Wellington

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Wellington
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Zelanda e Re
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 444 km2
Popullsia Popullsia urbane[1] [2] 381,900 banorë
Dendësia urbane 860.1
km2/ banorë
Dendësia Popullsia e qendrës 385,600 banorë
Dendësia e qendrës 277.4
banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 27 Maj,1703
Kodi Postal 190000–199406
Faqja Zyrtare Wellington


Wellingtoni është kryeqyteti i Zelanës së Re dhe ndodhet në jugperëndim të ishullit verior mes Cook Strait dhe Rimutaka Range. Wellingtoni është qyteti i dytë më i madh në Zelandë me 381,900 banorë.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në 1865, Wellingtoni u bë kryeqyteti i Zelandës së Re duke zënë vendin e Auckland-it.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia[redakto | redakto tekstin burimor]

Galeria[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjiri i Wellington
Foto e marrë natën nge Mali Victoria
Qendra e qytetit.
Mali Viktoria

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]