Aretha Franklin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aretha Franklin

Aretha Louise Franklin (* lindur me 25 mars 1942 në Memphis, Tennessee, SHBA - vdiq më 16 gusht 2018Detroit, Michigan, SHBA) ishte një këngëtare dhe pianiste amerikane. Zhanri i saj është Soul, për këtë arsye ajo është njohur si Queen of Soul ose First Lady of Soul.[nevojitet citimi]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aretha Franklin është lindur me 25 mars te vitit 1942 ne Memphis, Tennessee. Ajo është rritur në Detroit, me familjen e saj.

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1956 : Songs of Faith (Toplista amerikane: -- / Toplista USA R'n'B: -- / Toplista angleze: -- / Label: JVB\Battle
  • 1961 : Aretha (with the Ray Bryant Combo (Toplista amerikane: -- / Toplista USA R'n'B: -- / Toplista angleze: -- / Label: Columbia
  • 1962 : The Electrifying Aretha Franklin (Toplista amerikane: -- / Toplista USA R'n'B: -- / Toplista angleze: -- / Label: Columbia
  • 1962 : The Tender, the Moving, the Swinging Aretha Franklin (Toplista amerikane: 69 / Toplista USA R'n'B: -- / Toplista angleze: --
  • 1963 : Laughing on the Outside (Toplista amerikane: -- / Toplista USA R'n'B: -- / Toplista angleze: -- / Label: Columbia
  • 1964 : Unforgettable: A Tribute to Dinah Wshington ( Toplista amerikane: -- / Toplista USA R'n'B: -- / Toplista angleze: --
  • 1964 : Runin' Out of Fools (Toplista amerikane: 84 / Toplista USA R'n'B: 9 / Toplista angleze: -- / Label: Columbiaa
  • 1966 : Soul Sister (Toplista amerikane: 132 / Toplista USA R'n'B: 8 / Toplista angleze: -- / Label: Columbia
  • 1967 : Take it Like you Give it (Toplista amerikane: -- / Toplista USA R'n'B: -- / Toplista angleze: -- / Label: Columbia
  • 1667 : I never Loved a Man the Way I loved You (Toplista amerikane: 2 / Toplista USA R'n'B: 1 / Toplista angleze: 36 / Atlantic