Briefcase Full of Blues

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Briefcase Full of Blues
Briefcase Full of Blues kopertina
Live album nga The Blues Brothers
Lëshuar më 1978
Inçizuar më Universal Amphitheater, Los Angeles, USA
Zhanri Rhythm and blues, Blues
Zgjatja 35:45
Label Atlantic Records
Producent(e) Bob Tischler
Review
Kronologjia e The Blues Brothers
Briefcase Full of Blues
(1978)
The Blues Brothers: Music from the Soundtrack
(1980)

Briefcase Full of Blues është albumi i parë i grupit blues The Blues Brothers, i lëshuar në vitin 1978 për Atlantic Records. U inçizua në të njejtin vit, te Universal Amphitheater i Los Angeles. Disku arriti tek pozita #1 i klasifikës Billboard 200 dhe iu dha dy here çmimi platin. Këngët "Rubber Biscuit" arriti tek pozita #37 e klasifikës Billboard 100 dhe "Soul Man" te pozita #14.

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Opening: I Can't Turn You Loose" (Redding) – 1:50
 2. "Hey Bartender" (Dixon) – 3:01
 3. "Messin' With the Kid" (London) – 3:35
 4. "(I Got Everything I Need) Almost" (Walsh) – 2:50
 5. "Rubber Biscuit" (Johnson, Levy) – 2:57
 6. "Shot Gun Blues" (Walsh) – 5:23
  • Also by Downchild Blues Band
 7. "Groove Me" (Floyd) – 3:46
 8. "I Don't Know" (Mabon) – 4:14
 9. "Soul Man" (Hayes, Porter) – 3:28
 10. "'B' Movie Box Car Blues" (McClinton) – 4:08
 11. "Flip, Flop & Fly" (Calhoun, Turner) – 3:38
 12. "Closing: I Can't Turn You Loose" (Redding) – 0:51

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]