Jump to content

Ronin (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ronin
Regjia ngaJohn Frankenheimer
Skenari nga
Historia ngaJ.D. Zeik
ProdhuesiFrank Mancuso Jr.
Luajnë
KinematografiaRobert Fraisse
MontazhiTony Gibbs
MuzikaElia Cmiral

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaMGM Distribution Co.[2]
Data e publikimit
12 shtator 1998 (Festivali i Filmit në Venecia)
25 shtator 1998 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
121 minuta[3]
ShtetiShtetet e Bashkuara[4]
GjuhaAnglisht[3]
Buxheti$55 million[5]
Fitimi$70.7 million[5]

Ronin është një film thriller aksion amerikan i vitit 1998 i drejtuar nga John Frankenheimer dhe i shkruar nga John David Zeik dhe David Mamet, me pseudonimin Richard Weisz. Ai luan një kast ansambli të përbërë nga Robert De Niro, Jean Reno, Natascha McElhone, Stellan Skarsgård, Sean Bean, dhe Jonathan Pryce. Filmi flet për një ekip ish-operativësh specialë të punësuar për të vjedhur një çantë misterioze, të ruajtur fort, ndërsa lundronin në një labirint të besnikërisë në ndryshim. Filmi u vlerësua për ndjekjet e tij realiste të makinave në Nice dhe [[Paris}}.

Frankenheimer nënshkroi për të drejtuar skenarin e Zeik, të cilin Mamet e rishkruajti për të zgjeruar rolin e De Niros dhe për të zhvilluar detajet e komplotit, në vitin 1997. Filmi u fotografua nga Robert Fraisse në vendlindjen e tij në Francë nga 3 nëntori 1997 deri më 3 mars 1998. Drejtues profesionistë të makinave garash koordinoi dhe realizoi marifetet e automjetit dhe Elia Cmiral shënoi filmin, i pari i tij për një studio të madhe.

Ronin u shfaq premierë në Festivalin e Filmit të Venecias në vitin 1998 përpara publikimit të tij të përgjithshëm më 25 shtator. Kritikët ishin përgjithësisht pozitivë për aksionin, kastin dhe aspektet teknike të filmit, ndërsa komploti tërhoqi kritika. Filmi performoi mesatarisht mirë në arkë, duke fituar 70.7 milionë dollarë me një buxhet prej 55 milionë dollarësh. Ronin, filmi i fundit artistik i Frankenheimer i mirëpritur,[6] u konsiderua si një rikthim në formë për regjisorin. Kritiku dhe historiani i filmit Stephen Prince e quajti filmin "kryevepra e fundit të karrierës" të Frankenheimer.[7] Ndjekjet e makinave, të cilat u krahasuan në mënyrë të favorshme me ato në Bullitt dhe The French Connection,[8][9] u përfshinë në listat e disa mediave si ndër më të mirat e përshkruara në film.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një bistro në Montmartre, vepruesja e IRA-s Deirdre takohet me dy amerikanë, Sam dhe Larry, dhe një francez, Vincent. Ajo i çon në një magazinë ku presin Spence dhe Gregor. Bisedat mes burrave tregojnë se ata janë të gjithë ish-agjentë të qeverisë ose ish-ushtarakë të kthyer në mercenarë. Deirdre i informon ata për misionin e tyre: të sulmojnë një kolonë të armatosur rëndë dhe të vjedhin një çantë të madhe metalike, e cila funksionon si MacGuffin e filmit. Përmbajtja e tij nuk zbulohet kurrë. Detyra e parë e ekipit përpara misionit kryesor është të marrë armë; kjo kthehet në një konfigurim. Megjithëse ekipi mbijeton dhe ata marrin armët, Spence ekspozohet si një mashtrim nga Sam. Ai shkarkohet nga Deirdre dhe të tjerët vazhdojnë misionin. Ndërsa ekipi përgatitet, Deirdre takohet me mbajtësin e saj, Seamus O'Rourke, i cili i thotë asaj se mafia ruse po bën ofertë për rastin dhe se ekipi duhet të ndërhyjë përpara se ta marrin atë. Gjatë një aksioni, Sam dhe Deirdre veprojnë në tërheqjen e tyre të ndërsjellë.

