Peter Jackson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Peter Jackson te premiera botrore të pjesës tretëWellington (Zelanda e Re), Foto: Stefan Servos

Peter Robert Jackson ka lindur më 31 tetor 1961Pukerua Bay, Zelanda e Re. Është një Regjisor, Producent filmi dhe Autor i Zelandës së Re.

Ai u bërë i njohur me xhirimet e të tre pjesëve të Lord of the Rings.