Jump to content

The Blues Brothers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Blues Brothers
Background information
OrigjinaShtetet e Bashkuara të Amerikës New York City, New York, USA
ZhanretBlues
Vitet aktik1978 -
LabeliAtlantic
Antar/ëtSteve "the Colonel" Cropper
"Blue" Lou Marini
Alan "Mr. Fabulous" Rubin
Rob "The Honeydripper" Paparozzi
Eddie "Knock on Wood" Floyd
Anëtarët e kaluarJake Blues
Elwood J. Blues
Donald "Duck" Dunn
Steve "Getdwa" Jordan
Willie "Too Big" Hall
Tom "Bones" Malone
Matt "Guitar" Murphy
Paul "The Shiv" Shaffer
Murphy Dunne
Tom "Triple Scale" Scott

The Blues Brothers është një bend blues, i formuar në New York, USA, në vitin 1978 nga dy komikët e famshëm John Belushi e Dan Aykroyd, në fillim si një sketch muzikor i thejshtë i realizuar për programin televisiv Saturday Night Live.

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Blues Brothers është një bend blues, i formuar në New York, USA, në vitin 1978 nga dy komikët e famshëm John Belushi e Dan Aykroyd, në fillim si një sketch muzikor i thejshtë i realizuar për programin televisiv Saturday Night Live. Zhanri bluz.

Anetaret e tjere qe kane bashkepunuar:

Steve Cropper - "the Colonel"
Lou Marini - "Blue"
Alan Rubin - "Mr. Fabulous"
Rob Paparozzi - "The Honeydripper"
Eddie Floyd - "Knock on Wood"

Ish-anetaret:Jake Blues

Elwood J. Blues
Donald Dunn - "Duck"
Steve Jordan - "Getdwa"
Willie Hall - "Too Big"
Tom Malone "Bones"
Matt Murphy - "Guitar"
Paul Shaffer - "The Shiv"
Murphy Dunne
Tom Scott -"Triple Scale"

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga "Rubber Biscuit" arriti ne vendin e 37 ne Billboard dhe "Soul Man" u pozicionua ne vendin e 14. Made in America eshte tjeter album live i leshuar nga grupi blues The Blues Brothers në vitin 1980.Ndersa Red, White, & Blues është një album live i publikuarnë vitin 1992. The Blues Brothers Band Live! është albumi i vitit 1990. U inçizua me datë 12 korrik 1989 në Montreux Casino dhe këngëtarët në këtë rast ishin Eddie Floyd dhe Larry "T" Thurston. The Blues Brothers Complete është një album compilation i grupit blues The Blues Brothers, i lëshuar në vitin 1998.

The Blues Brothers është një film komik amerikan i vitit 1980 me protagonistë grupin blues The Blues Brothers, i formuar nga këngëtarët Elwood Blues (Dan Aykroyd) dhe Jake Blues (John Belushi).Ndersa Blues Brothers 2000: është kolona zanore zyrtare e filmit Blues Brothers 2000, i lëshuar në datën 3 shkurt 1998 për Uptown/Universal.

Anëtarët origjinalë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarë tjerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Blues Brothers Live in Montreaux Arkivuar 13 mars 2009 tek Wayback Machine, BluesBrothersCentral.com.
  2. ^ Red, White & Blues Arkivuar 13 mars 2009 tek Wayback Machine, BluesBrothersCentral.com.
  3. ^ The Blues Brothers Complete Arkivuar 21 maj 2008 tek Wayback Machine, BluesBrothersCentral.com.
  4. ^ The Essential Blues Brothers Arkivuar 13 mars 2009 tek Wayback Machine, BluesBrothersCentral.com.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]