1980 në muzikë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lista e viteve në muzikë
◄◄19761977197819791980 në muzikë | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 |  | ►►
Ngjarje të tjerë | 1980 në televizion | 1980 në film | 1980 në literaturë

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bende të formuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume të lëshuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma muzikorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 8 dhjetor - John Lennon muzikant anglez i zhanrit rok, tekst-shkrues, autor, dhe aktivist paqe që ka marrë famë në mbarë botën si njëri nga anëtarët themelues të The Beatles. (l. 1940)


Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.