Jump to content

1961

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 20 janar - Xhon Kenedi, në moshën 43 vjeçare inagurohet si President SHBA-ve, më i riu historinë e SHBA-ve.
  • 1 shkurt - Shtetet e Bashkuara të Amerikës lëshojnë Minuteman rakëten e parë balistike ndërkontinentale.
  • 12 prill - Yuri Gagarin bëhet njeriu i parë në hapësirë me misionin hapësinor Sovjetik Vostok 1.
  • 5 maj - Alan Shepard amerikani i parë në hapësire i lëshuar nga NASA me misionin Mercury-Redstone 3.
  • 31 gusht - Përfundon ndërtimi i Murit të Berlinit.
  • 30 tetor - Testi Bërthamor Tsar Bomba: Shpërthimi më i madh bërthamor i parë nga njerëzimi. Me një fuqi prej 58 Megaton, bomba me hidrogjen e ndërtuar nga BRSS shpërthen në Novaya Zemlya.
  • Prishja e marrëdhënieve Shqiptaro - Sovjetike. Qeveria sovjetike anuloi të gjitha marrëveshjet me Shqipërinë dhe ndërpreu kreditë, ndihmat, furnizimet ushtarake duke ndërprerë dhe marrëdheniet diplomatike në dhjetor.
  • Forcimi i marrëdhënieve me Kinën.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]