The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
LOTRFOTRmovie.jpg
Viti 2001
Regjia Peter Jackson
Prodhimi Peter Jackson
Barrie M. Osborne
Mark Ordesky
Tim Sanders
Fran Walsh
Skenari Romani:
J. R. R. Tolkien
Skripti:
Frances Walsh
Philippa Boyens
Peter Jackson
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Elijah Wood
Ian McKellen
Liv Tyler
Orlando Bloom
Viggo Mortensen
Sean Astin
Muzika Howard Shore
Kinematografia
Montazhi John Gilbert
Studioja kinematografike {{{studio}}}
Shpërndarë nga New Line Cinema
Data e daljes në kinema 19 dhjetor 2001
Kohëzgjatja 178/208 minuta
Shteti Flag of New Zealand.svg Zelanda e Re
Flag of United States.svg SHBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga {{{I_parapritur_nga}}}
Pasohet nga {{{I_ndjekur_nga}}}
Box office
Fitimi
Fitimi $871,368,364 [1]
  ShBA   $314,776,170 (36.1%) [1]
  Internacional   $556,592,194 (63.9%) [1]
Vendi (Të gjithë kohën botërore) 11 [1]
Buxheti
Buxheti $93 milion [1]
  Marketingu   $40,000,000 [2]
Shitje
Shitje (DVD/Video) $500,000,000 [2]
  DVD  
  Video  
(Feskimi i fundit: {{{freskimi}}})

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring është një film artistik amerikan-zelandez dhe pjesa e parë e The Lord of the Rings.

Filmi u shfaq për herë të parë më 2001 dhe ka fituar rreth 870 milion dollar në kino. Ai poashtu ka fituar edhe 4 Oskar, 4 Golden Globes dhe 1 Grammy Award.

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.