është e afërt. Beni mbyll nga pas një makinë që i përket Paulit dhe bagazhi hapet, duke zbuluar një burrë të lidhur dhe të mbyllur brenda, gjë që Beni dhe djali i tij nuk e vënë re. Jelly, një nga njerëzit e Paulit, merr fajin, por Beni i jep Jelly kartën e tij të biznesit në rast se ai ndryshon mendjen në lidhje me kompensimin.

Gjatë një takimi, Paul ka një sulm paniku dhe i thotë Xhelit se duhet të vizitojë një psikiatër, por duhet mbajtur sekret dhe Jelly rekomandon Benin. Paul viziton Benin, duke pretenduar se shoku i tij ka nevojë për terapi, por Beni e sheh gënjeshtrën. Teksa e kupton se Pali po flet për veten e tij, i bën mjaft përshtypje Paulit që dëshiron ta shohë vazhdimisht, për zhgënjimin e Benit. Ben shkon në Miami për martesën e tij dhe Paul, Jelly dhe ekuipazhi e ndjekin. Paul shpjegon se ai ka vuajtur nga mosfunksionimi erektil dhe Ben sugjeron se burimi i problemit mund të jetë stresi.

Të nesërmen, Paul ka një sulm tjetër paniku dhe kërkon të shohë Benin. Pali i shpjegon historinë e tij me të atin, i cili mendon se kjo mund të ketë të bëjë me ankthin e Palit. Dasma ndërpritet kur një vrasës vritet nga Jelly. Beni përballet me Paulin dhe e bën atë të humbasë durimin. Beni i sugjeron të zgjidhë zemërimin e tij duke telefonuar Primo dhe duke i thënë se si ndihet. Paul telefonon Primon dhe fillon ta bëjë atë, por përfundon duke e kërcënuar se do ta vrasë.

Beni dhe familja e tij kthehen në Nju Jork, ku gjejnë një shatërvan në kopshtin e tyre, një dhuratë nga Paul. FBI mbërrin dhe i kërkon Benit të informojë për Paulin, por ai refuzon pavarësisht kërcënimeve të FBI-së. Ai ndryshon mendje kur FBI-ja luan një kasetë në të cilën Paul zbulon qëllimin e tij për të vrarë Benin pas takimit (të cilin FBI e kishte ndryshuar: Paul në fakt po thoshte se do të vriste këdo që kërcënonte Benin).

Në takimin e tij të radhës me Paulin, Beni mban një tel, por e hedh atë kur mëson se, si fëmijë, ai ishte dëshmitar i vrasjes së babait të tij. Paul, i informuar se Beni po punonte me FBI-në, e çon në një vend të izoluar për ta vrarë. Ata hyjnë në një debat të ashpër dhe Pauli shpërthen teksa pranon se fajëson veten për vdekjen e babait të tij. Pikërisht atëherë, dy vrasës mbërrijnë për të vrarë Paulin, por Jelly i vret të dy. Pali kërkon falje për planifikimin e vrasjes së Benit dhe të dy ndahen.

Dita e takimit vjen, por Pali ka një sulm të rëndë paniku. Jelly ndërpret dasmën e Benit, duke i kërkuar Benit të marrë pjesë në takim si këshilltar i Palit. Ai heziton, por egoja e tij e bën atë të mbrojë Primon derisa më në fund tërhiqet një armë. Paul mbërrin, urdhëron Primo të largohet dhe njofton se e di se një tradhtar në familjen e tij e vrau Dominikun, por nuk do të kërkojë hakmarrje pasi ai do të tërhiqet nga mafia. Jashtë, pason një përplasje midis njerëzve të Paulit dhe Primos, gjatë së cilës Beni sakrifikohet për Paulin. FBI-ja ndërhyn, mafiozët arrestohen dhe Beni dërgohet në spital.

Beni viziton Palin në burg dhe Paul e falënderon Benin për ndihmën e tij përpara se ta informojë se Primo ka vdekur. Në shtëpi, Ben kërcen me gruan e tij të re, ndërsa Toni Bennett u bën serenata atyre.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Box office[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Analyze This u hap në 2,518 kinema dhe fitoi mesatarisht 7,017 dollarë për lokacion, për një hapje të vlerësuar prej 18 milionë dollarësh, duke e vendosur atë në vendin e parë në arkat për atë fundjavë; ai e tejkaloi debutimin prej 13 milionë dollarësh të City Slickers të Crystal më 1991.[2] Do të thyente gjithashtu rekordin e Ronin për të pasur fundjavën më të madhe të hapjes për një film të Robert De Niro.[3] Filmi e mbajti këtë rekord deri në publikimin e Meet the Parents në tetor 2000.[4] Audienca e fundjavës së hapjes ishte më e vjetër, me 75% mbi moshën 25 vjeç, dhe demografia e audiencës ishte 54% femra në 46% meshkuj.[2] Filmi vazhdoi të fitonte 107 milionë dollarë në arkat e brendshme dhe 70 milionë dollarë të tjerë në arkën ndërkombëtare, për një total prej 177 milionë dollarësh në mbarë botën.[1]

