The Lord of the Rings: The Two Towers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
The Lord of the Rings: The Two Towers
The Lord of the Rings: The Two Towers
Regjia ngaPeter Jackson
Shkruar ngaFran Walsh,
Philippa Boyens,
Stephen Sinclair,
Peter Jackson,
J. R. R. Tolkien(Roman)
ProdhuesiBarrie M. Osborne,
Peter Jackson,
Fran Walsh
Luajnë
KinematografiaAndrew Lesnie
MontazhiMichael Horton,
Jabez Olssen
MuzikaHoward Shore
Production
company
Data e publikimit
2002
Kohëzgjatja
179/223
ShtetiZelanda e Re
SHBA
Gjermani
Gjuhaanglisht
Buxheti$94,000,000 USD
Fitimi920 milion.

The Lord of the Rings: The Two Towers është një film artistik nga ShBA dhe e dyta pjesë e The Lord of the Rings.

Filmi u shfaqur 2002 dhe ka fituar afër 1 miliard dollar në kino.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.