The Edge

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
The Edge
TheEdge.jpg
Informacione
EmriDavid Howell Evans
Pseudonim(e)The Edge
Lindja (1961-08-08) 8 Gusht, 1961 (60 vjeç)
PrejardhjaLondër, Angli
ZhanriRock, post-punk, alternative rock
Profesion(e)Muzikant, aktivist
LabelIsland, Mercury
Instrument(e)Kitarë, tastierë, vokal, bas kitarë
Vite aktiv1976 - prezent
Bashkëpunim(e) meU2
Webfaqja
U2.com

David Howell Evans (i lindur më 8 gusht 1961Barking, Londër, Angli), i njohur me nofkën The Edge, është muzikant i njohur si kitaristi, tastieristi dhe vokalisti përcjellës i rock bendit irlandez U2. Zëri i dalluar i kitarës si dhe stili i tij i luajtjes, bashkë me përdorimin inovativ të përpinimit digjital të zërit - kontribuan jashtëzakonisht në zërin unik të U2-së. Në vitin 2003, revista Rolling Stone e vuri The Edge në pozitën #24 në listën "100 Kitaristët më të Mirë të të Gjitha Kohërave".

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]