Ekipi i Deirdre i zë pritë me sukses kolonës në La Turbie dhe ndjek të mbijetuarit në Nice. Gjatë përplasjes me armë, Gregor vjedh kasën dhe zhduket. Ai negocion t'ua shesë rusëve, por kontakti i tij përpiqet ta tradhtojë. Gregor e vret kontaktin, më pas Mikhi - mafioz rus përgjegjës për marrëveshjen - bie dakord për një takim tjetër. Ekipi gjurmon Gregorin përmes një prej kontakteve të vjetra të CIA-s të Semit dhe e vendos atë në Amfiteatrin Arles gjatë takimit të tij me dy nga njerëzit e Mikhit. Sam ndjek Gregorin; Gregor ikën por kapet nga Seamus. Deirdre dhe Vincent përballen me dy banditë rusë, duke shkaktuar një shkëmbim zjarri. Sam mbërrin për të ndihmuar, duke vrarë njërin, por kap një rikoset nga tjetri kur Vincent ia rrëzon armën banditit për ta vrarë. Seamus vret Larry dhe arratiset me një Deirdre hezitues dhe Gregorin e kapur. Vincent e çon Semin në një vilë në pronësi të mikut të tij, Jean-Pierre. Pasi hoqi plumbin dhe la Semin të shërohej, Vincent i kërkon Jean-Pierre t'i ndihmojë ata të gjejnë Gregorin dhe operativët irlandezë.

Paris, Gregori bindet përmes marrjes në pyetje të dhunshme që t'ia kthejë çështjen Seamus dhe Deirdre. Pasi e marrin atë nga një zyrë postare, ata ndiqen nga Sam dhe Vincent në një ndjekje me shpejtësi të lartë. Vincent qëllon gomën e tyre, duke e dërguar makinën e tyre nga një mbikalim i papërfunduar. Gregor arratiset me rastin ndërsa punëtorët e rrugës shpëtojnë Deirdre dhe Seamus nga automjeti i djegur. Të pasigurt se ku të shkojnë më pas, Sam dhe Vincent vendosin të gjurmojnë rusët; një nga kontaktet e Jean-Pierre u thotë atyre se janë përfshirë me patinatorin (dhe të dashurën e Mikhit) Natacha Kirilova, e cila po shfaqet në Le Zénith.

Gjatë performancës së Natacha, Mikhi takohet me Gregorin, i cili thotë se një snajper në arenë do të qëllojë Natacha nëse Mikhi e tradhton atë. Mikhi befason Gregorin duke lënë Natacha të vritet përpara se të vriste Gregorin dhe të merrte çështjen. Mes kaosit që pasoi nga të shtënat e Natacha-s, Sam dhe Vincent largohen nga arena në kohë për të parë Seamus-in të vrasë Mikhin dhe të vjedhë çështjen. Sam dhe Vincent u ndanë; Vincent ndjek Seamus, por plagoset në një përleshje me armë. Sam gjen Deirdre duke pritur në një makinë ikjeje; ai e bind atë të largohet pasi i shpjegon se ai është ende një agjent aktiv qeveritar që punon në fshehtësi për të marrë Seamusin, jo rasti. Ndërsa ajo largohet me makinë, Seamus detyrohet të kthehet në arenë ndërsa Sam ndjek ndjekjen. Seamus i zë pritë Semit, por qëllohet për vdekje nga Vincent para se Seamus të mund ta vrasë Samin.

