The Blues Brothers (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
The Blues Brothers
Bluesbrothersmovieposter.jpg
Posteri teatral i filmit
Viti 1980
Regjia John Landis
Prodhimi Bernie Brillstein
George Folsey Jr.
David Sosna
Robert K. Weiss
Skenari Dan Aykroyd
John Landis
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore John Belushi
Dan Aykroyd
Muzika Elmer Bernstein
Kinematografia
Montazhi
Studioja kinematografike {{{studio}}}
Shpërndarë nga Universal Pictures
Data e daljes në kinema Flag of the United States.svg 20 qershor, 1980
Flag of the United Kingdom.svg 10 tetor 1980
Flag of Australia.svg 26 dhjetor 1980
Flag of Japan.svg 28 mars, 1981
Kohëzgjatja 133 min.
(extended:148 min.)
Shteti ShBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga
Pasohet nga Blues Brothers 2000


The Blues Brothers është një film komik amerikan i vitit 1980 me protagonistë grupin blues The Blues Brothers, i formuar nga këngëtarët Elwood Blues (Dan Aykroyd) dhe Jake Blues (John Belushi).

Aktorët dhe personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Band[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: The Blues Brothers.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.