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në faqen e internetit të grumbullimit të rishikimeve Rotten Tomatoes, filmi ka një vlerësim miratimi prej 69% nga 107 komente, me një vlerësim mesatar prej 6.50/10. Konsensusi i faqes në internet thotë, "Analyze This është një komedi e kënaqshme me interpretime të shkëlqyera nga De Niro dhe Crystal."[5]Metacritic filmi ka një mesatare të ponderuar rezultatin prej 61 nga 100 bazuar në 30 komente, duke treguar "përgjithësisht komente të favorshme."[6] Audiencat e anketuara nga CinemaScore i dhanë filmit një notë "A-."[7]

Roger Ebert i dha filmit tre nga katër yje, duke thënë se filmi do të mendohej për sa i përket dy aktorëve kryesorë, por gjithashtu lavdëroi Joe Viterelli për performancën e tij delikate që e mban filmin të bashkuar.[8] Rishikimi i Variety e theksoi filmin si një "komedi situatash ndonjëherë qesharake në të cilën mekanika e situatës përfundimisht e mposht komedinë."[9]

Në rishikimin e tij për The Hollywood Reporter, David Hunter deklaroi se "Analyze This ka personalitete të shumta dhe godet audiencën me disa shaka të reja, por shumë klishe të filmave mafioz të viteve 1970" dhe gjeti se performancat në film mungojnë, me De Niro dhe Kristali që nuk e kupton plotësisht potencialin komik të premisës dhe momente të caktuara që nuk kanë autenticitet.[10] Geoff Andrew i Time Out e përshkroi komedinë si "të rëndë" dhe përdorimin e aktorëve si "dembel dhe klishe".

Analyze This tërhoqi disa krahasime nga gazetarët me shfaqjen mafioze The Sopranos, e cila kishte shfaqur premierë dy muaj më parë në janar, për shkak të komplotit të saj rreth mafiozit Tony Soprano që po shkonte me një psikiatër pasi pësoi një sulm paniku.[11][12][13][14] Filmi përmendet gjithashtu në episodin e Sopranos "Guy Walks into a Psychiatrist's Office..."

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Analyze This (1999) - Financial Information". The Numbers (në anglisht).
 2. ^ a b Hindes, Andrew (7 mars 1999). "Adults take to 'This', Teens steer 'Cruel' to No. 2". Variety (në anglisht).
 3. ^ "De Niro, Crystal draw audiences". St. Cloud Times (në anglisht). 9 mars 1999. fq. 14. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2022. Marrë më 6 nëntor 2022 – nëpërmjet Newspapers.com.
 4. ^ Reese, Lori (8 tetor 2000). "Meet the Parents tops the box office". Entertainment Weekly (në anglisht). Marrë më 22 shtator 2022.
 5. ^ "Analyze This". Rotten Tomatoes (në anglisht). 4 prill 2021. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2018.
 6. ^ Analyze This Metacritic. 27 prill 2018.
 7. ^ "Analyze This (1999)". CinemaScore (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2018.
 8. ^ Ebert, Roger (1 mars 1999). "Analyze This Movie Review & Film Summary". Chicago Sun-Times (në anglisht).
 9. ^ McCarthy, Todd (1999-02-22). "Analyze This". Variety (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-08-31.
 10. ^ Hunter, David (2020-03-05). "'Analyze This': THR's 1999 Review". The Hollywood Reporter (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-08-31.
 11. ^ Travers, Peter (5 mars 1999). "Analyze This". Rolling Stone (në anglisht).
 12. ^ Franklin, Nancy (22 mars 1999). "The Hit Man's Burden". The New Yorker (në anglisht).
 13. ^ "'Analyze This': Mobster With Panic Attacks Meets Therapist". The New York Times (në anglisht). 5 mars 1999.
 14. ^ McCarthy, Todd (21 shkurt 1999). "Analyze This". Variety (në anglisht).