Sam dhe Vincent pinë kafe në bistro ku u takuan për herë të parë. Një transmetim radiofonik njofton se është arritur një marrëveshje paqeje midis Sinn Féin dhe qeverisë britanike, pjesërisht si rezultat i vdekjes së Seamus. Sam vazhdon të shikojë derën ndërsa klientët hyjnë, por Vincent e bind Semin se Deirdre nuk do të kthehet më. Ata shtrëngojnë duart dhe ndahen; Semi largohet me kontaktin e tij të CIA-s ndërsa Vincent paguan faturën dhe largohet.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kasti i Ronin: (në drejtim të akrepave të orës nga lart majtas) Robert De Niro, Jean Reno, Stellan Skarsgård, Sean Bean, Natascha McElhone dhe Jonathan Pryce
 • Robert De Niro si Sam, një mercenar amerikan i lidhur më parë me CIA.[10] Sipas regjisorit John Frankenheimer, De Niro "ishte gjithmonë kast i ëndrrave" për filmin.[11]
 • Jean Reno si Vincent, një sulmues francez që miqësohet me Sam.[12][13]Frankenheimer u përpoq të krijonte miqësinë midis personazheve të Renos dhe De Niros, të cilën ai e konsideroi thelbësore në histori dhe donte të forconte lidhjen jashtë ekranit midis aktorëve.[11]
 • Natascha McElhone si Deirdre, një vepruese e IRA-s e ngarkuar për të vjedhur një çantë nga Seamus O'Rourke[13][14] Një trajner i dialekteve në skenë e ndihmoi McElhone të fliste me një theks të Irlandës Veriore.[11] McElhone tha se ishte e emocionuar për të luajtur rolin sepse ajo portretizoi një personazh që e çoi aksionin përpara.[15]
 • Stellan Skarsgård si Gregor, një specialist gjerman kompjuteri i lidhur më parë me KGB.[13] Një fans i Skarsgård, Frankenheimer lavdëroi aktorin suedez për "sjelljen e tij kaq shumë në rol".[11] Skarsgård sugjeroi se Gregor ishte braktisur nga gruaja dhe djali i tij, për të cilat ai u bë "mjaft vetëvrasës dhe i ftohtë".[15]
 • Sean Bean si Spence, një anglez që pretendon të jetë një specialist i armëve të zjarrit i lidhur më parë me SAS.[8][16] Gjatë prodhimit, Frankenheimer nuk e dinte se çfarë do të kishte e ardhmja për personazhin dhe mendoi ta vriste jashtë ekranit pasi ekipi të largohej nga magazina, ose të rrëmbehej nga një rrugë e Parisit në një furgon të drejtuar nga IRA. Në fund të fundit, ai e kishte shkarkuar Spence nga ekipi.[11] Bean e përshkroi personazhin si egoist dhe "pak jashtë thellësisë së tij".[15]
 • Jonathan Pryce si Seamus, një veprues mashtrues në ndjekje të çështjes përmes Deirdre.[13][14] Ashtu si McElhone, uellsiani Pryce u stërvit për të mprehur theksin e tij irlandez verior.[11]
 • Skipp Sudduth si Larry, një tjetër amerikan dhe shofer i caktuar i ekipit.[16] Sudduth, i cili ishte shfaqur në George Wallace të Frankenheimer,[17] performoi shumicën e marifeteve të personazhit të tij me makinë.[11]
 • Michael Lonsdale si Jean-Pierre, miku dhe kolegu i Vincentit, kalimi i të cilit është krijimi i miniaturës.[18] Frankenheimer synonte ta bënte personazhin një artist në miniaturë, pjesërisht për shkak të dashurisë së tij për të krijuar miniaturë.[11] Filmi ishte bashkëpunimi i tretë i Lonsdale me Frankenheimer.[17]
 • Jan Triska si një rus që tenton të vras Gregorin për këtë rast.

Përveç kësaj, Féodor Atkine luan Mikhi, rusin që po blen rastin, ndërsa kampionja olimpike dhe botërore e Gjermanisë Lindore Katarina Witt ka një paraqitje të gjatë si Natacha Kirilova, një olimpike ruse dhe kampione botërore në patinazh artistik.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ronin (1998)" (në anglisht). British Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2017. Marrë më 11 dhjetor 2017.
 2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura variety
 3. ^ a b "Ronin (15)" (në anglisht). British Board of Film Classification. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2017. Marrë më 27 shtator 2017.
 4. ^ "Ronin (1998)" (në anglisht). American Film Institute. Marrë më 1 shkurt 2019.
 5. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura numbers
 6. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura tcm
 7. ^ Pomerance & Palmer 2011, f. 87.
 8. ^ a b Keeling, Robert (16 prill 2018). "Looking back at Ronin". Den of Geek! (në anglisht). United Kingdom: Dennis Publishing. Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2018. Marrë më 8 maj 2018.
 9. ^ Magid, Ron (tetor 1998). "Samurai Tactics". American Cinematographer (në anglisht). fq. 1. ISSN 0002-7928. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2017. Marrë më 15 maj 2013.
 10. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura travers
 11. ^ a b c d e f g h Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura commentary
 12. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura wapo
 13. ^ a b c d Pomerance & Palmer 2011, f. 79.
 14. ^ a b McDonagh, Maitland. "Ronin". TV Guide (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2017. Marrë më 19 dhjetor 2017.
 15. ^ a b c Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura fast
 16. ^ a b Armstrong 2008, f. 157.
 17. ^ a b "Ronin: The Casting". Cinema Review (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2002. Marrë më 8 maj 2018.
 18. ^ Pomerance & Palmer 2011, f. 82.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]