Kino

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Biletë e një kinos në Gjermani

Kino, edhe kinema, bioskopi apo filmteatri, është vendi ku shfaqën filmat të çdo lloji/zhenre. Nganjëherë përdorët si term filmit për emertimin e një filmit ose për ndryshimin e kinofilmi dhe videofilm.

Kinemaja është ndërtesa a vendi i posaçëm ku është vendosur aparati kinematorafik dhe shfaqen filma. Po ashtu kinema lëvizëse (autokinema) thirret paisja për shfaqje filmash kinematografikë, të vendosura në një automjet për të lëvizuar lehë nga një vend në tjetrin.[1]

Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980

Shiko dhe këtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]