Blues

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Blues është zhanër muzike i krijuar nga komuniteti Afriko-Amerikan, në Deep SouthShBA, në fund të shekullit të 19-të prej zhanreve tjera si spirituals, work songs, field hollers, shouts dhe chants, dhe tregimeve të shkurtra me rimë - balladat.[1]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ The Evolution of Differing Blues Styles. How To Play Blues Guitar. Vizituar në 11 gusht 2008.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]