Jump to content

Sean Bean

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sean Bean
Bean në vitin 2015, në Toronto Film Festival.
U lind në (1959-04-17) 17 prill 1959 (65 vjeç)
Emrat e tjerëShaun Mark Bean[1]
ArsimiRoyal Academy of Dramatic Art
ProfesioniAktor
Bashkëshorti/jaDebra James (1981-1988)
Melanie Hill (1990-1997)
Abigail Cruttenden (1997-2000)
Georgina Sutcliffe (2008-2010)
Fëmijë3

Shaun Mark Bean (i lindur më 17 prill 1959), i njohur profesionalisht si Sean Bean, është një aktor anglez. Pas diplomimit nga Royal Academy of Dramatic Art, ai bëri debutimin e tij në teatër me Romeo dhe Xhuljeta në vitin 1983. Duke mbajur një thks të dallueshëm të Yorkshire, ai së pari pati një sukses për portretizimin e Richard Sharpe në serinë e ITV, Sharpe. Që atëherë Bean ka marrë më shumë njohje për performancën e tij si Ned Stark në serinë fantazi nga HBO, Game of Thrones, gjithastu rolet në seinë e BBC, Accused dhe në serinë dramë dhe histori e ITV, Henry VIII. Roli i tij më i spikatur në film ishte Boromir në trilogjinë e The Lord of the Rings (2001–2003).

Viti Titulli Roli Shënime
1984 Winter Flight Hooker
1986 Caravaggio Ranuccio
1988 Stormy Monday Brendan
1989 How to Get Ahead in Advertising Larry Frisk
1989 The Fifteen Streets Dominic O'Brien
1989 War Requiem German Soldier
1990 Windprints Anton
1990 The Field Tadgh McCabe
1992 Patriot Games Sean Miller
1994 Shopping Venning
1994 Black Beauty Farmer Grey
1995 GoldenEye Alec Trevelyan / Janus
1996 When Saturday Comes Jimmy Muir
1997 Anna Karenina Vronsky
1998 Ronin Spence
1998 Airborn Dave Toombs
2000 Essex Boys Jason Locke
2001 The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring Boromir Çmim - Phoenix Film Critics Society për Roli më i Mirë
Nominuar—Empire Award for Best British Actor
Nominuar—Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
2001 Don't Say a Word Patrick Koster
2002 The Lord of the Rings: The Two Towers Boromir Online Film Critics Society Award for Best Cast
Phoenix Film Critics Society Award for Best Cast
Nominuar—DVDX Award for Best Audio Commentary (New for DVD) (shared with others)
Nominuar—Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture Extended Edition only
2002 Equilibrium Errol Partridge
2002 Tom and Thomas Paul Shepherd
2003 The Lord of the Rings: The Return of the King Boromir Broadcast Film Critics Association Award for Best Cast
National Board of Review Award for Best Cast
Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
Nominuar—Phoenix Film Critics Society Award for Best Cast
2003 The Big Empty Cowboy
2004 National Treasure Ian Howe
2004 Troy Odysseus
2005 North Country Kyle
2005 Flightplan Captain Marcus Rich
2005 The Island Dr. Merrick
2006 The Dark James
2006 Silent Hill Chris Da Silva
2007 The Hitcher John Ryder
2007 Outlaw Danny Bryant
2007 Far North Loki
2010 Black Death Ulric Screamfest Horror Film Festival Trophy for Best Actor
Nominuar—Chainsaw Award for Best Actor
2010 Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief Zeus
2010 Ca$h Pyke Kubic
Reese Kubic
2011 Death Race 2 Markus Kane
2011 Age of Heroes Jones
2012 Cleanskin Ewan
2012 Soldiers of Fortune Dimidov
2012 Mirror Mirror The King
2012 Silent Hill: Revelation 3D Christopher Da Silva / Harry Mason
2014 Wicked Blood Frank Stinson
2015 The Snow Queen: Magic of the Ice Mirror Arrog
2015 Any Day Vian
2015 Jupiter Ascending Stinger Apini
2015 Pixels Corporal Hill
2015 The Martian Mitch Henderson
2016 The Young Messiah Severus
  1. ^ "Person Details for Shaun M Bean, "England and Wales Birth Registration Index, 1837-2008" — FamilySearch.org". familysearch.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]